2017 01 24, Antradienis
žurnalai
rekomenduojame
vardadieniai
Pagrindinis arrow Psichologija arrow Ką auginti lengviau: berniuką ar mergaitę?
Ką auginti lengviau: berniuką ar mergaitę? Spausdinti El. paštas
2007 vasario 14
Lytis svarbi kalbant apie auklėjimą, tačiau norėdami atsakyti į klausimą – ką auginti lengviau: berniuką ar mergaitę – turime nepamiršti, kad tai priklauso ir nuo tėvų asmenybių, jų lūkesčių.
Ir mergaites, ir berniukus auginančios mamos patiria tam tikrų sunkumų. Štai dažniausiai pasitaikantys probleminiai charakterio bruožai, kuriuos galima laikyti tam tikrais stereotipais.


Mergaitės žymiai emocionalesnės

Daugelis mamų pastebi, kad mažų mergaičių, kitaip nei berniukų, nuotaikos labai permainingos. Tai ji liūdna, tai linksma, tai draugiška, tai vėl nusiminus.

Dažniau ginčijasi ir priešgyniauja

Mergaitės dažniausiai pradeda kalbėti anksčiau už berniukus, jos greičiau įgyja verbalinių įgūdžių. Tai yra gerai. Kita vertus, jos laisviau ir priešgyniauja, reiškia kaprizus ir kitaip demonstruoja, jog tampa savarankiška asmenybe.

Emocionaliai agresyvūs ir fiziškai aktyvūs

Berniukai savo agresiją išreiškia jėga, o mergaitės atakuoja skriaudiką verbalinėmis priemonėmis: piktais komentarais, gandais arba visai  ignoruoja ir nepriima žaisti kartu.

Berniukai nuolat pasinėrę į žaidimų procesą: lekia, šokinėja, šliaužia, krinta... Jie visada pasiruošę kažką išardyti, sugriauti, sulaužyti. Taip nutinka dėl didelio fizinio aktyvumo ir per mažo empatijos (įsijautimo) lygio. Jie sunkiai suvokia, kad „sulaužyti/sugadinti“ yra blogai.

Verbalinis bendravimas iš pradžių apsunkintas

Berniukų verbaliniai įgūdžiai pradeda formuotis vėliau, nei mergaičių. Skiriasi ir šių įgūdžių vystymosi stilius. Mergaitės linkę aptarti keletą variantų, o berniukai išreiškia tai, ką tiksliai jie nori gauti, paimti ir padaryti.

Bet kokią veiklą paverčia lenktynėmis

Berniukai mėgsta varžytis su bendraamžiais, broliais ir sesėmis, tėvais. Kartais tai labai padeda – kai norite, kad vaikai greičiau apsirengtų, susitvarkytų ar pavalgytų...

Vis dėlto, tai – stereotipai

„Tipiškai vyriško“ arba „tipiškai moteriško“ elgesio modelių pasitaiko abiejose lytyse. Jei nenorite, kad auklėjimas taptų košmaru, reikia pastebėti ir numatyti, kas sukelia netinkamą vaiko elgesį ir prastą nuotaiką.

Triukšmadarys.  Privalumas: jūsų berniukas auga fiziškai aktyvus ir bendraujantis, o tai ateityje jam labai pasitarnaus. Kad jis „neišvestų jūsų iš proto“ ir nesugriautų namų, jis turi kasdien kurį laiką aktyviai žaisti gryname ore, be to, nuo pat mažens galima pradėti lankyti sporto užsiėmimus.

Meilikautoja. Ji moka priversti jus pakeisti nuomonę ir pasiekia savo. Privalumas: auga atkakli mergina. Ji turi žodžio talentą ir moka įtikinti žmones. Kuo daugiau bendraukite su ja įvairiomis jus abi dominančiomis temomis. Jei jūsų nuomonės išsiskiria, išlikite rami ir laikykitės savo nuomonės, kad ir kaip karštai vaikas ginčytųsi. 

Ji laužo, ardo žaislus. Privalumas: mergaitė nori sužinoti, kas ir iš ko padaryta, kaip sukonstruota – tai intelektualus smalsumas. Pirkite specialiai pažinimo ir ugdymo procesui pritaikytus žaislus, kurie lengvai išsiardo ir vėl susideda.

Jei vaikas tiesiog jaučia malonumą laužydamas, paslėpkite brangesnius žaislus iki tolo, kol išmoks gražiai žaisti.

Tad ką vis dėlto auginti lengviau: berniuką ar mergaitę? Jei nepaisytume stereotipų, vaikų auklėjimo sunkumai nepriklauso nuo lyties, viską lemia charakteris ir asmenybė. Ieškokite privalumų net ir pačiuose „blogiausiuose“ (jūsų akimis) charakterio bruožuose!
 


 
< Atgal   Pirmyn >


REKLAMA