Įkraunama...
Įkraunama...

Autonomijos ekonomika

Sveiki visi!

Paskutiniu metu, ziurint kas vyksta su duju kainomis ir kas ateitija vyks su elektros kainomis, mane pradejo kamuoti stiprus noras atsijungti nafig nuo visu tinklu ir pasiekti visishkos savo namo ukio autonomijos. Pastudijavau visokios informacijos ir va noriu ja sistematizuoti ir sukelti tam tikra diskusija ta tema. Daugiau galvu - daugiau ideju, ar ne?
Atsakyti
Taigi pradesime nuo elektros.

As dazniausiai naudosiu savo namo pavyzdi, kadangi man tie skaiciai aktualiausi.. Tai per men elektrai - sviesa, buitine technika ir pan - mums kainuoja apie 150 Lt. Vasara maziau.. daleiskim grubiai puse metu 150 puse metu 100 - per metus gaunasi - 1500 litu.. Privesta pas mane 10kW - bet vidutinishkai maksimalus poreikis su ijungtu visu apsvietimu ir sistemom matyt kokie 5kW.. kitas klausima per kiek laiko turi atsipirti sistema.. nu velgi manau kad idealiausias laikas kokie 1 m, dydziausiai kokie 10m, na paimkime vidurki - per 5 m turi atsipirkti.. reishkia sistema per 5 metus man neturi kainuoti daugiau negu 1500*5= 7500 LT. is tos sumos reikia ismesti % bankui (pvz 5% metiniu) - 7500-25%= 5625 Lt.. na tegul buna 6000 del sventos ramybes..

reishkia uz 6000 reikia tureti sistema, kuri momentishkai duos 5kW elektros energijos..
ar tai realu?
1. Saules baterijos - jau kokius metus vaiksto informacija, kad revoliucingai atpigo saules baterijos.. 1w tekainuoja 1$ - arba 2,7Lt sio metu.. uz 6000 - gausime 2,2 Kw.. tik nereikia pamirsti, kad pas mus ne ispanija ir ne meksika, saules nera tiek daug, reishkia gausime nu matau 1/3 gubai maziau is to pacio kiekio.. dar puse dienos saule nesviecia, todel drasiai mazinam dar 1/3 ir gaunam 700W.. galima aishq eiti kitu keliu - kaupti energija akumuliatoriose ir tada naudoti pagal poreiki, netgi sis variantas geresnis uz grazinima i elektros tinklus pertekliaus, bet bendro paveikslo del akumuliatoriu kainos ir bendro sistemos pabrangimo tai nekeicia.. o isvada butu tokia - paprastam elektros vartotojui irengineti alternatyvia elektra su auls baterijane apsimoka kokius 5kart..

2. Vejo jegaines - kainos uz 5 kw prasideda nuo 30000 berods.. Kaip ir viskas pasakyta.. Velgi neapsimoka..

Sekanciam poste ivertinsim sildymo galimybes smile.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo kaban: 12 kovo 2009 - 13:28
Kad ir kaip skaiciuotum kolkas investicijos i autonomija gerokai virsyja atsiperkamuma. Normaliame pasaulyje valstybe skatina atsinaujinancios energijos naudojima (dotuoja iranga, eksploatacines islaidas, irengimo darbus). Pas mus to nera ir dar dziaukimes kad neapmokestino oro kuriuo kvepuojame biggrin.gif
autonomijai yra ir daugiau variantu nei vejo jegaine ar saules kolektorius, bet ar kas nors isirengines pvz biologiniu nuoteku duju generatoriu, kuris su visais pribumbasais gal pora simtu tukstanciu kainuos?
o siaip visiskos autonomijos vistiek nepasidarysi noredamas buti 100% uztikrintas - pvz nera saules, nera vejo, dyzeliniame elektros generatoriuje pasibaige saliarka, o uz lango -20. Elektros ivada vistiek geriau tureti ir esant reikalui buti pasiruosusiam pasinaudoti.
Atsakyti
QUOTE(Spakainas @ 2009 03 12, 16:15)
o siaip visiskos autonomijos vistiek nepasidarysi noredamas buti 100% uztikrintas - pvz nera saules, nera vejo, dyzeliniame elektros generatoriuje pasibaige saliarka, o uz lango -20. Elektros ivada vistiek geriau tureti ir esant reikalui buti pasiruosusiam pasinaudoti.

