Įkraunama...
Įkraunama...

Namai lietuviškais motyvais

Žavimės įvairiais interjero stiliais... Apie juos galima rasti nemažai informacijos, diskusijų. O kaipgi senasis lietuviškas interjeras? Sako, kad jis artimas provanciškam.
Seniai kirbėjo mintis, kad labai įdomu būtų daugiau sužinoti apie senąją lietuvišką namų stilistiką. Ko gero visi žinom apie feng šui. Bet išsamiau panagrinėjus, mūsų protėviai taip pat ne šiaip sau trobas rentė. Kiekvienas kampas, kiekvienas daiktas turėjo savo vetą namuose, kieme.
kaip mūsų protėviai kurdavo namus, kad pritrauktų sėkmę, šeimos darną, sveikatą? Nesu istorikė, bet būtų tikrai labai įdomu sužinoti etninių subtilumų.

Galų gale juk esam artimi medžiui, moliui, linui, gintarui. Ar mes jo interjere nebenaudojam?

kaip sukurti savitą interjerą, sutvarkyti kiemą, pasistatyti pirtelę... ir daug visokių dalykų nuveikti...

Kviečiu bendraminčius, kuriančius, kursiančius lietuviškus namus blush2.gif

http://www.diena.lt/...-trobose-233740

http://gyvenimas.del...s.d?id=49345706
http://www.siulas.lt/


http://www.lrytas.lt...


user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo *Star*: 27 rugsėjo 2011 - 22:13
4u.gif gal kartais yra kokios literatūros apie lietuviško interjero tradicijas? Niekad neteko matyti.
Planuojam savo mūrinuke vuduje nemažai naudot medienos, gal kas norėtų pasidalint kaip kūrė savo namus? ax.gif Ar gražino kiemą pvz?
Atsakyti
Turėjau tokią viltį ir norą susikurti namus, artimus mano vaikystės prisiminimams ir iš ten atėjusiam "gražu" (o gal labiau "miela", "jauku") supratimui. Greičiausiai nepavyks, bet lieku ištikima "funkcionalumui" išplanavime, erdvei, šviesioms spalvoms ir natūralioms medžiagoms pagrindiniuose elementuose (sienos, grindys, durys).
Ir labai norėčiau dekoravime visgi surasti "lietuvišką" derinį su natūralaus lino/molio spalva, tekstūra (geriausiai, aišku, ir turiniu biggrin.gif ), tradiciniais lietuviškais motyvais. Nežinau, ar pavyks - visgi trūksta man "meninės gyslelės" doh.gif
Nuoroda į "lietuviškų" smulkmenų interjere puslapį

O čia šiaip įdomus straipsnis apie lietuviško interjero, kaip tokio, nebuvimą. Man patiko paskutinė pastraipa. Būtent tai yra mano "moto" kuriant savo namus. straipsnis
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo pagyvenus: 28 rugsėjo 2011 - 09:29
QUOTE(pagyvenus @ 2011 09 28, 11:25)
Turėjau tokią viltį ir norą susikurti namus, artimus mano vaikystės prisiminimams ir iš ten atėjusiam "gražu" (o gal labiau "miela", "jauku") supratimui.  Greičiausiai nepavyks, bet lieku ištikima "funkcionalumui" išplanavime, erdvei, šviesioms spalvoms ir natūralioms medžiagoms pagrindiniuose elementuose (sienos, grindys, durys).
Ir labai norėčiau dekoravime visgi surasti "lietuvišką" derinį su natūralaus lino/molio spalva, tekstūra (geriausiai, aišku, ir turiniu  biggrin.gif ), tradiciniais lietuviškais motyvais. Nežinau, ar pavyks - visgi trūksta man "meninės gyslelės"  doh.gif
Nuoroda į "lietuviškų" smulkmenų interjere puslapį

O čia šiaip įdomus straipsnis apie lietuviško interjero, kaip tokio, nebuvimą. Man patiko paskutinė pastraipa. Būtent tai yra mano "moto" kuriant savo namus. straipsnis


Protingiausi žodžiai straipsnio gale biggrin.gif
O man atrodo kiek kitaip nei autorius rašo. Abejoju, kad gali žmogaus skonis kardinaliai pasikeisti. Pavyzdžiui man minimalizmas niekad nebuvo prie širdies, ir aš savo namų šaltu minimalistiniu stiliumi nelabai įsivaizduoju.
Vienintelis dalykas savo laiku atrodė plastikinių lentučių funcionalumas. Bet ir jų man neturėjo būt per daug. Nebent lubos ar kambarys, kuriame dėl patogumo būtų sienos lentutėm iškaltos. Net ir dabar tos minties neatsisakau.

