Kiekviena nors kartą gimdžiusi moteris pagalvoja: kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų po gimdymo? Ilgai laukto mažylio gimimo džiaugsmas iš pradžių užtemdo bet kokį nerimą, tačiau laikas bėga, o kilogramai netirpsta... Dauguma moterų apie tai susimąsto tik po gimdymo, o ką pataria specialistai? Remiantis fiziologinėmis normomis, nėštumo metu moteris turėtų priaugti apie 8-10 kg. Ir natūraliu būdu jų atsikrato gimdymo metu bei po jo. Deja, labai dažnai ši norma smarkiai viršijama, ir normalų svorį susigrąžinti tampa žymiai sunkiau.

Kodėl taip nutinka? Yra keletas priežasčių. Pirmiausiai, vis dar plačiai paplitęs stereotipas, jog būsima mama turi „valgyti už du“. Dauguma būsimų mamų besilaukdamos leidžia sau žymiai daugiau, nei anksčiau, pasiteisindamos būsimo vaikelio poreikiais. Bet tai nėra teisinga. Ne tik kaupiasi papildomi kilogramai svorio, bet ir padidėja širdies kraujagyslių sistemos darbo krūvis. Paskutinio nėštumo trimestro metu didėja ir mažylio riebalų ląstelių kiekis. Ir jis “ruošiamas“ nutukimui!

Kita priežastis – nėščiosios žymiai mažiau juda, todėl su maistu gauta energija neišeikvojama. Be to, nėštumas dar yra ir stresas, nes daugumos organų veikla persitvarko, įsijungia ypatingas būsimo vaiko apsaugos mechanizmas, todėl apie taliją, pilvą bei šlaunis aktyviai kaupiasi riebalinis sluoksnis. Galiausiai, svorio padidėja ir dėl skysčių kaupimosi nėščiosios organizme.

Kaip sveikai moteriai sulieknėti po gimdymo?

Analizuokite savo elgesį. Gal ir jūs darote dažniausiai pasitaikančių klaidų?
1. Nepersivalgykite. Kažkodėl daug kam klaidingai atrodo, kad nuo gausaus maisto ir žindančios motinos pieno bus daugiau. Ir ne nuo kaloringo maisto priklauso motinos pieno kokybė. Laktacijos procesą reguliuoja hormonai, kurių gamyba su mityba nesusijusi. Tad ramia sąžine keiskite savo racioną, subalansuokite mitybą. 

2. Jums nereikia pabaigti vaiko maisto likučių! Net jei mažylis suvalgė mažiau nei pusė košės porcijos, jūs neprivalote jos pabaigti. Nepamirškite: bet koks atliekamas maistas „nusės“ ant jūsų pilvo ir šlaunų. Gamindama maistą stenkitės neragauti. Taip nejučiomis galima prisirinkti šimtus nereikalingų kalorijų, kurios laikui bėgant virsta nereikalingais kilogramais...

3. Kad ir kaip esate užsiėmusi rūpindamasi savo mažyliu, nepamirškite, kad pavalgyti turite 4-5 kartus per parą, tik porcijos turi būti nedidelės ir valgyti turite neskubėdama. Niekada nepraleiskite pusryčių, o vakarui (apie 19 val.) paruoškite lengvą vakarienę. Vakarienė turi baigtis likus mažiausiai 4 val. iki miego. Neverta kategoriškai drausti sau nebevalgyti po 18 val. Jei jūs įpratusi gultis tik vidurnaktį, visą vakarą jausitės žvėriškai alkana. Tokioje situacijoje sudėtinga save kontroliuoti. Neatsisakykite duonos. Dažnai moterys, norinčios atsikratyti viršsvorio, vietoje sumuštinio, suvalgo tik dešrą. Jau geriau daryti atvirkščiai. 

