Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Paveldimas/Dovanojamas turtas
Supermamų klubas > Konsultacijų centras > Konsultacijos šeimos ir darbo teisės klausimais
Pages: 1, 2, 3
Mil@na
Labutis! Noriu uzduoti tokio klausimo. Man 33 metai, tetis zuvo pries 26 metus. Jis turejo du brolius. Mirus seneliams, t.y. tevelio tevams, ar as galiu pretenduoti lygiomis teisemis i palikima kaip tecio broliai ar ne? smartass.gif
Viktorija Civilyte - Gyliene
Mirus seneliams tu ir gali, ir negali pretenduoti kartu paveldeti su tecio broliais.
Yra du paveldejimo budai: pagal istatyma ir pagal testamenta.
Pagal istatyma paveldeti gali fiziniai asmenys, kurie buvo gyvi palikejo mirties momentu, palikejo vaikai gime po jo mirties (cia kai tetis mirsta tuo metu, kai mama laukiasi)
Paveldint pagal istatyma yra nustatytos eiles, kas po ko paveldi. Pirmoje eileje yra vaikai, o anukai tik antroje. Tai reiskia, kad jei nebutu gyvu ir tavo dedziu, arba jie atsisakytu palikimo, tik tuomet galetu paveldeti visi anukai. Tavo tevo paveldejimo teise isnyko jam zuvus.

Tu gali tureti galimybe paveldeti seneliu turta ir esant gyviems dedems. Tereikia, kad seneliai surasytu testamenta. Testamentu jie gali palikti tau visa, puse, trecdali ar bet kokia kitokia dali savo turto.
Jei testamento nebus, bus gyvi dedes ir jie neatsisakys palikimo, tu nepaveldesi nieko.
Mil@na
Labai dekoju uz issamu atsakyma! smile.gif
manu
laba diena,

mociute nori palikti man buta. siuo metu ji yra parasiusi testamenta mano vardu.

noriu paklausit kokius mokescius man ateityje reikes moketi. gal "pigiau" butu buta dovanoti ?

gal yra kitu "pigesniu" keliu?

aciu
Bekasė
yra - mociute dovanoja tavo tetei, o jisai dovanoja tau. Nuo mociutes dovanoto turto turesi moketi mokescius. Nuo tetes dovanoto - ne.
catina
Kokias teises i mano vardu registruota nekolnojama turta mano mirties arba skirybu atveju turi mano vyras arba sunus (abu be Lietuvos pilietybes) ?
manu
labai aciu uz atsakyma,

iskilo dar pora klausimuku:

dovanojimo atveju - "notariskai reikes tvirtinti dovanojimo sutarti (kaina berods 0,5 procento nuo turto vertes'' - kaip nustatoma turto verte, kvieciamas nekilnojamo turto vertintojas ? anksciau lyg tai kaina tokio vertintojo paslaugu buvo apie 100 lt
butas buvo pirktas pries kokius 5 metus. dokumentuose (pirkimo pardavimo sutartyje) nurodyta pirkimo kaina. bet dabar gal kiek pasikeite buto kainos (per tuos 5 metus ).
paveldejimo atveju - kas nustato buto verte, kad susimoketi tuos 10 procentu ?

ir dar, gal zinote kiek kainuoja registracija Registru centre (ar teisingai supratau kalba eina apie kadastra)

reikia pasiskaiciuoti kiek kas kainuoja, bet panasu, kad dovanojimo atveju maziau islaidu smile.gif

Negaliu issamiai atsakyti, kadangi nezinau ar santuokos metu igytas turtas ar ne, taip pat nezinau kaip jis igytas (pirktas, dovanotas ar paveldetas). Turedama siuos duomenis, galesiu atsakyti
Kadastras dabar vadinasi Registru centru. Mokestis uz registracija ten taip pat priklauso nuo turto vertes. Turto verte buna nurodyta registru centro isduodamoje pazymoje (tokia su raudonu Vycio zenkleliu virsuje). Ten yra grafa vidutine rinkos verte.
Tvirtinant sandorius pas notara, jei sutartyje nurodoma kaina mazesne nei pazymoje, mokestis skaiciuojamas nuo pazymoje nurodytos vertes. Beje mokesciai mokesiu inspekcijai irgi. Jei sandoryje nurodoma didesne kaina nei pazymoje - nuo sutartyje nurodytos kainos. Neklauskit kodel. Tikriausiai del to, kad daugiau pinigeliu surinkt.
manu
darkarta aciu uz toki operatyvuma atsakyma
Smurka
Ar paveldejimo atveju 10 proc. nuo turto vertes galima moketi dalimis? Ir per kiek metu tai galima padaryti? Gi tas 10 proc. gali siekti ir 20 tukstanciu ir daugiau.
catina
QUOTE (catina @ 2004 02 19, 05:33)
Kokias teises i mano vardu registruota nekolnojama turta mano mirties arba skirybu atveju turi mano vyras arba sunus (abu be Lietuvos pilietybes) ?