Malkomis juodai dienai galima pasirūpinti... g.gif Ir pratemti tas kelias dienas su židiniu... cool.gif
Atsakyti
tarp pilaitės ir zujūnų stovi toks ateities namas su vėjo malūnais, saulės kolektoriais (ar kaip jie ten). atrodo kaip iš ateities.
Atsakyti
QUOTE(Bambizukas @ 2009 03 12, 19:46)
Malkomis juodai dienai galima pasirūpinti...  g.gif  Ir pratemti tas kelias dienas su židiniu...  cool.gif

o kuom valgyti gaminsies? karsta vandeni turesi? na nebent sugryztant i "balanos laikus" dar pasistatysi ta vadinama kaimiska "plyta" kur pasikurus ir valgyti galesi gamintis.
Mano manymu musu geografine padetis nelabai leidzia buti pilnai autonomiskiems, kadangi turime ziemas, saules salyginai nedaug, vejas tai yra tai nera, karstu versmiu nera ir t.t. Nebent kas apsigyventu ant kokio nors energetiniu iskasenu telkinio (pvz turetu keleta hektaru durpyno ar pan), tai tas gal ir galetu apsigyventi visiskai autonomiskai.
Atsakyti
Tai tesiame musu ekonominius skaiciavimus.. Isivaizduokime, kad elektra pradedame naudotis sildymui.. na paimkime standartini 200Kvm namuka su silumos praradimu vidutinishkai pvz 20wh/m2.. tada per menesi sudegintum - 200*20*24*30=2880 Kwh, na apie 3000 kwh su viskuo, arba apie 1000 lt per salta menesi.. per metus susisumuotu apie 8000 lt (ne visada gi pas mus ziema).. prisiminus kainas sistemu - matome, kad atsiperkamumas yra netgi visai neblogas.. per 5 metus - 40000 gan nemaza suma ir uz ja galima matyt irengti ir vejo generatoriu, ir saules baterijos ir akumuliatoriu ir dar belezino ka..

toks va paradoksas: kad alternatyvia energija atsipirktu - reikia buti gan stambiu energijos vartotoju.. ir kuo tu suvartuoji daugiau - tuo tau labiau apsimoka atsijugti nuo bendru tinklu ir naudotis alternatyviais saltiniais.. faktishkai po kokiu 5 metu tu praktishkai autonomishkas ir niekam neskolingas.. o jei prisiminti kad sildymas elektra pats lengviausiai reguliojamas ir adaptuojamas - tai manyciau visai vertas demesio dalykas..

Gal palyginam si bus su sio metu populiariu geoterminiu sildymu?
paimkime vardan paprastumo kad vienodai kainuoja irengti GEO SS ir alternatyvios energijos komplekta AEK - 60000 Lt

kreditu grazinimas vienodas.. nu 10m pvz.. remontai, gedimai irgi vienodai pvz..

per tuos desimt metu su GEO SS isleisyte elektrai (COP 4 pvz) 8000/4*10= 20000

su AEK - nieko neisleisyte

patogumas reguliavimo akyvaizdiai AEK pirmauja.. Prapletimo, tobulinimo variantas AEK paprasciau.. pertekline energija kaupti AUK leidzia, o GEOSS - neleidzia.. netgi parduoti AEK pertekline energija galima - o GEO SS tikrai ne..

Tai kaip alternatyva?
Atsakyti
Na toki pasvarstymai labai greitai suaktuales, kai uz kilovatvalande pradesim moket po 1.2-1.5Lt. Atspirkines ne metais, o minutem smile.gif
Kad lietuvoje mazai vejo, yra grynas melas, jau ko ko, bet vejo netruksta. Ir nebutina statyt 5kW jegaines. Vejinukes pilnai pakanka 2kW, o tai kainuoja tikrai nedaug. Vejas pucia ir nakti. Juk nuolat 5kW nenaudojat, diena isviso kol darbe praktiskai nera poreikio elektrai. Kraunasi akumuliatoriai. Saules elementai atsipirkines ilgiau, bet jie dirba net kai saule slepia debesys. svarbu sviesu butu. Be to atsargai yra dyz generatoriai. Saules kolektoriai dabar smarkiai pinga, montuojasi vietoj stogo dangos, galima ir vandeni karsta ruost ir dali i sildymo sistema leisti.
Sakyciau tokie dalykai ypac aktualus tiems kam elektros ivedimas brangiai gaunasi.
Atsakyti
Šiaip, į temą pamąstymas. Su tuo 'pasaugojimo' mokesčiu saulės (o ir visų kitų) elektrinių atsiperkamumas gan abejotinas gaunasi. Aš vis galvoju apie kitokią sistemą.

