Įkraunama...
Įkraunama...

Jokių košelių :)

Daug ieskojau ir skaiciau temu Supermamoj ir niekur neradau tokios temos, tai nutariau paciu mamu paklausti - ar kas bandete maitinti kudiki kietu maistu nuo pat pradzios? Be jokiu koseliu, tyreliu, ir tt. Gyvenu ne Lietuvoj, tai atleiskit uz nuorodas anglu kalba:

Wikipedia
Baby Led Weaning
The Guardian
Amazon

Pradejau siuo metodu dometis neseniai, kai musu mazylei suejo 5 menesiai. Nuo 6 menesiu planuojam pradeti siulyti normalu maista ir sitas maitinimo metodas mums atrodo priimtiniausias. Baby-led weaning forumuose gausu mamu is visu pasaulio kampeliu, ir Anglijoj jau kai kurie Vaiku Centrai taip pat moko mamas kaip maitinti vaika siuo metodu.

Pasidare smalsu - ar Lietuvoje isvis kas nors yra nors girdejes, o gal isbandes?
Atleiskit, bet net nezinau kaip sitas metodas vadinasi lietuviskai, neradau jokios informacijos lietuviu kalba.



Atsakyti
Bet ar mažylis galės sukramtyti kietą maistą neturėdamas dantų ( ar turėdamas vos kelis?)?
Be to virškinimo sistema nemanau kad yra pasiruošusi pereiti nuo pieno iš karto prie kieto maisto...
Ir be to,jei duot maistą iš bendro stalo, tai juk ten daug prieskonių,druskos,pieno produktų...kuriuos nerekomenduotinos tokiems mažiems kūdikiams.
Aš tai būčiau prieš tokią sistemą..
Atsakyti
Dėl kramtymo - tai kiekvienas kūdikis skirtingas - maniškis puikiai kramto bananą ir obuoliuka, jei kokio kietesnio obuoliuko gabaliuko napavyksta sukramtyti - išspjauna, manau, kad jis ir virtą morką ir bulvę puikiai sukramtytų.
O kaip tokiu būdu jam pabuoti mėsą? Jos jis tikrai nesukramtys pats.
Atsakyti
Aš lieku ištikima pratinimui prie pertrinto maisto, kad būčiau rami, jog kūdikis gaus pakankamai maisto, nesusižalos dantenų ir netyčia nenurys perdidelio maisto gabalėlio.
Atsakyti
Na, zinoma, kiekviena seima pati renkasi kaip maitinti mazyli. Man tik buvo idomu ar Lietuvoje kazkas domisi/zino sita metoda.

As perskaiciau "Baby led weaning" pradininkes (Gil Rapley) knyga ir ten viskas labai issamiai paaiskinta, su pavyzdziais, tevu istorijomis ir atliktais moksliniais tyrimais.

Siuo metodu maitinant pradzioje vaikas valgo minkstesni maista - virtas darzoves, vaisius, mokosi maista paimti ranka, isideti i burna, kramtyti, ryti, nuspresti koks gabaliukas per didelis, koks - tinkamas. Iki metu laiko vaikas vistiek turetu gauti didziaja dali kaloriju is motinos pieno/misinuko, o visas likes maistas yra tik priedas.

Fjell - kudikis geriau zino savo sotumo ar alkio jausma, negu jo mama, todel nereikia jaudintis ar pakankamai suvalge, juolabiau, kol pagrindinis maistas vistiek yra pienukas. Kazkaip neteko girdeti ar skaityti kad vaikas susizalotu dantenas kramtydamas maista, o nuryja tik mazus gabaliukus, didesnius isspjauna.

JuratelaZ - teisingai sakai, vaikas net ir be dantu sukramto (su dantenomis) minkstesni maista. Juk nuo 6 menesiu jau galima (ir rekomenduojama, bent pas mus) duoti vadinamus "finger foods" - gabaliukus maisto, kuri vaikas gali pats paimti i ranka ir valgyti. Del mesytes, tai priklauso kokia ir kaip paruosta. Skaiciau, kad gerai istroskinta, mazesniais gabaliukais supjaustyta tai sueina kaip niekur nieko. O padavus koki kepsni tai vaikas jo nevalgo, tik ciulpia sultis is jo (o mesos sultyse kaip tik ir yra didzioji dalis gelezies, kuri reikalinga maziukui).