Patikslinu:
Vienas objektas pirktas. Antras objektas dovanotas tevu. Trecia objekta tevas artimiausiu metu noretu man dovanoti. Visas turtas igytas santuokos metu.

Be to butu idomu suzinoti, ar tevas man turi dovanoti (paveldeti) visa mano tevams priklausiusi nekilnojama turta, ar as, mamai mirus, automatiskai turiu teise i dali to turto (be mokesciu). Jei taip, kokia dalis man priklauso. (As esu vienintelis vaikas). Mama mire neseniai ir testamento nepaliko.

Is anksto dekoju uz informacija.
Bekasė
jei nepaliko testamento, tai tau priklausytu 1/4 turto dalis.
Visas santuokos metu igytas (uzgyventas) turtas ( ne dovanojimai konkreciam asmeniui) priklauso abiems sutuoktiniams polygiai. Taigi puse turto priklauos tetei, o i mamos turto dali jus su tete turite abudu lygias teises - 1/2 mamos turto tetei ir 1/2 tau. O del mokesciu as nzn.

Skyrybu atveju i tau dovanota turta vyras neturi teises - tai jau yra asmeniskai tavo turtas.
O i pirkta objekta, jei pirkimo sutarty kitaip nenurodete, jus turite lygias teises.
Silvute, tokia tvarka buvo pagal sanaji civilini kodeksa.
Nuo 2001 liepos 01 galioja naujas kodeksas ir nauja tvarka.
Pirma paveldetoju eile yra vaikai.
Del mamos palikimo
Tu esi vienintele pirmos eiles paveldetoja. Tavo tevui priklauso 1/4 mamos turto. Kitaip tarian, jei tevai santuokoje igijo buta, tai tavo tevui priklauso 1/2 ir 1/2 priklaise mamai. Paveldima dalis siuo atveju yra 1/2 buto (mamos dalis). Pagal istatyma tetis pretenduoja i 1/4 paveldimos dalies.
Kaip priimti palikima. Per 3 menesius nuo palikejo mirties privalu kreiptis pas mamos gyvenamosios vietos notara ir pareiksti, kad priimi palikima. Jei tetis nesikreips, o tu kreipsies viena, paveldesi visa 1/2 turto.

Del vaiko ir vyro teisiu. Tvarka ta pati. Jei vaiku ne daugiau kaip trys. Jie lygiai dalinasi turta, o sutuoktinis gauna 1/4, jei vaiku daugiau nei trys, tai vaikai ir sutuoktinis paveldes lygiomis dalimis.

Tavo skirybu atveju dalinamas butu butas, kuris pirktas santuokos metu. Visas dovanotas turtas priklauso tau, jei dovanotas tik tau, o ne abiem su vyru ir dalinamas nebutu
Sabi
Mano drauge prase paklausti
po sutuoktinio mirties kam lieka butas (butas dovanuotas , nera testamento), zmonai ar tam kas ta buta padovanuojo?
Aciu uz atsakyma
Bekasė
jei nera vaiku zmonai. Jei vaikai yra - dalinamas
Butas liktu vaikams ir zmonai. Jei vaiku iki 3, tai vaikai paveldi 3/4, o zmona 1/4, jei vaiku daugiau nei 3, tada vaikai ir zmona peveldi lygiomis dalimis
manu
perziurejau dokumentus, registro pazymoje vid rinkos verte nurodyta 56 732 lt, pirkimo pardavimo sutartyje 44 000 lt.

paveldejimo atveju - mokesiu 10 % ty 5 673.2 lt

dovanojimo atveju - 30 lt registro pazyma + 0.5 % turto vertes ty 283.66 lt + registracija registru centre (nezinau jos dydzio, bet tikiuosi kad ne 10 % smile.gif , na gal nevirsija 1 % ? ) - * is 2 , nes ta "procedura" atliekam 2 kartus - mociute tevui, o tevas man.

