Sveiki ir gražūs vaiko dantukai – visų tėvelių svajonė. Tik ne visi žino, kada ir kaip reikia pradėti prižiūrėti pieninius dantukus, kokias priemones pasirinkti.

Štai keletas faktų apie pirmuosius vaikų dantukus.

 

Dantukai kalasi

Pieniniai dantukai pasirodo maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį. Dažniausiai pirmieji prasikala du apatiniai, o po jų ir du viršutiniai kandžiai (priešakiniai dantukai). Maždaug 2,5 metų vaikutis turi visus 20 dantukų. Nors, žinoma, būna ir įvairių išimčių. Pavyzdžiui, 1961 m. Vokietijoje gimė naujagimis su 6 dantukais! Būna ir atvirkščiai: pirmieji dantukai prasikala tik 8-12 mėnesį ir visas procesas tuomet kiek užtrunka.

Jei nukrypimai nuo normos nedideli, nerimauti nereikėtų. Bet jei mažyliui jau 1 metukai, o dantukų vis dar nėra, arba jam sukako treji, o dantys ne iki galo išdygę, reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris atliks rentgeno tyrimą, kad nustatytų , ar apskritai žandikauliuose esama dantukų užuomazgų.

Pradedame valyti dantukus

Tėvai dažnai klausia: kada pradėti valyti dantukus? – Iškart, kai tik jie prasikala. Iš pradžių galite naudoti švarios marlės atraižą, sudrėkintą šiltu virintu vandeniu, vėliau – specialų kūdikiams skirtą šepetėlį, kurį tėvai užsimauna ant piršto. Dar po kurio laiko jau galima duoti vaikučiui mažą minkštą šepetėlį ir leisti pačiam išsivalyti dantukus. Tai daryti reikėtų 2 kartus per dieną, kaip ir suaugusiems. Tačiau vaikams yra skirtos specialios pastos. Pastos sudėtis turi atitikti vaiko amžių. Vaikams iki 3 metų skirtose pastose neturėtų būti fluoro, nes šio amžiaus vaikai pastą linkę nuryti, suvalgyti.

Dėl nepakankamų motorinių įgūdžių mažyliai patys dar negali išsivalyti dantukų kokybiškai. Todėl tėveliai turėtų pakartotinai išvalyti dantukus, kad visiškai pašalintų apnašas. Tokia tėvų priežiūra reikalinga 1-2 metus, kol neįsitikinate, kad vaikas teisingai ir kokybiškai pats išsivalo dantukus. Ir būtinai mokykite vaiką praskalauti burną po kiekvieno valgio. Šie įpročiai turi įsitvirtinti kuo anksčiau ir tapti neatsiejama dienotvarkės dalimi.

Šiek tiek faktų ir skaičių

Liūdna, bet faktas: daugiau nei 90% vaikų reikia odontologų pagalbos. Vaikams augant dantų ėduonies problemų daugėja; vidutiniškai 60-65%  1-3 m. amžiuje, 70-75% 4-7 m. amžiuje ir piką pasiekia 15-16 m. amžiuje – iki 95%.

Viena priežasčių – tėvai neįvertina ankstyvos dantų ligų profilaktikos svarbos ir per vėlai pradeda prižiūrėti vaikučių dantis.

Kas tas ėduonis ir kokios jo priežastys?

Viena labiausiai paplitusių vaikų dantų ligų – ėduonis. Jis gresia dantukams jau tuomet, kai jie dar tik prasikala pro dantenas. Tai yra bakterijos, kurios suskaldo maisto produktuose esantį cukrų, sudarydami grėsmingas rūgštis, tirpinančias danties mineralines medžiagas. Dantis netenka kalcio, fosforo. Ėduonies pažeistą dantuką ne tik skauda, bet tai yra ir infekcijos židinys visam organizmui.

Egzistuoja daugiau nei 40 mokslinių teorijų apie ėduonies išsivystymo priežastis. Tačiau labiausiai paplitusi ir logiška – mikrobai. Nes bakterijos (Streptococcus mutins) yra pagrindinis ėduonies kaltininkas. Ėduonis yra infekcinė liga. Labai dažnai jau maži vaikai užsikrečia šiomis bakterijomis nuo mamų (per šaukštus, čiulptukus ir t.t.) arba kitų vaikų. Pirmiausia mama, auklė ar kt. asmuo, prižiūrintis vaiką turi pats susitvarkyti dantis, o mažyliui dantis pradėti prižiūrėti vos tik pradėjus dygti pirmam dantukui. Dantų emaliui kenkia produktai, kuriuose yra angliavandenių, saldūs gazuoti gėrimai.

Kodėl tokia svarbi pieninių dantukų priežiūra?

Tėvai neretai mano, kad jei jau pieniniai dantukai yra laikini ir vis tiek greit iškris, vadinasi jais ypatingai rūpintis neverta. Tai labai klaidingas požiūris! Pieninius dantukus prižiūrėti reikia todėl, kad jie iš pat pradžių nulemia teisingą nuolatinių dantų išsidėstymą. Laiku neišgydyti pieniniai dantukai gali pakenkti ir net sunaikinti nuolatinių dantų užuomazgas, esančias po jų šaknimis.

Be to, sveiki pieniniai dantys labai prisideda prie teisingo žandikaulių bei sukandimo formavimosi. Jie padeda vaikui mokytis kalbėti, jie smulkina maistą. Pats kramtymo procesas padeda teisingai vystytis žandikauliams ir kramtyme dalyvaujantiems raumenims, o visa tai formuoja harmoningas apatinės veido dalies proporcijas. Vaiko šypsena turi būti graži, tai labai svarbu socialinei elgsenai bei psichikai.

Vaiką pas odontologą turėtumėte nuvesti reguliariai – 2 kartus per metus. Gydytojas ne tik patikrins dantukus, bet ir patars, kaip teisingai juos prižiūrėti, parinks tinkamas priemones. Sveikos burnytės pagrindas – profilaktika.