Anita x - perejimui nuo pieno prie kieto maisto reikia tik skrandzio sulciu ir virskinimo fermentu. Skrandzio sultis vaikas turi, o fermentus organizmas isskiria priklausomai nuo to, koks maistas valgomas kai ji reikia virskinti, todel nera skirtumo ar vaikas valgys sakykim virtas morkas gabaliukais, ar sutrintas, vistiek reikes tu paciu fermentu. Beje - pradejus bet koki maista (tiek trinta, tiek netrinta) vaikas jo nevirskina kuri laika, kol jo organizmas "ismoksta" atskirti kokius fermentus jam reikia gaminti. Skirtumas tik tas, kad maitinant tyrelemis nelabai matosi kas iseina pro "antra gala", viskas kose ir tiek, o maitinant gabaliukais/kietu maistu, matai kiek ir ko vaikas suvalge, nes viskas atsiduria sauskelnese lotuliukas.gif
Esi teisi, kad ne viskas nuo musu stalo vaikui tinka, tai aisku seimos patiekalus reiketu virti be druskos, nevalgyti greito maisto, ir panasiai. Knygoje yra sarasas maisto produktu kuriu reiketu vengti. Beje - prieskoniai visiskai nekenkia (isskyrus druska ir dirbtinius maisto priedus), skaiciau daug istoriju kaip vaikai ypac megsta ivairiausius prieskonius ir jais megaujasi. Uzauge jie ir toliau mielai eksperimentuoja su maistu, megsta astrius patiekalus ir ivairove. Pieno produktu reiketu vengti tik jeigu seimoje yra alergiju tikimybe.

Idomumo delei - truputis istorijos. Vaiku maitinimas koselemis/tyrelemis yra ganetinai naujas "fenomenas" kuris prasidejo, kai gydytojai (priklausomai nuo valstybes, tai vyko skirtingais laikotarpiais) pradejo patarineti mamoms primaitinti kudikius nuo 3-4 menesiu. Tokio amziaus vaikai zinoma negali patys maitintis, nemoka kramtyti ir turi buti maitinami tyrelemis/sauksteliu. Zmonija isgyveno tukstancius metu pries israndant tyreles/koseles ir ta pati sauksteli...

Is musu patirties - kadangi mazoji labai labai norejo, tai pradejom maitinti. Jau valge garuose virtos morkos, pastarnoko ir brokoliu. Laimes vaikui - iki ausu! biggrin.gif

O cia pasmalsaut ir pasijuokt gal is murziuku "baby-led-weaning" vaikuciu :
Nuotraukos is Google
Atsakyti
O aš manau, kad pabandyti būtų verta. Bent jau mano mažiukas laabai nemėgsta būti maitinamas, vis bando atimti šaukštą ar įkišti rankas į košę - čiupinėa ją biggrin.gif Gaila tik kad literatūros lietuvių kalba nėra, man kažkaip sunkiai su anglų.
Na, bet ei mano marti po 20 metų sakys, kad košių i neverda - tai nesistebėsiu smile.gif
Atsakyti
aš tik už pertrintą maistą
Atsakyti
LasiukeUK, aciu uz tai, kad pasidalinote informacija, buvau girdejus apie baby led weaning kazkur, tai pirma mintis buvo "vel kazkoks nesamoningas ismislas" blush2.gif . Bet pasiskaicius tikrai viskas ganetinai logiska, aisku reikia proto ribose, ziuret konkreciam vaikui konkreciu metu kas geriau... Bet sutinku su JuratelaZ, kad gali buti, kad po kazkiek metu si ideja ispopuliares. 4u.gif

Na bet isivaizduoju kiek papildomo valymo, prausimo, skalbimo atsirastu biggrin.gif . Na aisku tai ne argumentas, siaip pasvarstymas biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(JuratelaZ @ 2012 06 06, 12:48)
O aš manau, kad pabandyti būtų verta. Bent jau mano mažiukas laabai nemėgsta būti maitinamas, vis bando atimti šaukštą ar įkišti rankas į košę - čiupinėa ją biggrin.gif Gaila tik kad literatūros lietuvių kalba nėra, man kažkaip sunkiai su anglų.
Na, bet ei mano marti po 20 metų sakys, kad košių i neverda - tai nesistebėsiu smile.gif



Tai va as irgi ieskojau, ir tikrai nieko nerandu LT kalba. Reikia gal man paciai ta knyga isversti ar ka lotuliukas.gif O jeigu maziukas nori sauksta timti - tai leisk, greiciau ismoks ka su tuo saukstu daryti biggrin.gif Mano turbut megstamiausia "baby-led-weaning" dalis tai ziureti kaip vaikas mokosi - tyrineja skirtingas maisto formas, teksturas, spalvas, kvapus, ciupineja, uosto, laizo, maigo, grazu paziuret. Kur kas idomiau, negu buti (kartais per prievarta) maitinamam kazkokia neaiskia kose biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(Karikima @ 2012 06 07, 01:18)
LasiukeUK, aciu uz tai, kad pasidalinote informacija, buvau girdejus apie baby led weaning kazkur, tai pirma mintis buvo "vel kazkoks nesamoningas ismislas"  blush2.gif . Bet pasiskaicius tikrai viskas ganetinai logiska, aisku reikia proto ribose, ziuret konkreciam vaikui konkreciu metu kas geriau... Bet sutinku su JuratelaZ, kad gali buti, kad po kazkiek metu si ideja ispopuliares.  4u.gif