O šiaip, kiek teko paskaitinėt ir pasidomėti feng šui, pavyzdžiui, toks dalykas, kad viena siena be langų (pvz) į šiaurę turėtų būti, jei dabar neklystu. Tai lietuviški namai taip ir buvo statomi. Arba dar toks populiarus dalykas kaip priemenė ar veranda su pagrindiniu įėjimu ir dažniausiai durys į gyvenamuosius kambarius, į virtuvę atskirai. O jei dar senesnis namas, tai ir į seklyčią, kuri užimdavo vieną namo puę. Ar aš klystu?

Ir dar pats baldų, rakandų išdėstymas. Atitinkamoj vietoj stovėdao pečius, valgomasis stalas, veidrodis, šventųjų paveikslėliai.
Na, aš čia kaip pavyzdį sakau. Dabar aišku, nepulsim pečių statyt ar neobliuotų lentų stalo per pusę kambario biggrin.gif Bet va tą esmę pagaut kažkaip.

Mediniuose namuose man langinės labai gražu. Ir jos populiarėja.

Pasidairiusi "Siūlo" parduotuvėje tokių nuostabių užuolaidų prisižiūrėjau, kad pačiai baisiai knieti tokias įsigyti. Bet kaip su jų priežiūra, ar jos nesusitrauks? g.gif gal ir kvailas klausimas, aišku.
na, man natūralus pluoštas labai prie širdies. Juolab, kad šiuolaikinėmis technologijomis ir iš to paties lino tiesiog stebuklai kuriami... ax.gif

Dar labai žaviuosi pintais daikčiukais. negaliu praeit mugėse pro pintus krepšius doh.gif

http://www.namovizij...dex.php?id=5475
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo *Star*: 28 rugsėjo 2011 - 09:59
QUOTE(*Star* @ 2011 09 28, 07:56)
Protingiausi žodžiai straipsnio gale  biggrin.gif
O man atrodo kiek kitaip nei autorius rašo. Abejoju, kad gali žmogaus skonis kardinaliai pasikeisti.


Kardinaliai keistis gal ir negali. Manau, autorius nesugebėjo tinkamų žodžių parinkti. Juk gyvendamas skirtinguose namuose ir siekdamas harmonijos žmogus interjerą dažnai derina su eksterjeru ir net gyvenamojo rajono aplinka. Jei gyveni modernaus dizaino name, šiuolaikiniame rajone, tai ir interjeras atitinkamas. O jei kaimo vietovėje, senesniame name, tai ir interjeras prašosi su daug "gamtos" spalvų, medžio, lino ir senesnių lietuviškų baldų (pvz. dvylikakedziu.lt tokių daug turi - jie būtent lietuviški, o ne atvežtiniai iš Europos).

QUOTE(*Star* @ 2011 09 28, 07:56)
Pasidairiusi  "Siūlo" parduotuvėje tokių nuostabių užuolaidų prisižiūrėjau, kad pačiai baisiai knieti tokias įsigyti. Bet kaip su jų priežiūra, ar jos nesusitrauks?  g.gif


Tikrai susitrauks, todėl prieš siūnant rekomenduojama audinį išskalbti.
Ir ne vieną, o kelis kartus 4u.gif
Kitas klausimas apie jų funkcionalumą. Jei nori dažnai atitraukinėti, verčiau užuolaidas kabinti ne tiesiai ant karnizo (rišti su medžiaginėmis juostelėmis ar verti ant karnizo per medžiagines juostas), bet rišti/tvirtinti prie žiedų. Čia iš praktikos patarimas biggrin.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo kasiopeja: 28 rugsėjo 2011 - 10:14
Sveikos, pradėjo spaust vyras, kad jau interjerą planuočiau. Statom namą šiaip karkasinį. Na ne itin lietuviškas variantas, bet viduj kažko bus. Turim baldų šiokių tokių, tai bandysim pritaikyt.