----------
gaunasi, kad dovanojimas akivaizdziai "pigesnis"
ar teisingai skaiciuoju ?

situose reikaluose esu visiskai zalia, dovanojimo atveju reikia kreiptis i notara?
uolma
Diedukai turi žemės ir nori mums ją atiduoti. Tai ar irgi reikia eiti dvigubus kelius per tėvus pirmiausia ar negalima tiesiogiai, kad seneliai dovanotų anūkams.Kokie procentai šiuo atveju skaičiuojami, dovanojimo ir palikimo. Kokie žygiai reikia nueiti šiuo atveju, kur pirmiausia reikia kreiptis ir eiti.?Ačiu.
Bekasė
pasiskaityk ankstesnius postus - aiskiai atsakyta, kad jei dovanos tiesiogiai jums reikes moketi 10% nuo vertes
Scarlett
Mokestis apskaičiuojamas procentais nuo paveldimo ar dovanojamo turto apmokestinamosios vertės taikant šiuos tarifus:

1) paveldint turtą:

jeigu turto apmokestinamoji vertė iki 0,5 mln. Lt - 5 procentai,

jeigu turto apmokestinamoji vertė viršija 0,5 mln. Lt - 10 procentų;

2) dovanojant turtą - 10 procentų.

Dar griztu prie sios temos.
Yra paveldimo turto mokescio istatymas. Cia pateikiu sio istatymo 7 straipsni.

7 straipsnis. Mokesčio lengvatos
1. Mokesčiu neapmokestinama:
1) vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas
turtas;
2) vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų),
globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų
paveldimas turtas;
3) paveldimo turto apmokestinamoji vertė, neviršijanti 10
tūkst. litų.
2. Savivaldybės taryba gali atidėti mokesčio sumokėjimo
terminus ne ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui po
paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo.
3. Savivaldybės taryba savo biudžeto sąskaita turi teisę
gyventojams mažinti mokestį arba visai nuo jo atleisti.
grazute
Mire mano tetis ,pas ji banke buvo santaupos kiek zinau tie pinigai dar po tarybiniu laiku pasilike ,dabar mes norim juos atsiimti ,banke man pasake,kad reikia kazka uztvirtinti pas notara,tai as noreciau kokius dokumentus reikia nest pas notara,kiek mazdaug tas kainuoja,ir ar tai mama tik gali daryti ar galiu as arba sesuo.As tikiuosi kad suprasit ko as cia norejau paklausti.
Uzjauciu del Tecio. Tam kad normaliai atsakyciau man reikia zinoti kada jis mire
grazute
QUOTE (Viktorija Civilyte - Gyliene @ 2004 03 22, 16:11)
Uzjauciu del Tecio. Tam kad normaliai atsakyciau man reikia zinoti kada jis mire

Mire sausio 13 d. siu metu.
Vike
Per tris mėnesius po tėčio mirites reikia kreiptis į notarą, kuris priklauso pagal tėčio paskutinę registracijos vietą, dėl paveldėjimo. Su savimi turėkite asmens dokumentą (pasą ar tapatybės kortelę), gimimo liudijmą, tėčio mirties liudijimą. Ten jūs parašysite prašymą dėl paveldėjimo ir notarė jums pasakys kokius sekančius veiksmus reikės atikti...
Kreipiantis tokiu budu kaip nurode vike yra viena rizika. Jei tevas turejo skolu, o palikimas bus priimtas per notara, teks pilnai atsakyti uz tevo skolas.
Galimas antras palikimo priemimo budas, per 3 menesius nuo mirties dienos kreiptis i teisma del paveldimo turto apyraso sudarymo. Teismas ipareigos antstolius sudaryti apyrasa. Tai kainuoja apie 100 litu. Tokiu atveju uz skolas atsakysi tik paveldimo turto ribose
Palma
Noriu užduoti klausimą prie šios temos apie dovanojimą. Ar galima forminti dovanojimą žmogui nežinant, t.y. žmogus kuriam dovanojama tai būtų lyg ir staigmena? Jeigu sūnus dovanoja motinai ar reikia mokėti tuos 10%?
Konsuela
O man būtų įdomu, kaip trauktuojamas dovanotas turtas gyvenanat santuokoje: kaip bendrai užgyventas turtas, ar asmeninė nuosavybė. Kiek girdėjau paveldėtas turtas nėra laikomas santuokoje užgyventu turtu. Ar aš teisi? Iš anksto dėkoju.
Bekasė
dovanotas turtas yra laikomas asmenine nuosavybe, nebent dovanotojas nurodo, kad dovanoja seimai.
manu
QUOTE (Silvute @ 2004 03 31, 05:44)
dovanotas turtas yra laikomas asmenine nuosavybe, nebent dovanotojas nurodo, kad dovanoja seimai.

