{mosimage} Nesvarbu, kur - prie jūros, į kalnus ar į močiutės sodybą. Kiekvienas, kartą taip keliavęs, tikrai žino gerąsias ir blogąsias šios išvykos puses. Ji tikrai išbando kiekvieno iš keliaujančių kantrybę.

Dažnai tėvai atidėlioja keliones vėlesniam laikui, laukdami, kol jų atžalos paaugs. Vis tik mes rekomenduojame nepasiduoti šioms klaidinančioms mintims - tai reikštų atsisakyti milžiniško malonumo ir džiaugsmo pamatyti naujas vietas savo mažų vaikų akimis. Svarbiausia, kad jūsų kelionės įspūdžiai būtų susiję su smagiais aplinkos pasikeitimais ir būtų išvengta nemalonių sveikatos sutrikimų. 

Mityba kelionės metu - geriau gamtoje

Kelionė visada reiškia valgymą ne namie. Net jei vengsite nesveiko maisto, jūsų vaikams gali sutrikti virškinimas. Vaikai dažnai skundžiasi pilvuko skausmais, vidurių užkietėjimu, o atostogų "dieta" situaciją gali dar pabloginti. 
     
Užkandžiams automobilyje kiekvienam vyresniam nei trejų metų amžiaus vaikui patartina duoti po maišelį vaisių. Jei jūsų vaikai valgo džiovintus vaisius, tai puiku. Jei ne, tokiu atveju puikiausiai tiks obuoliai, kriaušės, slyvos ir abrikosai. Kai maišelis bus tuščias, vaikams pasiūlykite kitokio maisto.

» Kelionėje labai tiks nesaldūs grūdų paplotėliai ir neriebūs javainiai, morkos, neriebios bandelės, kąsnio dydžio gabalėliais supjaustytas sūris.

» Geriausias gėrimas kelionėje yra vanduo - jį išpylus nelieka dėmių, jis nelipnus. Saldūs gėrimai tik dar labiau troškina, be to, vaikai jais dažnai aplaisto automobilio sėdynes, save ir vienas kitą.

» Nepatartina į kelionę imti ir bulvių traškučių, pyragėlių, saldainių, dešrainių. Be to, venkite ir kitų lengvai trupančių, lipnių, tirpių maisto produktų.

Pakeliui pravažiuojame daugybę kavinių, greito maisto restoranų. Aišku, jie mus vilioja vaikų žaidimų aikštelėmis, jose vaikai gali išsidūkti. Tačiau išskirtinė kelionės automobiliu siūloma galimybė - valgymas gryname ore. Taip sutaupysite pinigų, nereikės laukti restoranuose, išvengsite gundymų ne visai sveiku maistu.

Raskite parką, pakelės ar miško poilsio aikštelę - staltiesę juk galima tiesti tiesiog ant žolės. Kol ruošiamas maistas, galima paspardyti futbolo kamuolį. Tokios išvykos ilgam išliks jūsų šeimos prisiminimų "aukso fonde".

Pykinimo išvengti nesunku

Dažnas ir itin nemalonus kelionės automobiliu palydovas yra pykinimas. Laimei, kūdikiams važiavimas automobilyje sveikatos sutrikimų sukelia itin retai. Jau pradėję vaikščioti mažamečiai vaikai bei ikimokyklinukai pykinimu kelionių metu skundžiasi daug dažniau.

Pirmiausiai išsiaiškinkime, kas gi sukelia šį pykinimą. Jis kyla dėl "konflikto" tarp akies ir ausies: vidinė ausis nustato, jog automobilis juda, o akys, žvelgiančios į automobilio saloną, - ne. Smegenis pasiekia konfliktiški signalai, kurie ir sukelia pykinimą.

Vaikai paprastai pirmiausiai ima skųstis silpnumu. Reaguokime į šiuos skundus; atkreipkime dėmesį į tai, kad vaikas pabalęs ar išpiltas prakaito. Pykinimo išvengti padės keletas paprastų triukų:

» Žaiskite žaidimus, kurie paskatins jūsų vaiką žvelgti į tolį. Nepamirškite į kelionę pasiimti ausinuko ir keleto garso kasečių ar kompaktinių diskų su pasakomis ir dainomis, kurių jūsų vaikas klausysis, žvelgdamas pro langą. Venkite užsiėmimų, kurių metu vaiko žvilgsnis yra sukoncentruotas į automobilio viduje esančius objektus (pvz., knygą, popieriaus lapą).

