Visi žino, kad nėštumo metu moters organizme vyksta daugybė permainų. Nėra nė vienos sistemos, kuri vienaip ar kitaip nepersitvarkytų šiuo periodu. Kol moters organizmas atsistato po gimdymo, praeina ne mažiau kaip 2 metai. Jei šis laikotarpis trunka trumpiau, nes moteris vėl pastoja, jos organizmui tenka dvigubas krūvis. Kas vyksta jos organizme? Ir ką daryti, jei vienas nėštumas seka kitą?
Dauguma tokių atvejų yra neplanuoti. Ne visos moterys skiria pakankamai dėmesio kontracepcijai po gimdymo, ypač žindančios kūdikius krūtimi.

„Laktacinė amenorėja“ (fiziologiniai pokyčiai moters organizme po gimdymo, kai moteris nepatiria menstruacijų), kaip kontraceptinis būdas, patikimas tik tuomet, kai: moteriai po gimdymo dar nėra prasidėjusios mėnesinės;  kūdikis yra iki pusės metų amžiaus, maitinamas krūtimi reguliariai ir be pertraukų (pertraukos ne ilgesnės nei 6 valandos). Jeigu bent viena iš šių sąlygų neišpildoma, moteris turi pasirinkti kitą kontracepcijos metodą.

Jei moteris nemaitina kūdikio savo pienu, vėl pastoti po gimdymo ji gali praėjus 6-8 savaitėms. Atsinaujinusios menstruacijos rodo, kad jau metas pasirūpinti kontracepcija. Kartais pastojama net ir neatsinaujinus menstruacijoms, pačios pirmosios ovuliacijos metu. Taip moteris gali labai ilgai nenutuokti apie naują nėštumą. Ypač, jei nepasireiškia toksikozė.

Kas vyksta organizme?

Pirmieji pokyčiai pasireiškia reprodukcinėje ir endokrininėje sistemose. Padaugėja lytinių hormonų, nuo 5-osios nėštumo savaitės ima didėti gimda, į išorinius lytinius organus plūsta daugiau kraujo, keičiasi skydliaukės ir antinksčių veikla. Širdies kraujagyslių sistemoje cirkuliuoja daugiau kraujo, padažnėja širdies susitraukimų. Yra pokyčių tiek vegetacinėje, tiek ir centrinėje nervų sistemoje, todėl pastebima nuotaikų kaita, padidėja mieguistumas, atsiranda pykinimas. Šlapimo sistema, kojų venos gauna didesnį krūvį.

Jei pastojote žindydama

Gimdymas, laktacija – tai didžiulis stresas moters organizmui. Iš pradžių jis netenka kraujo, vėliau ima trūkti vitaminų bei mikroelementų, nes jų reikia ne tik mamos, bet ir žindančio kūdikio poreikiams patenkinti. Daugelis moterų ima skųstis, jog pradeda slinkti plaukai, genda dantys. Naujas nėštumas – tai dar papildomas krūvis.

Kartais moteriai vėl pastojus, pieno sumažėja, arba jis pamažu ir visai dingsta. Gali pasikeisti motinos pieno skonis, todėl kūdikiai neretai patys atsisako toliau žįsti. Jei pieno yra, ir kūdikis neatsisako krūties, daugelis specialistų vis tiek rekomenduoja žindymą nutraukti. Pirmiausiai dėl to, kad organizmui tai per didelis krūvis, o antra – žindymas stimuliuoja hormono oksitocino gamybą, o šis sukelia gimdos susitraukimus. Toks mechanizmas naudingas atsistatymui po gimdymo, bet kenkia naujam nėštumui, nes gimdai reikia ramybės.

Galimos komplikacijos antrojo nėštumo ir gimdymo metu:

• Varikozė (lėtinis venų nepakankamumas). Net jei pirmojo nėštumo metu nedėvėjote specialių kojinių ir nesiskundėte išsiplėtusiomis kojų venomis, tai gali nutikti antro nėštumo metu.

• Gimdos randas po cezario pjūvio operacijos. Jei audiniai nevisiškai atsistato toje zonoje, kurioje buvo atliktas pjūvis, nėštumo pabaigoje randas gali prasiskirti (ypač jei buvo atliktas išilginis, o ne skersinis pjūvis). Išnešioti vaisių problematiška. Todėl gydytojai ir rekomenduoja po operacijos keletą metų sustiprėti.

• Gali paūmėti somatiniai susirgimai (širdies ydos, kraujo, plaučių ligos).  Greit ir vėl pastojus, liga gali pereiti į dekompensacijos stadiją.

• Gali progresuoti anemija (per mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir/arba hemoglobino kiekis kraujyje).

• Stangų periodu,  gimdymo veikla gali sulėtėti, nes priekinės pilvo sienelės tonusas yra nusilpęs.
Visa tai pasakojame tam, kad moteris pagalvotų apie savo sveikatą, save. Žinoma, visi šie sunkumai - tai ne pretekstas nutraukti antrąjį nėštumą, nes tai gali sukelti žymiai didesnių komplikacijų.

Kita medalio pusė

Yra ir „pliusų“:

Paprastai, antrasis gimdymas būna lengvesnis už pirmąjį, trunka trumpiau, rečiau komplikuojasi.

Vaikučiai „pametinukai“ bus geri draugai: turės panašių interesų, bendrų žaidimų. Ne tokia aktuali pavydo problema (kaip žymiai vyresnio pirmagimio pavydas jaunesniajam), nes vyresnis praktiškai neprisimena to meto, kada jis buvo vienintelis vaikas šeimoje.
Paauglystėje kartu jiems bus lengviau spręsti iškilusias problemas.

Po pirmagimio gimimo tėvai dar nespėjo visko „pamiršti“ ir jiems nereikia prisitaikyti  prie „naujo gyvenimo“.

Sunkiausi tik pirmieji metai.

Ko saugotis?

• Ir vėl besilaukiančios mamos mityba turi būti subalansuota ir pilnavertė. Nuo pat pirmųjų nėštumo savaičių reikėtų vartoti polivitaminų kompleksus, kuriuose be visų kitų naudingų medžiagų būtų ir jodo.

• Moteris turi dažniau vaikščioti gryname ore, ilsėtis. Miegoti būtų gerai bent 8 valandas. Ilsėdamasi pakelti kojas aukščiau (ant pagalvės ir pan.).

• Jei pirmojo nėštumo metu besilaukianti profilaktiškai nedėvėjo specialių kojinių, apsaugančių nuo venų išsiplėtimo, tai dabar - turėtų. Reikėtų atprasti sėdėti susinėrus koją ant kojos, nes ši poza taip pat apsunkina kraujotaką.

• Antrojo nėštumo metu po 20-24 savaitės rekomenduojama dėvėti specialų pilvuką prilaikantį diržą, nes po pirmojo gimdymo pilvo sienelių tonusas labai susilpnėjęs.

• Jei sergate kuria nors chroniška liga, jau nėštumo pradžioje kreipkitės į tos srities specialistą (kardiologą, endokrinologą, hematologą ir kt.) konsultacijos.