Specialistai nustatė jūsų mažyliui diagnozę: „bambos išvarža“? Jūs, aišku, jaudinatės, bet ar tai iš tiesų taip baisu?
Bambos išvarža – viena labiausiai paplitusių naujagimių patologijų. Dažniausiai išvarža atsiranda dėl priekinės pilvo sienelės defekto, per silpno bambos žiedo. Tuomet bambos išvaržą išprovokuoja stipresnis pilvo ertmės slėgis – stiprus kosulys, užkietėję viduriai ar ilgas verkimas.


Rachitas, hipotrofija sumažina raumenų tonusą ir tai sudaro palankias sąlygas bambos išvaržai vystytis. Dažniausiai bambos išvarža nustatoma neišnešiotiems naujagimiams.
 
Jei priekinė pilvo sienelė yra normali, tai ją sudaro šie sluoksniai: oda, poodinės riebalinės ląstelės, tanki aponeurozė ir raumenų sluoksnis (nuo kurių stiprumo priklauso, ar susidarys išvarža) bei pilvaplėvė. Svarbiausias sluoksnis – aponeurozė ir raumenys.

Jei aponeurozės ir raumenų sluoksnis yra silpnas, veikiant stipriam pilvo ertmės slėgiui, elastinga pilvaplėvė išsiveržia pro „išvaržos vartus“ į paodį. Atsiranda elastingas darinys, vadinamasis išvaržos maišas. Bambos žiedo srityje stovint at būnant įsitempus, galite pastebėti išsikišimą, gulint išvaržos turinys lengvai sugrįžta į pilvo ertmę.
Viena išvaržos susidarymo priežasčių – jungiamojo audinio silpnumas, atsirandantis dėl kolageno trūkumo.
 
Ką daryti tėveliams, kurių mažyliui nustatyta diagnozė „bambos išvarža“?


Nepanikuokite! Jei vaikas vystosi ir auga normaliai, žarnyno veikla normalizuojasi, jis yra pakankamai aktyvus, bambos išvarža gali pagyti pati: bėgant laikui, priekinė pilvo sienelė sustiprėja ir išvarža pati užgyja. Dažniausiai tai įvyksta iki 3 metų. Todėl būtina stiprinti priekinės pilvo sienelės raumenis, ir čia iš pradžių, kol išmoksite patys, labai praverstų profesionalaus masažuotojo pagalba.

Masažuoti vaiką reikėtų pradėti nuo 2-3 gyvenimo savaitės. Masažo judesiai lengvi ir neskausmingi, masažuojamas vaikas paprastai net neverkia. Masažo metu išvarža sugrąžinama į pilvo ertmę vienos rankos pirštais, o kita ranka atliekami reikiami judesiai.

Iš pradžių pagal laikrodžio rodyklę glostykite pilvuką sukamaisiais judesiais, po to glostykite priešpriešiniais judesiais  pagal storąją žarną; vėliau glostykite įstrižinius pilvuko raumenis. Masažas stiprina pilvo raumenis, psichomotorinį vystymąsi. Visi gydomosios gimnastikos pratimai atliekami tik sugražinus išvaržą į pilvo ertmę (galima sutvirtinti pleistru).

Bambos išvarža gydoma ir guldant kūdikį ant pilvuko. Taip lengviau pasišalina susikaupusios dujos, mažylis aktyviau judina galūnes ir liemenį, todėl sumažėja pilvo ertmės slėgis.

Tėveliai turėtų žinoti ir apie galimas išvaržos komplikacijas - tai išvaržos įstrigimas, uždegimas, mechaninis žarnų nepraeinamumas, naujas darinys. Įstrigusios išvaržos atveju jos vartuose yra užspaudžiami išvaržoje esantys organai. Jie nebegali grįžti atgal į pilvo ertmę. Skausmai stiprėja, kartais prasideda vėmimas, didėja organizmo intoksikacija. Reikalinga skubi chirurginė pagalba. Operacija taip pat neišvengiama, jei išvarža labai didelė.