Mergaitės lytiškai bręsti pradeda maždaug 9-12 metų ir tai tęsiasi iki 18-21 metų. Šiuo periodu jų organizme įvyksta žymių pokyčių, kurie mergaites labai neramina ir jaudina. Ką apie mergaičių lytinį brendimą pasakoja specialistai, medikai? Mergaičių lytinio brendimo periodą, dar vadinamą pubertatiniu, galima būtų padalinti į dvi stadijas: pirmoji – žymūs fiziniai pokyčiai (augimo šuolis, antrinių lytinių požymių atsiradimas ir menstruacijų pradžia); antroji stadija – antrinių lytinių požymių formavimosi pabaiga ir menstruacijų reguliarumas.

Į lytinio brendimo sąvoką įeina ir vaiko lytinė identifikacija (psichologinis aspektas) ir būtinų higienos įpročių susiformavimas.

Lytinio brendimo pradžioje labiausiai į akis krinta staigus mergaitės skeleto augimas. Augimo šuolio metu 9-14 metų mergaitė dažnai atrodo kaip „bjaurusis ančiukas“, nes skirtingi kaulai auga nevienodu greičiu. Greičiausiai auga pėdų, plaštakų ir veido kaulai,o tik galiausiai – liemuo. Be to, nervų ir kraujotakos sistemos nesuspėja paskui raumenų augimo tempus. Visa tai sukelia koordinacijos sutrikimus, todėl mergaitės atrodo nerangios ir kampuotos.

Vienas pirmųjų lytinės brandos požymių – krūtinės augimas. Kai kurioms mergaitėms krūtys visiškai išsivysto iki 13 metų, kitoms – iki 19-os, ir net vėliau. Krūtinės augimui įtaką daro hormonų estrogenų kiekis kraujyje, paveldimumas. Estrogenai taip pat reguliuoja ir lytinių organų vystymąsi, riebalinio poodinio audinio pasiskirstymą įvairiose kūno vietose.

Vienu metu lytinių organų srityje ir pažastyse ima augti plaukai, aktyviai veikia odos riebalinės liaukos, atsiranda spuogų, ir visa tai mergaitę labai neramina.

Lytinio brendimo metu dėl „hormonų audrų“ paauglės tampa žymiai emocionalesnės, jautresnės, labiau pažeidžiamos, baugščios.

Tos dienos

Pats dramatiškiausias momentas mergaitės gyvenime – menstruacijų atsiradimas. Mamos, vyresniosios sesers pareiga laiku paaiškinti mergaitei šio fiziologinio reiškinio priežastis, nes ji gali labai krimstis ir išgyventi. Mergaitė turi žinoti, kad menstruacijų atsiradimas – tai savotiškas signalas, kad organizmas jau pasiruošė galimam nėštumui. Reguliarus menstruacijų ciklas pirmiausiai rodo reprodukcinės organizmo sistemos būklę. Vidutiniškai, menstruacijos prasideda 12-13 m. mergaitėms, tačiau gali prasidėti ir anksčiau ar vėliau.  Pirmuosius 1,5-2 metus  - tai periodas, kai menstruacijų funkcijos nusistovi, tikrai ne iškart viskas vyksta tiksliai, kaip pagal laikrodį. Pirmųjų menstruacijų pradžia priklauso nuo daugelio priežasčių: paveldimumo, mitybos įpročių, chroniškų ligų, gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, apkūnesnės merginos subręsta greičiau, o sportuojančios - ne taip greit, dėl intensyvaus fizinio krūvio. Viena iš hipotezių – pirmosios menstruacijos prasideda tik po to, kai kūnas sukaupia tam tikrą kiekį riebalų. Kai kurie mokslininkai mano, kad 45 kg – tai „menstruacinis“ svoris.
 
Periodas nuo pirmosios menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pirmos dienos vadinamas menstruacijų ciklu. Jis gali trukti nuo 21 iki 35 d., vidutiniškai – 28 dienas. Tačiau neseniai prasidėjusių menstruacijų ciklas nebūna reguliarus ir jį lengvai paveikia tokie faktoriai, kaip klimato pokyčiai, kūno svorio svyravimai, stresas, pervargimas. Kai kurios ligos gali sutrikdyti menstruacijas, todėl tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją ginekologą.

Higiena

Mama privalo išmokyti savo dukrą paauglę laikytis higienos taisyklių ir pasakoti jai apie tai, kaip elgtis menstruacijų metu. Lytinio brendimo metu mergaitės organizme dar nepakanka bakterijų, apsaugančių makštį nuo infekcijų, todėl labai svarbu tinkamai prižiūrėti lytinius organus. Mergaitė turi kasdien apsiprausti juos šiltu vandeniu iš viršaus į apačią (kad kenksmingos bakterijos nuo išangės nepatektų į vulvą). Menstruacijų dienomis patariama atsisakyti itin karštų vonių ir didelio fizinio krūvio. Dabar parduotuvėse ir vaistinėse galima rasti didžiulį higienos priemonių pasirinkimą.

Sunkus amžius

Tyrimais įrodyta, kad kas trečia mergaitė paauglė yra įsitikinusi, jog turi viršsvorio, todėl dėl „idealios figūros“ laikosi griežtų dietų ir imasi radikalių lieknėjimo priemonių. Kai ima trūkti svorio, menstruacijos nutrūksta. Kuo ilgiau jų nebūna, tuo sunkiau vėl „užvesti“ reprodukcinę sistemą, o tai ateity gali virsti nevaisingumo problemomis. Visa tai, kaip ir persivalgymas, judėjimo trūkumas, sėslus gyvenimo būdas provokuoja riebalų apykaitos sutrikimus.

Kai kuriose kūno vietose atsiradęs nepageidautinas plaukuotumas mergaitėms tikra tragedija. Mama turėtų laiku paaiškinti dukrai, jog tai natūralus procesas, kad mergaitės grožiui jis nė kiek netrukdo, jei išmokstama tinkamai juos pašalinti. Bet jei plaukuotumas padidėjo veido srityje, ant krūtų, pilvo – būtina skubiai kreiptis į gydytoją ginekologą.

Tai svarbu!

Anksti lytinius santykius pradėjusios mergaitės 3 kartus dažniau užsikrečia ginekologinėmis ligomis, palyginus su dar nekaltomis mergaitėmis. Kas dešimtą naujagimį pagimdo jaunesnės nei 19 m. merginos. Dauguma jų paliekami augti kūdikių namuose. Mergaitė turi žinoti, kad pasirodžius pirmosioms menstruacijoms, net jei ciklas dar nesusireguliavęs, ji jau gali pastoti, jei pradės lytinį gyvenimą. Lytiškai santykiauti pradėjusi mergaitė privalo žinoti apie venerines ligas, hepatitą, ŽIV, lytiniu keliu plintančias infekcijas bei apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemones ir būdus. Net jei partneris sveikas, jo mikroflora labai skiriasi nuo mergaitės organizmo mikrofloros, todėl po lytinių santykių ji gali pajusti deginimą, perštėjimą, niežėjimą.