Na bet isivaizduoju kiek papildomo valymo, prausimo, skalbimo atsirastu  biggrin.gif . Na aisku tai ne argumentas, siaip pasvarstymas  biggrin.gif



Nu, del valymo ir prausimo tai esi teisi! lotuliukas.gif Bet jei vaikui dziaugsmas ir gera patirtis, tai negi atimsi ja vien del to smile.gif
Atsakyti
QUOTE(LasiukeUK @ 2012 06 07, 14:36)
Tai va as irgi ieskojau, ir tikrai nieko nerandu LT kalba. Reikia gal man paciai ta knyga isversti ar ka  lotuliukas.gif  O jeigu maziukas nori sauksta timti - tai leisk, greiciau ismoks ka su tuo saukstu daryti  biggrin.gif  Mano turbut megstamiausia "baby-led-weaning" dalis tai ziureti kaip vaikas mokosi - tyrineja skirtingas maisto formas, teksturas, spalvas, kvapus, ciupineja, uosto, laizo, maigo, grazu paziuret. Kur kas idomiau, negu buti (kartais per prievarta) maitinamam kazkokia neaiskia kose  biggrin.gif


Tai aš jam ir leidžiu tą šaukštelį laikyti - kambarys po to laikymo atrodo ulialia biggrin.gif Šiandien prieš pietus daviau morkytės lazdelę apvirtą pačiam valgyti - tai čiupinėjo čiupinėjo, teko paodyti, kad valgoma, tai pusę sutriauškė, kita pusė ant grindų nukeliavo. Atrodė, kad jam patiko smile.gif bet buvo švariau, nei po to, kai pats šaukštu pamosikuoja.
Įdomu, jei vakarienei jam kietą maistuką įvesčiau - kokių daržovyčių. Pusryčiams grūdų košė, pietums daržovienė su mėsyte, o vakarienei kietas maistukas. Tos vakarienės jam dar nelabai reikia, o su maistu pažaisti būtų smagu biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(JuratelaZ @ 2012 06 07, 14:40)
Tai aš jam ir leidžiu tą šaukštelį laikyti - kambarys po to laikymo atrodo ulialia biggrin.gif Šiandien prieš pietus daviau morkytės lazdelę apvirtą pačiam valgyti - tai čiupinėjo čiupinėjo, teko paodyti, kad valgoma, tai pusę sutriauškė, kita pusė ant grindų nukeliavo. Atrodė, kad jam patiko smile.gif bet buvo švariau, nei po to, kai pats šaukštu pamosikuoja.
Įdomu, jei vakarienei jam kietą maistuką įvesčiau - kokių daržovyčių. Pusryčiams grūdų košė, pietums daržovienė su mėsyte, o vakarienei kietas maistukas. Tos vakarienės jam dar nelabai reikia, o su maistu pažaisti būtų smagu biggrin.gif


Nu mes apskritai ant darzoviu kol kas sedim, tai as kiek zinau kad bet kokias darzoves galima, svarbiausia, kad vaikui butu patogu paimti, tai tada ir i burna daugiau nukeliaus.
Is knygos: kalafijoras, brokoliai, morkos, bulves, moliugas, avokadas, pastarnokai, jauni kukuruzai (baby-sweetcorn), baklazanas, cukinija, agurkas ir taip toliau (nezinau kaip isversti green beans, sugar-snap peas, swede, sweet potato). Patariama darzoves supjaustyti storokomis lazdelemis ir duoti vaikui virtas, garintas arba keptas orkaiteje. Dar idejos kietam maistui pradeti: vaisiai (supjaustyti lazdelemis arba sveiki):kriause, obuolys, bananas, persikas, nektarinas, mango, tt, kietesnio surio lazdeles, skrudintos duonos "pirsteliai", galima duoti ir mesos atpjovus "lazdele". Neissigask jeigu kastais paziaugcios, pas maziukus ziaukciojimo refleksas yra labai arti burnoje ir padeda vaikui ismokti kokio dydzio gabaliukus galima deti i burna ir saugiai praryti.
Atsakyti