Beveik kiekviena mama turbūt yra bent kartą pagalvojus: „ačiū tai, kuri išrado sauskelnes – toks palengvėjimas!“ Bet pasirodo, kad vienkartinių sauskelnių idėja iš tiesų kilo vyrui (keista!).
Maždaug prieš 60 metų, JAV, vienas nuovokus vyriškis Viktoras Millsas gyveno ramų šeimyninį gyvenimą ir augino dukrelę. Dirbo suvirintoju, o laisvalaikiu mėgo šį bei tą naudingo žmonijai išradinėti.


Atradėjas nusprendė paversti pomėgį – darbu ir įsidarbino kompanijoje  "Procter & Gamble”. V.Millso dukrelė užaugo, ištekėjo ir padovanojo išradingam seneliui trijulę nenuoramų anūkų.  Prižiūrėti juos nebuvo taip lengva, todėl seneliui šovė į galvą išganinga novatoriška mintis!  Turtinga vaizduotė greit pasufleravo idėją apie trisluoksnį gerai skysčius sugeriantį ir keičiamą įdėklą, dedamą į neperšlampančias plastikines kelnaites. Pirmąjį jo sumeistrautą vienkartinių sauskelnių modelį teko išbandyti anūkėliams. Progresyviojo senelio žmona ir dukra iš pradžių į tai žvelgė gana skeptiškai. Tačiau senelis nepasidavė ir pagalbon pasikvietė savo sumaniuosius kolegas.

Vyrai galėtų išrasti bet ką, kad tik išvengtų papildomo darbo. Konstruktyvus vyrų tingėjimas – progreso variklis! Ištisus dvejus metus išradėjai tobulino “pirmykštes” sauskelnes: atsisakė plastikinių kelnaičių idėjos, pagamino 3 skirtingos paskirties įdėklo sluoksnius, patogiai juos sutvirtino – lipukais ir spaustukais ir galiausiai pristatė visam pasauliui pakankamai patogų, lengvą ir minkštą gaminį. Šis žmogaus proto jėgos kūrinys buvo pavadintas “Pamper” (angl.klb. “lepinti, paikinti”). Lepinti, žinoma, tėvus ir suteikti jiems galimybę atsikratyti papildomų rūpesčių. Tai įvyko 1959 m.

Nuo tada žodis “pampersas” žmonėms tapo trumpu “vienkartinių sauskelnių” sinonimu (tačiau tai neteiktina svetimybė!), ir visos planetos tėveliai jiems išleidžia daugiau nei 4 milijardus dolerių per metus. Prancūzų sociologai įtraukė sauskelnes į „Trisdešimties XX amžiaus atradimų, pakeitusių žmonijos gyvenimą“ sąrašą, kur jos puikuojasi tarp tokių technikos stebuklų, kaip kompiuteris, lėktuvas, Kalašnikovo automatas...

Sauskelnės „siaubūnės“

Kaip ir viskas, kas nauja, vienkartinės sauskelnės turėjo atlaikyti itin kritišką pediatrų ir atsargių tėvų požiūrį. Ir ko tik neprisigalvojo specialistai, besistengdami surasti, kokią apgaulę slepia naujas išradimas. Kalbėta net apie tai, kad nuolatinis komforto jausmas mažyliams yra nenatūralus ir tai gali sumažinti jų atsparumą tolesniems gyvenimo sunkumams. Laimė, kad daugelis mitų apie sauskelnių žalą patys išsisklaidė per ilgą ir pakankamai patogų šios higieninės priemonės vartojimo procesą.

Retkarčiais promočiutės dar pagąsdina jaunas mamas: „Nuo sauskelnių vaiko kojos iškryps!“. Tačiau sauskelnės ir kojų kreivumas jokių sąsajų neturi. Iškrypusios galūnės dažniausiai susiję su ligomis (ypač rachitu) ar pernelyg ankstyvu „vaikštukų“ naudojimu, kol mažylio atraminė-judėjimo sistema dar nesustiprėjusi.

Kurį laiką sklandė mitas, jog sauskelnės gali tapti impotencijos ir berniukų nevaisingumo priežastimi. Apie tai nuolat kalbėta net ir mokslininkų rateliuose. Šį mitą dar sutvirtino per pastaruosius 25 metus išaugusi vyrų nevaisingumo statistika. Kalbėta, jog tai ir yra pirmosios suaugusios vienkartinių sauskelnių aukos. Mokslininkams teko padirbėti iš peties, kol mitas buvo paneigtas. Eksperimentai parodė, kad berniukams dėvint sauskelnes, jų viduje pakilusi temperatūra tik labai nežymiai didesnė už tą, kuri pakyla  marlės vystykluose, ir ji yra labai tolima tam rodikliui, kuris galėtų perkaitinti kapšelį ir pakenkti normaliam sėklidžių vystymuisi. Todėl sauskelnių dėvėjimas vaikystėje spermos gamybai (kuri ima gamintis ne anksčiau kaip nuo 7 m. amžiaus, brendimo metu) jokios įtakos nedaro. Berniukams ir vyrams kenkia dėvimi pernelyg aptempti ir spaudžiantys apatiniai.

„Išlepinat vaiką sauskelnėm, o po to nebegalit pripratint prie puoduko!” – tvirtina “žinovai”. Šis teiginys, kitaip nei pirmieji du, turi dalelę tiesos. Tačiau jei sauskelnes naudosit teisingai, jos tik padės mažyliui pratintis prie puoduko. Jei jūsų vaikui jau 8-12 mėn., užmaukite mažyliui sauskelnes tik tada, kai einate į lauką pasivaikščioti, į svečius ir nakties miego metu. Jei pastebite bent menkiausią vaikučio nerimą (nustoja žaisti, sustoja, susikaupia ir pan.) – iškart pasiūlykite sėsti ant puoduko. Po kurio laiko jis ir pats parodys, kad nori ant puoduko.