Apie langines irgi mąstėm, bet dar nenutarėm. Nors langus dėsim plastikinius doh.gif Norėtūsi medinių, bet nelabai užtenka jiems. Šiaip kaip orientyras , tai mums šitas namukas tik deja ne su čerpėmis, o rudu šiferiniu stogu cool.gif

tiesa, statom su dviem malkiniais dviaukščiais pečiais smile.gif

Labai apsidžiaugiau pamačius šitą temą ir jau užsiprenumeravau . Karts nuo karto užbėgsiu mirksiukas.gif
Atsakyti
QUOTE(kasiopeja @ 2011 09 28, 12:11)
O jei kaimo vietovėje, senesniame name, tai ir interjeras prašosi su daug "gamtos" spalvų, medžio, lino ir senesnių lietuviškų baldų (pvz. dvylikakedziu.lt tokių daug turi - jie būtent lietuviški, o ne atvežtiniai iš Europos).


Aš vis prisimenu vieno architekto žodžius, vienoje laidoje, Gražiausios sodybos, berods, sako tradiciniai lietuviški namai nebbuvo nei itin ryškių spalvų, juo labiau stogai rėkiančių spalvų. Vyravo žemės, prislopintos spalvos. taigi, o dabar, sako, plastikas ir ryškiai raudoni, mėlyni stogai. Nors, stebėtis neverta, jei po tradicinių lietuviškų daugiadienių nubudęs žmogus užsimano ryškaus stogo biggrin.gif

Aš čia nieko nenoriu įžeisti, ir architekto žodžių necituoju, bet esmė buvo tokia

QUOTE(inc @ 2011 09 28, 12:12)
Sveikos, pradėjo spaust vyras, kad jau interjerą planuočiau. Statom namą šiaip  karkasinį. Na ne itin lietuviškas variantas, bet viduj kažko bus. Turim baldų šiokių tokių, tai bandysim pritaikyt.

Apie langines irgi mąstėm, bet dar nenutarėm. Nors langus dėsim plastikinius  doh.gif Norėtūsi medinių, bet nelabai užtenka jiems. Šiaip kaip orientyras , tai mums šitas namukas tik deja ne su čerpėmis, o rudu šiferiniu stogu  cool.gif

tiesa, statom su dviem malkiniais dviaukščiais pečiais  smile.gif 

Labai apsidžiaugiau pamačius šitą temą ir jau užsiprenumeravau . Karts nuo karto užbėgsiu  mirksiukas.gif


drinks_cheers.gif O, kaip smagu, kad daugėja bendraminčių.
man rodosi, kad gal ir augiau žmonių susidomėtų lietuvišku etno stiliumi, jei daugiau pasiūlos būtų. Juk net ir žurnaluose tik karts nuo karto šmėkšteli kokia nedrąsi dizainerio idėja ir viskas...

Nors iš tiko kiek žmonės grožio prikūrę... bigsmile.gif Vis varvindavau seilę žiūrėdama apie gražiausias sodybas, vartydama žurnalus, tai dabar džiaugiuosi, kad galėsiu ir pati kažką kurti bigsmile.gif

Žinoma, su bendraminčių pagalba bus daug smagiau drinks_cheers.gif
Atsakyti
QUOTE(*Star* @ 2011 09 28, 10:56)

O šiaip, kiek teko paskaitinėt ir pasidomėti feng šui, pavyzdžiui, toks dalykas, kad viena siena be langų (pvz) į šiaurę turėtų būti, jei dabar neklystu. Tai lietuviški namai taip ir buvo statomi. Arba dar toks populiarus dalykas kaip priemenė ar veranda su pagrindiniu įėjimu ir dažniausiai durys į gyvenamuosius kambarius, į virtuvę atskirai. O jei dar senesnis namas, tai ir į seklyčią, kuri užimdavo vieną namo puę. Ar aš klystu?


