{mosimage}Daugelis 2-4 metų amžiaus vaikų išgyvena periodą, kai kandžiojimasis ir smūgiai – savotiška bendravimo forma, neretai vienintelė forma išreikšti savo vienokią ar kitokią būseną, pavyzdžiui: “Aš pykstu”, “Aš noriu šito daikto”. Nemokėdami kitaip išreikšti savo norų ir prašymų, jie pasitelkia į pagalbą kumščius bei dantukus... Nepaisant to, jog tai normali vaiko vystymosi stadija, toks agresyvumas gali virsti įpročiu. Vaikai, kurie augdami neišmoksta slopinti savo agresijos ir bendrauti su aplinkiniais kalbėdami, dažniausiai tampa peštukais.

Pešdamiesi jie atsikovoja daiktus, kurių trokšta, tačiau toks elgesys paverčia juos atstumtaisiais vaikų bendruomenėje, jų šalinasi ir bijo.
Jei vaikas šiuo metu išgyvena būtent tokią vystymosi stadiją, jūs galite padėti apginti kitus vaikus ir pagreitinti šio etapo baigtį pasinaudoję šiais patarimais:

Rodykite dėmesį

Jei jūsų mažylis ką tik sudavė kitam vaikui, prieikite pirmiausiai prie nuskriaustojo. Pakelkite jį ir pasakykite: “Jis nenorėjo tavęs užgauti”, paimkite jį už rankutės ir nuveskite paguosti į šalį. Taip jūs visą dėmesį skirsite nuskriaustam vaiko draugui, o mušeika neteks jūsų dėmesio. Staiga jūsų vaikas pastebės, kad linksmybės baigėsi, ir jis liko vienas. Paprastai reikia kad situacija pasikartotų 2-3 kartus – ir mušeika supranta, kad agresyvumas jam pačiam kenkia.

Susikurkite taisykles

Nuo pat pradžių mokykite savo vaiką laikytis taisyklių. Sakykite jam: “Mes nesimušam, ir mūsų niekas nemuša”. 4 m. amžiaus vaikams, ir vyresniems, reikalavimai gali būti dar konkretesni: “Mūsų namų taisyklė – jei nori žaislo, su kuriuo dabar žaidžia kitas vaikas, palauk.”

Tapkite angelu sargu

Vaikai, naudojantys fizinę jėgą, dažniausiai negali susitvarkyti su savo charakterio savybėmis, pvz. jei kitas vaikas žaidžia su trokštamu žaislu, impulsyvus vaikas nesusilaiko ir griebia žaislą. Jam tenka dažnai priminti apie nustatytas taisykles. Tapkite jo antruoju “aš” ar angelu-sargu. Kai vaikas ima agresyviai elgtis, pasiūlykite alternatyvius problemos sprendimo metodus: “tau dabar norėjosi suduoti, bet taip neteisinga. Geriau pasakyk man, kad supykai, kad tau norisi muštis. Bet tu gi žinai, kad taip elgtis nevalia.”

Paskelbkite „minutės pertraukėlę“

Dažniausiai vienas efektyvesnių būdų pakeisti nederamą elgesį – nusiraminimas. Mažas vaikas turėtų būti kuriam laikui pasodintas ant kėdutės 2 ar 3 minutėms vienas, o kiti vaikai išvesti į kitus kambarius. Tik nepaverskite to bausme. Paprasčiausiai aiškinkite, jog norite kad viskas susitvarkytų ir visi būtų patenkinti: „Jūs negalite nustoti muštis, o aš noriu padėti, skelbiu minutės pertraukėlę, kol visi nusiraminsite.“

Pagirkite už pastangas

Kai vaikas į situaciją sureaguoja taip, kaip ir turėtų elgtis, padarykite viską, kad tik tai užtvirtintumėte. Pasakykite vaikui: „Man patinka kai taip elgiesi“. Vaikai sureaguoja į pagyrimą, jei mato, kad tėvai iš tiesų juo patenkinti. Nesakykite „tu geras berniukas / gera mergaitė“. Vaikai dažniausiai nereaguoja į tai, geriau sakyti: „Kai tu pasidalinai savo žaisliuku su broliu ir nesimušei, aš buvau tokia patenkinta, dabar jau žinau, kad galiu tau patikėti prižiūrėti brolį.“

Kurkite sėkmės scenarijų

Vaikas, kuris kitiems sukelia baimę, greit pastebi, kad fizinis agresyvumas suteikia tik ribotą sėkmę. Jis gali atimti žaislą, gali be eilės pasisupti ant sūpynių, bet greit paaiškėja, kad jis neturi draugų. Jis pats gali būti labai suinteresuotas pakeisti savo elgesį.

Mokykite vaiką kritiškai mąstyti. Iš pradžių kalbėkite su vaiku, kas nutiks, jei jis agresyviai elgsis ir naudos jėgą. Sakykite jam: „Juk tu nori, kad tave pagirtų, kad gražiai elgiesi?“ Vaikas tikrai sureaguos į tai. Įtikinkite mažylį, jog jis turi mandagiai paklausti vaikų, ar jam galima žaisti kartu.

Rašykite dienoraštį

Kai mažylis ima agresyviai elgtis, sukurkite pasakojimą, kuriame jūsų vaikas – pagrindinis herojus. Panaudokite paveikslėlius (iškarpos iš žurnalų), ar vaiko nuotraukas. Kurkite situacijas, kuriose jūsų vaikas elgiasi teigiamai ir nusipelno pagyrimų. Pasikalbėkite apie tai su vaiku, kai jis yra ramus, nesinervina. 

Fantazuokite

Yra pakankamai efektyvus būdas padėti jūsų vaikui pažvelgti į savo elgesį kitaip: fantazuokite kartu su juo. Pavyzdžiui, jei jis svajoja, kad visas žaidimų klubas priklausytų vien tik jam, tegu tai ir gauna... savo fantazijose. Sakykite jam: „Gerai, visą savaitę žaidimų klubas bus tik tavo vieno. Visi stovės aplinkui ir plos, kai tu vienas supsies ir žaisi“ Po to, kai vaikas suvoks, jog jo „rožinės“ svajonės yra tolimos ir dar gana juokingos, pasikalbėkite rimtai: „Na matai, skamba smagiai, bet iš tiesų tu negali vienas turėti viso žaidimų klubo, su kitais žaisti kartu yra smagiau.“

Blogiausiu atveju - naudokite jėgą

Kad išvengtumėte vaiko agresijos išpuolių, naudokite fizinę jėgą, bet  tik tokiais atvejais, kai agresyvumas gali sukelti pavojų jo arba kitų gyvybei. Jei buvote priversti griebtis jėgos, prieikite prie vaiko iš nugaros ir stipriai prispauskite prie savęs jo rankas. Tik sudarykite įspūdį, jog laikote vaiką tam, kad jis nurimtų, o ne agresyviai užpuolėte jį.
 
Šaltinis: chado.ru