Namuose visada yra tam tikras 'foninis' energijos naudojimas - signalizacija, budinti buitinė technika, elektronika, šildymo katilas ir t.t. T.y. kokie 50-100W energijos pastoviai kapsi. O va jei būtų sistema su fotoelektriniais elementais ir akumuliatoriais, kuri matuotų tą energijos suvartojimą ir pastoviai įvadinį energijos srautą balansuotų ant 'nulio', kol akumuliatoriuose yra energijos. Dieną jie pasikrautų, vakare būtų galima iškrauti (apšvietimas, buitinė technika ir t.t.), o kai trūksta galios, pradeda įvadą naudoti. Galingumo didelio nesitikiu, koks 1kwh instaliuotos galios, bet taip skaičiuoju kas mėnesį po 100-200 kwh elektros sąnaudų (vartotojo tarifu, be jokių 'pasaugų') būtų galima padengti.

Čia labai didelis kosmosas, ar realu sukurpti?
Atsakyti
QUOTE(Verteris @ 2017 02 05, 19:07)
Šiaip, į temą pamąstymas. Su tuo 'pasaugojimo' mokesčiu saulės (o ir visų kitų) elektrinių atsiperkamumas gan abejotinas gaunasi. Aš vis galvoju apie kitokią sistemą.

Namuose visada yra tam tikras 'foninis' energijos naudojimas - signalizacija, budinti buitinė technika, elektronika, šildymo katilas ir t.t. T.y. kokie 50-100W energijos pastoviai kapsi. O va jei būtų sistema su fotoelektriniais elementais ir akumuliatoriais, kuri matuotų tą energijos suvartojimą ir pastoviai įvadinį energijos srautą balansuotų ant 'nulio', kol akumuliatoriuose yra energijos. Dieną jie pasikrautų, vakare būtų galima iškrauti (apšvietimas, buitinė technika ir t.t.), o kai trūksta galios, pradeda įvadą naudoti. Galingumo didelio nesitikiu, koks 1kwh instaliuotos galios, bet taip skaičiuoju kas mėnesį po 100-200 kwh elektros sąnaudų (vartotojo tarifu, be jokių 'pasaugų') būtų galima padengti.

Čia labai didelis kosmosas, ar realu sukurpti?

Tamstai reikia 'baterijos' ir gana talpios, Tesla juda link to, Powerwall tai vadinama, tik kaina 5.5kUsd.
O tada jau tegul 'valgo' tie namai kiek reikia
Atsakyti
QUOTE(Paliukas @ 2017 02 05, 19:39)
Tamstai reikia 'baterijos' ir gana talpios, Tesla juda link to, Powerwall tai vadinama, tik kaina 5.5kUsd.
O tada jau tegul 'valgo' tie namai kiek reikia


Na apie baterijas ir Tesla žinome, klausimas kitas - namo energijos suvartojimo sekimas ir atitinkamas 'šėrimas' iš FV panelių/baterijos sistemos. Tokio daikto nesutikau. Pagal veikimo principą panašus į kompiuterinį UPS, tai, spėčiau, neturėtų būti labai sudėtinga realizuot...
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Verteris: 05 vasario 2017 - 20:44
QUOTE(Verteris @ 2017 02 05, 19:07)
Šiaip, į temą pamąstymas. Su tuo 'pasaugojimo' mokesčiu saulės (o ir visų kitų) elektrinių atsiperkamumas gan abejotinas gaunasi. Aš vis galvoju apie kitokią sistemą.

Namuose visada yra tam tikras 'foninis' energijos naudojimas - signalizacija, budinti buitinė technika, elektronika, šildymo katilas ir t.t. T.y. kokie 50-100W energijos pastoviai kapsi. O va jei būtų sistema su fotoelektriniais elementais ir akumuliatoriais, kuri matuotų tą energijos suvartojimą ir pastoviai įvadinį energijos srautą balansuotų ant 'nulio', kol akumuliatoriuose yra energijos. Dieną jie pasikrautų, vakare būtų galima iškrauti (apšvietimas, buitinė technika ir t.t.), o kai trūksta galios, pradeda įvadą naudoti. Galingumo didelio nesitikiu, koks 1kwh instaliuotos galios, bet taip skaičiuoju kas mėnesį po 100-200 kwh elektros sąnaudų (vartotojo tarifu, be jokių 'pasaugų') būtų galima padengti.

Čia labai didelis kosmosas, ar realu sukurpti?


Vis tik akumai labai brangūs. Klausimas ar pastovus jų "drožimas", dėl akumuliatorių pakrovimo iškrovimo ciklų eikvojimo bus ne brangesnis variantas, nei iš vis nieko nedarant ir elektrą iš tinklų vartojant.

