Net jei gimdant tarpvietė liko sveika, ši sritis vis dėlto buvo tempiama, spaudžiama ir patyrė traumą. Visiškai normalu jausti daugiau ar mažiau nemalonius pojūčius. Po natūralaus gimdymo tarpvietę skauda kur kas labiau, jei ji įplyšo ar buvo prapjauta atliekant operaciją.  Jei plyšimai ar kirpimai gilūs, tarpvietė gis apie 2 sav. Visiškai gali užgyti tik po 4 savaičių. Šiuo laikotarpiu vien tik skausmas, jei nėra itin stiprus, nerodo, kad prasidėjo infekcija. Infekcija yra galima, tačiau neįtikėtina, jei tarpvietė buvo gerai gydoma.  

Kol esate ligoninėje, seselė mažiausiai kartą per dieną apžiūri tarpvietę ir įsitikina, ar nėra uždegimo ar kitų infekcijos požymių. Be to, ji nurodo, kaip po gimdymo laikytis tarpvietės higienos, kuri svarbi ne tik saugant susiūtą vietą, bet ir norint užkirsti kelią infekcijai, numalšinti skausmą ir pagreitinti gijimą. Dėl šios priežasties tų pačių atsargumo priemonių reikia laikytis ir toms moterims, kurioms nebuvo atlikta epiziotomija ir neįplyšo tarpvietė. Dešimt dienų prižiūrėkite tarpvietę vadovaudamasi šiais nurodymais:

 • Pirmą parą skausmą malšinkite ledukais. Prekybos centruose galima įsigyti maišelių ledukams. Visuose gimdymo namuose yra šaldytuvas, kur galima tuos ledukus užšaldyti. Negalima dėti gryno ledukų maišelio ant žaizdos, nes galite nušaldyti. Sudėkite ledukus j maišelį, o šį įvyniokite j marlę ar kitą plonos medžiagos gabaliuką. Prie skaudamos vietos taip pat galite priglausti vėsų sterilios marlės ramunėlių kompresą ar chirurginę pirštinę pripildytą susmulkinto ledo.
 • Lytinius organus apiplaukite šiltu vandeniu 3-4 kartus per dieną. Apiplauti geriausiai iš puoduko. Nenaudokite dušo tarpvietės apiplovimui.Nusipraususios žaizdos netrinkite, o švelniai tapšnodamos nusausinkite.
 • Nuo antros trečios dienos galima padaryti šilta vonelę du tris kartus per dieną. Labai gerai padeda įvairių žolelių nuoviras (ramunėlių, medetkų ir kt.). Atsisėskite į vonelę su nuoviru ir pasidekite apie 20 min. Po to pagulėkite apie 15 minučių, kad sumažėtų tarpvietės jautrumas.
 • Šlapindamasi galite jausti aštrų skausmą tarpvietėje. Pasituštinusi ir nusišlapinusi visada tarpvietę perliekite šiltu vandeniu (ar antiseptiniu tirpalu, jei jį rekomendavo gydytojas). Nusausinkite marle ar popierinėmis servetėlėmis, visada iš priekio į nugaros pusę. Jei šlapinantis labai degina, galite šlapinimosi metu pilti vandenį iš puoduko tarpvietės link. Tuštinimosi metu galima prilaikyti tarpvietę epiziotomijos srityje minkštos medžiagos gabaliuku. Tada žymiai mažiau skaudės.
 • Jokiu būdu nenaudokite higieninių makšties tamponų, šilta ir "jauki" aplinka - tai ypač geros sąlygos mikrobams veistis. Bent kas keturias ar šešias valandas keiskite higieninį įklotą.
 • Kol tarpvietė gyja, stenkitės, kad neužkietėtų viduriai. Klizma šiuo atveju netinka, nes padidėjus spaudimui tarpvietėje gali iširti siūlės, sunkiau gis žaizdos. Stenkitės daugiau vaikščioti, vartoti daugiau daržovių ir vaisių, daugiau gerti.
 • Galima daryti Kegelio pratimus. Jie pagreitina gijimą, sumažina jautrumą tarpvietės srityje (dėl padidėjusios kraujo apytakos toje srityje)
 • Po plyšimo ar epiziotomijos nepatartina sėdėti dešimt dienų, ir vėliau dar kurį laiką stenkitės sėstis ant šono. Gulėkite ant šono. Gali palengvėti, jei sėdėsite ant pagalvės ar pripučiamo rato, jei sėsdamasi įtempsite sėdmenis.
 • Ilgesnį laiką venkite kietų kėdžių, stenkitės sėdėti ant pagalvėlių.
 • Nedirginkite siūlės sintetiniais aptemptais drabužiais. Labai gerai, jei siūlė galėtų laisvai ir nevaržomai "kvėpuoti".
 • Venkite šuoliuoti laiptais per kelias pakopas ir staigių pratimų, per kuriuos reikia pražergti kojas.
 • Lytiškai santykiauti patartina maždaug po 8 sav. Makštis gali būti sausa, tad naudokite lubrikantą (geriausiai vandeniniu pagrindu, bet man asmeniškai labai patiko Gaja, nors ir brangi.). Lytinius santykius galėsite atnaujinti mažiausiai po keturių savaičių. Atsižvelgdamas j tai, kaip gyja pjūvis ir normalizuojasi gimdos kaklelis, gydytojas gali rekomenduoti susilaikyti nuo lytinių santykių maždaug keturias ar šešias savaites (nors kitoks lytinis bendravimas leidžiamas).
 • Kai tik nurims skausmas, pradėkite mankštintis. Kadangi jūsų tarpvietės raumenų tonusas tikriausiai nesutrikęs, galbūt jums nebūtina daryti Kegelio pratimų, nors jie gali praversti visoms.

Kada kreiptis į gydytoją?
Užmeskite akį į tarpvietę pasitelkusi veidrodėlį. Jei pastebėsite žemiau išvardytus požymius, kreipkitės j gydytoją: oda aplink žaizdą paraudusi, skiriasi pūliai, stiprus skausmas, kūno temperatūra pakilusi, skauda galvą, raumenis.

Versta iš "Pregnancy childbirth and the newborn the complete guide"