» Automobilio kėdutę įtaisykite taip, kad vaikui būtų patogu žvelgti į tolį. Taip pat stenkitės, kad vaikas nežiūrėtų pro užpakalinį automobilio langą.

» Vaikas jausis geriau, jei langas bus pravertas.

» Apie rūkymą automobilyje negali būti jokios kalbos.

» Kovojant su pykinimu tuščias skrandis nėra gerai. Reikėtų vengti riebaus ir sunkiai virškinamo maisto, bet krimsdamas džiūvėsėlį ar krekerį, jūsų vaikas jausis daug geriau. Venkite stipraus kvapo užkandžių.

» Vairuokite kuo švelniau. Kuo mažiau staigių posūkių ar stabdymo, tuo geriau.

» Medikamentais vaiką gydyti reikia itin atsargiai. Dėl bet kokių vaistų vartojimo prieš kelionę būtinai pasitarkite su gydytoju. Be to, dauguma vaistų yra veiksmingi tada, kai jų išgeriama prieš įlipant į automobilį, o ne tada, kai jau pykina.

Kuo dažniau sustokite ir išleiskite vaikus palakstyti. Stokite visur: žaidimų aikštelėse, pakelės poilsio aikštelėse, parkuose, lankytinose vietose... Kuo dažniau išlipsite pasivaikščioti, tuo malonesnė bus jūsų kelionė ir jums, ir jūsų vaikams.

Dienos režimas - ir įpročiai, ir naujovės
     
Vaikams dienos režimas kelionės metu nėra nuobodi kasdienybė, tačiau taip pat jie gali turėti ir savo kasdieninių įpročių. Jei jūsų mažylis visada nusnaudžia po sočių pietų, savo planus pritaikykite prie jo pokaičio. Jei jums pasisekė ir jūsų vaikas puikiai užmiega bei išsimiega automobilyje, jums tereikės nesustojant važiuoti, kol jūsų atžala išsimiegos. Jei ikimokyklinukas po pokaičio visada valgo vynuogių, tiesiog nepamirškite jų pasiimti į kelionę. Ir vargas tėvams, kurie pamiršta iš namų paimti mėgstamą antklodę, mylimą lėlytę ar meškiuką!

» Išvykimo laiką reikia derinti prie jums įprasto dienos režimo. Jei jūsų vaikai rytais yra irzlūs, tikrai prasta mintis būtų išsirengti į kelionę anksti ryte. Nuo to, kada išvyksite, priklausys ir jūsų savijauta, ir, žinoma, nuotaika. Kuo kelionės metu dažniau sustosite, tuo malonesnė bus kelionė jūsų vaikams. Idealu - 15 minučių kas dvi valandas.

» Apie sustojimus vaikams praneškite iš anksto. Dauguma vaikų lengviau susitaiko su važiavimo nepatogumais, jei žino, kad greitai bus pertrauka.

» Planuodami savo laiką, nepamirškite, kad nejudrią veiklą turi keisti judri, buvimą patalpose - bėgiojimas lauke ir t.t. Važiuodami automobilyje, susitarkite dėl tylos minučių, kada visi, kurie yra pakankamai suaugę, kad suprastų šį susitarimą, turi "prikąsti liežuvį". Tai gyvybiškai svarbu jūsų savijautai, o ir jūsų vaikai turi pailsėti vienas nuo kito.

» Neperkraukite savo dienotvarkės. Kai dar neturėjote vaikų, galbūt vos ne kiekvieną dieną lankydavotės muziejuose, restoranuose, gyvenote naktinį gyvenimą. Šios dienos baigėsi. Vaikai iki 6 metų gali susidoroti su vienu, o daugiausia - dviem tokiais įvykiais per 12 valandų. Atsižvelkite į šią esminę aplinkybę, ir jūsų vaikų veideliai visada švies ir spindės džiaugsmu.

Malonių įspūdžių!    

Autorius:Goda Tikniūtė
Šaltinis: "Sveikas žmogus" 2002 m. Nr. 7, www.medicine.lt
© SiMIA 1999-2004