Aš nors ir keliu sau kitus prioritetus, bet techninių sprendimų atžvilgiu mano vizija gana artima šios temos gvildenamai idėjai. Kadangi šildausi elektra, vandenį tiekia elektra, realiai mano namas pilnai priklausomas nuo nepertraukiamo elektros tiekimo. Pakolkas skūstis negaliu, elektros nebuvo tik kelis kartus dėl planinių profilaktinių darbų atjungus ją kelioms valandoms, bet maža kas. Dingtų elektra, sakykim kokiai savaitei, ar po kokio uragano nutraukus laidus kokiam mėnesiui, ir mano namas absoliučiai nieko negali, nei vandens paduoti, nei vėdintis, nei šaldytuvas dirbtų, nei žiemos metu šildytis.

Na dėl šildymosi žiemą, tai kelioms dienoms storų namo kailinių turėtų užtekti, per tiek laiko temperatūra turėtų nukristi iki kokių vis dar komfortabilių ~+18C, tad šildymui energijos prikaupti nematau poreikio, tuo labiau, kad tai didžiausio energijos kiekio reikalaujanti sistema, o vat visiems kitiems poreikiams gerai būtų turėti bent jau šiokį tokį energijos rezervą.

Svarstytini 2 variantai. 1. Dyzelinis ar benzininis generatorius ir 2. Akumuliatoriai +dar gali būti ir saulės baterijų supportas, leisiantis akumuliatoriams pratempti ilgesnį laiko tarpą.

1. variantas man nelabai patinka, nes, patalpų viduje, abejoju, kad išeitų jį pakurti, laikant lauke, reikia pravesti į lauką gana didelio galingumo laidus, ir tą dalyką būtų gerai padaryti dar namo statybų eigoje. Dar vienas dalykas, yra tai, kad generatorius gana brangus įrenginys, tad pastoviai laikyti lauke irgi kelia klausimų dėl ilgapirščių. Bet tai vienintelis mano supratimu veiksmingas variantas elektros dingimo atveju ilgesniam laikotarpiui, skykim savaitei ir ilgėliau žiemos metu. Vasaros tai pofik, šildymo nereikia, o visiems kitiems poreikiams puikiausiai užtektų saulės baterijų, kurios tuo metu dirbtų didžiausiu našumu.

2. variantas man arčiausiai širdies, kadangi jis taptų kaip ir nepertraukiama namo elektros energijos tiekimo dalimi, dirbtų kaip upsas prie kompiuterio, nereikalaudamas kokios tai papildomos veiklos viską sujungiant, tad nebaisu būtų ir vieną žmoną palikti namuose su vaikais, išvykus į komandirutę. Be to tokią sistemą turėtų būti galimybė upgreidinti pajungiant minimalų kiekį saulės baterijų, leisiančių aprūpinti elektros energija nuolatinius namo elektros vartotojus, tokius, kaip ventiliacija, šaldytuvas, signalizacija ir pan. Kas beje, elektros dingimo atveju gerokai prailgintų akumuliatorių veikimo laikotarpį.

Kas dėl akumuliatorių, tai nematau poreikio vartoti jų sukauptos energijos, kol yra energijos tiekimas iš tinklų ar saulės baterijų, o ir kvaila būtų situacija, kai juos naudojant pilnai iškrauni ir kaip tik dingsta elektros tiekimas iš tinklo. Akumuliatoriai turi visą laiką būti pakrauti ir naudojami tiktai elektros dingimo atveju.

Tai vat tokia mano vizija, kuri irgi susijusi su autonominiu energijos vartojimu, tik prieinama prie autonomijos ne su pilno atsijungimo nuo tinklų tikslu, bet su galimybę autonomiškai išgyventi elektros tinklų gedimo atveju, kaip galima ilgesnį laikotarpį, minimaliai panaudojant autonomiškumo teikiamas galimybes ir mažinant elektros poreikį iš tinklų jei naudojamas minimalus saulės baterijų kiekis.

Klausimas ar mano atveju vertėtų svarstyti apie didesnį saulės baterijų kiekį ir atitinkamai energijos sandėliavimą eso tinkluose? Vis tiek žiemą, nutrūkus elektros tiekimui iš tinklų, manau, kad namo pasišildyti vien su tokia sistema nepavyktų. Mano šilumos siurblio galingumas apie 2,4kW vertinant su cirkuliaciniais siurbliais.
Atsakyti