pala pala, dovanotas arba paveldetas turtas laikomas asmenine nuosavybe, bet jeigu pvz paveldeta buta abu sutuoktiniai remontuos," ïdes" pinigus i ji, tai jau nebus asmenine nuosavybe, o bendra sutuoktiniu nuosavybe
Dovanot zmogui nezinant negalima, nes gal jis tavo dovaos nenori. Pvz. gal susiruosei padovanoti buta su skolom, masina, kuria reiks drausti, remontuoti ir t.t.
Pasirasant dovanojimo sutarti vienas dovanoja - kitas priima dovana. (Cia kad nesigautu dovanotam arkliui i dantis neziurima)

Sunus dovanoja mamai. Mokesciu siuo atveju nera

Del nuosavybes. Jei dovanoja (ar paveldi) asmeniskai vienam is sutuoktiniu - tai bus asmenine nuosavybe. Jei po to tokiai nuosavybei pagerinti (remontas ir pan.) buvo naudotos bendros lesos, kitas sutuoktinis turi teise reikalauti, kad dalis turto butu pripazinta kaip jo nuosavybe.
PVZ. gauni buta, kurio verte 100 000. Is bendru lesu remontui sudedate 40 000 ir buto verte pasidaro 140 000. Tai sutuoktinis gali pretenduoti i 20 000 vertes dali
Konsuela
biggrin.gif Labai dėkoju Jums už greitą ir išsamų atsakymą.
Palma
Labai dėkoju už atsakymą!!!!!!!!!!!! Tačiau tikrai nenorėjome pakišti kiaulės vyro mamytei (nors jam tai ji mama, o man tai - ANYTA smile.gif ). Tiesiog norėjome atiduoti kolektyvinį sodą, kad būtų mažiau priekaištų dėl jos ten įdedamų pinigų. Na bet negalima tai negalima.

iga

Mano tetis turejo 11ha zemes. Buvo pradeti zemes nuosavybes atkurimo dokumentai. Tetis mire. Tik po jo mirties buvo atkurta zeme. Dabar mes ta zeme norim isnuomot, bet pasirodo negalim, nes zeme priklauso teciui, o jis mires. Reikia susitvarkyt kazkokius paveldejimo dokumentus, gauti is seniunijos kruva pazymu, moketi pinigus notarui, kad patvirtintu paveldejima ir t.t.
Klausimas:
Ar mirus tevui mes tos zemes neturejome automatiskai paveldeti, bent jau mama? Ar tai reikia tvarkyti butinai per notara? Man pikta, kad uz savo turta turiu notarams moketi pinigus.
Is anksto dekoju smile.gif
Jei tevas nebuvo surases testamento, pagrindiniai paveldetojai yra jo vaikai. Po palikejo mirties per 3 menesius reikia kreiptis i notara. Praleidus si termina ji galima atstatyti teismine tvarka, taciau reikia irodyti, kad terminas praleistas del svarbiu priezasciu. Neatsiradus palikimo priemejams, turtas pereina valstybei
iga
QUOTE (Viktorija Civilyte - Gyliene @ 2004 04 08, 08:53)
Jei tevas nebuvo surases testamento, pagrindiniai paveldetojai yra jo vaikai. Po palikejo mirties per 3 menesius reikia kreiptis i notara. Praleidus si termina ji galima atstatyti teismine tvarka, taciau reikia irodyti, kad terminas praleistas del svarbiu priezasciu. Neatsiradus palikimo priemejams, turtas pereina valstybei

Testamento nebuvo.
Tai kad kai tetis mire dar nebuvo atstatyta zeme. O zemes atkurimo dokumentai buvo atiduoti mums praejus po jo mirties 4 metams. Tai kazkaip kai jis mire mes ir negalejom tvarkytis, nes zeme buvo valstybes. Ar as klystu?
Bet kaip supratau vistiek reiks eiti pas notarus, kad sutvarkytu paveldejima, gal patartumet ar tvarkyt ant mamos ar is kart ant musu- vaiku? Aciu.
Paveldima ne tik turtas tiesiogiai, bet ir teises. Tevas turejo teise atgauti zeme. Sia teise jus ir turejote paveldeti. Jei nesikreipete per tris menesius i notara del palikimo priemimo, dabar reikes kreiptis i teisma del termino palikimui priimti atstatymo. Prasymas turi buti labai motyvuotas, t.y. paaiskinta kodel nesikreipete laiku. Rekomenduoju del jo surasymo kreiptis i advokata
širšė
situacija tokia: vyras, budamas pirmoj santuokoj, isigijo buta, kuriame dabar gyvena su antra zmona ir ju bendru vaiku. pirmai zmonai ir sunui paliktas kitas butas, kuriame jie gyvena. klausimas: ar po vyro mirties antroji zmona turi kokiu nors teisiu i buta, kuriame gyvena, bet kuris buvo igytas vyro pirmoje santuokoje? aciu.
QUOTE (nikitta @ 2004 04 20, 12:41)
situacija tokia: vyras, budamas pirmoj santuokoj, isigijo buta, kuriame dabar gyvena su antra zmona ir ju bendru vaiku. pirmai zmonai ir sunui paliktas kitas butas, kuriame jie gyvena. klausimas: ar po vyro mirties antroji zmona turi kokiu nors teisiu i buta, kuriame gyvena, bet kuris buvo igytas vyro pirmoje santuokoje? aciu.