Noreciau papriestarauti, nes bent jau Lietuvoje niekas tuo metu nezinojo apie jokius fensui ir kitokius mui biggrin.gif Langai buvo i visas puses, net i siaure.
Jei troba buvo dvieju galu, tai durys dazniausiai budavo is siaures ir is pietu. Per vienas duris(siaurineje puseje) per priemene patekdavo i virtuve(su duonkepe), todel del kaitros kepant duona vasara virtuve budavo siaurinej-vakarinej pusej. Tuo tarpu veranda buvo laikoma prabangos, elegantiskumo simboliu, ja irenginedavo pietineje puseje, kad visada butu silta, jauku, sviesu, per veranda priimdavo svecius, virtuve palikdavo tik kaip seimininkes darbo kambari, kuri nevalia sveciui rodyti, is verandos paprastai eidavo dar viena didesne priemene, kurioje budavo durys i gyvenamuosius kambarius.
Ir siaip kiek teko lankytis senovinese trobose, jei troba dvieju galu, tai tai "eismas ratu" gaudavosi, tai yra, per visus kambarius, negrizdamas atgal, galejai apeiti visa troba.
Atsakyti
QUOTE(sena pažįstama @ 2011 09 28, 13:12)
Noreciau papriestarauti, nes bent jau Lietuvoje niekas tuo metu nezinojo apie jokius fensui ir kitokius mui biggrin.gif Langai buvo i visas puses, net i siaure.
Jei troba buvo dvieju galu, tai durys dazniausiai budavo is siaures ir is pietu. Per vienas duris(siaurineje puseje) per priemene patekdavo i virtuve(su duonkepe), todel del kaitros kepant duona vasara virtuve budavo siaurinej-vakarinej pusej. Tuo tarpu veranda buvo laikoma prabangos, elegantiskumo simboliu, ja irenginedavo pietineje puseje, kad visada butu silta, jauku, sviesu, per veranda priimdavo svecius, virtuve palikdavo tik kaip seimininkes darbo kambari, kuri nevalia sveciui rodyti, is verandos paprastai eidavo dar viena didesne priemene, kurioje budavo durys i gyvenamuosius kambarius.
Ir siaip kiek teko lankytis senovinese trobose, jei troba dvieju galu, tai tai "eismas ratu" gaudavosi, tai yra, per visus kambarius, negrizdamas atgal, galejai apeiti visa troba.


bigsmile.gif labai ačiū už pataisymus
Na aišku, kad niekas nežinojo apie jokius feng šui biggrin.gif Tik sakau, kad lietuviai irgi mokėjo viską derint tap kad praktiškumas, komfortas ir interjeras apeluotų į įvaiių poreikių patenkinimus. Dėl sėkmės, gerbūvio, santarvės etc. Argi ne taip smile.gif
Atsakyti
user posted image

pailiustravimui šiek tiek smile.gif
Atsakyti
QUOTE(*Star* @ 2011 09 28, 12:58)

pailiustravimui šiek tiek  smile.gif

Mano svajone wub.gif
Pastebejau, kaip keiciasi skonis su amziumi blush2.gif Kai buvau jauna, tai man labai patiko modernus stilius, visokiu kaimisku, provincisku pakesti negalejau. O dabar ima varginti modernumas, traukte traukia visokie medinukai ir analogiskas grycios stilius drinks_cheers.gif
Atsakyti
Tai vat įdomu, ką kai kurios jau yra sukūrę, ką dar norėtų patobulint, gal kokį akcentą namuos ar pan.

pabandysiu surašyt keletą dalykų,kurie man įdomūs ir rūpi. Mačiau yra keletas atskirų temų, bet norėtųsi tuos lietuvisškus akcentus sujungt į vieną tėmelę, kd čia rast viską galima būtu:

~ Langai, langinės, užuolaidos
~Baldai. Lauko, vidaus
~Laiptai
~ Balkonai
~Pavėsinės
~ Virtuvė
~ Visi kambariai, vonios/wc
~ Aksesuarai namams pinti, megzti, nerti, siūti, siuvinėt, rišti, austi ir tt. raštai, audiniai, tinkantys tokiam stiliui.
~ Kilimai, takai
~ Stogo danga. Šiaudai, čerpės, kt dangos ir tt
~ Aplinka
~ Tvoros
~ Pavėsinės
~Medžio drožiniai, kalvystės dirbiniai, senoviniai rakandai
~Takeliai iš akmenų, mediniai ir pan, ir tt

na ir dar daugybė dalykų, kuriuos gal net pamiršau...

rolleyes.gif Ką esat išbandę, kas tiko, kas ne, kas praktiška, kas nelabai, gal ką gražaus esat užmatę?

Tiesa, aš pas vienus žmones mačiau kaip viduj atrodo viskas, tarsi dvidešimto amžiaus pradžioje. Lininės užuolaidos, baldai, baltos sienos, medinės grindys... Žinokit kai pamačiau viską išsaugota ir kaip tai atrodo šiandien... neįtikėtina. Tiesa, gyvena senyvas žmogus, bet jo dukra tikrai pasirūpina, kad namai atrodytų nepriekaištingai. Sunku net nupasakoti, nes šiais laikais tokius namus aš mačiau pirm kartą blush2.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo *Star*: 28 rugsėjo 2011 - 17:32