5. Maitinanti mama turi pamiršti dietas ir badavimą. Ekstremalūs lieknėjimo būdai neigiamai paveiktų ne tik jos sveikatą, bet ir kūdikio.  Svarbiausia maitintis teisingai, kad neprarastumėte energijos. Kategoriškai draudžiamų produktų sąrašo nėra, yra tik laikini apribojimai. Pvz.: 1 litre kefyro (1proc.), kaip ir 1 šaukštelyje augalinio aliejaus, yra 10 gramų lipidų. O plytelė pieniško šokolado „padovanos“ jums visus 70 gramų grynų riebalų! Mėsos jums reikia tik kartą per dieną, iki 16 val. O štai šviežių, virtų ar troškintų daržovių stenkitės valgyti kiekvieną kartą. Rinkitės tik neriebius pieno produktus (kefyras, jogurtas, ir pienas – ne daugiau kaip 1% riebalų; varškė – ne daugiau 5 %; sūris – daugiausia 30%).
 Neatsisakykite grūdinių patiekalų: košių, virtų vandenyje ar neriebiame piene, rupaus malimo grūdų duonos, rudųjų ryžių. Tik saldumynų jūsų racione gali visai nebūti. Jei visiškai atsisakyti saldainių, šokoladų jums per sunku, leiskite sau sučiulpti 1-2 karameles/ledinukus per dieną.

6. Vietoje sulčių iš pakuočių pripraskite gerti paprastą šaltinio vandenį arba valgyti šviežius vaisius. Gazuotų saldžiųjų vaisvandenių geriausia visiškai atsisakyti. Juose esantis cukrus, kofeinas, dažikliai bei aromatizatoriai maitinančiai mamytei visai nereikalingi. Be to, turite visiškai atsisakyti alkoholio. Net jei nemaitinate krūtimi, vis tiek nepamirškite, kad alkoholiniai gėrimai  labai kaloringi (pvz., 1 taurė šampano – 150 kcal).

7. Nevartokite lieknėjimo preparatų bei „valančių organizmą“ žolelių arbatų. Šios priemonės gali paveikti jūsų pieno kokybę. Vartokite vitaminų bei mineralų kompleksą, skirtą žindančioms moterims. Tik neviršykite leistinos paros dozės.

Sakoma, kad sėkmingai sulieknėti be fizinio krūvio po gimdymo neįmanoma, tačiau maitinanti mama neturi tiek daug laiko sportui. Fizinis krūvis po gimdymo gyvybiškai būtinas. Aktyviai judėti reikėtų pradėti praėjus 2 savaitėms po vaiko gimimo. Tam nebūtina skirti specialaus laiko, paprasčiausiai išnaudokite pasivaikščiojimų su mažyliu valandas. Parke nestoviniuokite visą laiką prie būrelio kitų mamyčių, aptarinėjančių kūdikių priežiūrą. Jūsų užduotis – ne mažiau kaip valandą aktyviai vaikščioti. Žingsniuokite maksimaliai greitai, taip sudeginsite nemažai kalorijų.

Ką daryti, jei visa tai nepadeda sulieknėti?

Jei tiksliai laikotės visų šių nurodymų (racionali mityba + fizinis krūvis), jūs būtinai atsikratysite viršsvorio. Šis procesas ir neturi būti itin greitas. Optimaliausia yra netekti 250-500 gramų per savaitę.
Tačiau kai svarstyklių rodyklė ilgą laiką nejuda iš vietos, o jums pradeda atrodyti, kad jau niekada nebesulieknėsite, patariama kreiptis į specialistą. Jis patikrins skydliaukės būklę, bendrą organizmo hormoninį foną bei patars, kaip toliau kovoti su viršsvoriu.

Mielos supermamos, būkite gražios, sveikos ir laimingos! Užsukite į Forumą pasidalinti savo lieknėjimo patirtimi su kitomis pagimdžiusiomis mamytėmis ir paieškoti naudingų patarimų skyrelyje "Sportas ir Dietos"

Šaltinis: Medsport.ru