Nuytraukiant pirmaja santuoka turejo buti padalintas turtas.
Po vyro mirties, jei turtas buvo padalintas, paveldejimo teises i buta tures visi vyro vaikai (nesvarbu is kurios santuokos), bei zmona (su kuria bus vedes mirties momentu). Vienintele galima isimtis - vyras palieka testamenta ir jame suraso kam ir koks turtas atitenka
bambizas
Sveiki,
situacija yra tokia:
iki santuokos paveldetas turtas. santuokoje jis parduotas, gauti pinigai panaudoti bendrai nuosavybei (butui) isigyti. kaip teisingai dalinti skyrybu atveju: ar viska per puse, ar tik skirtuma tarp is paveldeto turto inestos sumos ir bendros vertes?

Dekingas
Dalybos turi atrodyti taip:

Santuokoje igyto turto verte - investuoti pinigai uz paveldeta turta = dalinamo turto verte. Kiekvienam is sutuoktiniu atitenka po 50 procentu dalinamo turto
ciuncia
kaip bus jeigu, reikalaujama kompensacijos uz daiktus kurie buvo isigyti santuokos metu, o mes norim tuos daiktus atiduoti, kad nereiketu moketi, nes nera pinigu.
ar taip galima? unsure.gif
ciuncia
yra taip kad vyro tetis mire, o pamote pragyvenusi su juo du metus nori prisiteisti daug pinigu ir dalina viska, tai mes ir galvojam, kad reikia atiduoti jai baldus nes ji reikalauja uz juos jai sumoketi, tik nezinau ar taip galima??? doh.gif
Pauga
QUOTE (ciuncia @ 2004 06 03, 16:21)
yra taip kad vyro tetis mire, o pamote pragyvenusi su juo du metus nori prisiteisti daug pinigu ir dalina viska, tai mes ir galvojam, kad reikia atiduoti jai baldus nes ji reikalauja uz juos jai sumoketi, tik nezinau ar taip galima??? doh.gif

Ta pamotė buvo susituokus su tėčiu?Jei tik buvo sugyventė tai ji neturi jokios teisės į turtą mad.gif .Ir išvis jums reikėtų pasikonsultuoti su teisininku,aš manau kad 2 metai tai visai neilgas laiko tarpas,kad ji galėtų pretenduotį į kokį turtą absoliučiai. g.gif
SiDo
QUOTE (ciuncia @ 2004 06 03, 14:21)

Cia labai svarbus momentas - ar pamote sutuoktine.

Kitas momentas - kokiu pagrindu reikalauja sumoketi uz baldus. Jei jie nebuvo susituoke, ir jie pirkti uz jos pinigus, bei ji turi tai patvirtinancius dokumentus - ji gali reikalauti. Bet jus tokiu atveju galite jai leisti pasiimti tuos baldus, neprivalote moketi.
ciuncia
jie buvo susituoke,bet balcus pirko tetis, nes josd alga labia maza sad.gif o kur ta teisininke dingus?
Kad issamiau atsakyti reikia sios informacijos:
ar jie susituoke
ar pamote po tevo mirties gyveno tame paciame bute kur ir iki santuokos
ciuncia
jie buvo susituoke ir po vedybu pamote atejo i tevo namus, visiskai be nieko, kaip pilka pelyte, o poto melze teva ir pasidare nereali dama, kuri dabar nori gauti kompensacijas pvz . kad ir uz tuos baldus...
man svarbiausia suzinoti ar vietoje jos reikalaujamu pinigu uz baldus,mes jai galim atiduoti baldais ar teisiskai tai nebus blogai?
po tevo mirties ji iskart issikrauste paas savo tevus
Spyglienė
Galit atiduoti baldais, kompensacijos ji galetu reikalauti tuo atveju, jei noretumet dalinti esama turta ir nenoretumet natura atiduoti to padalinto turto(arba negaletumet fiziskai tai padaryti). Bet kokiu atveju, turta galite pasidalinti be teismo - saliu susitarimu pas notara
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.