Tikriausiai daugelis neįsivaizduojame ne tik kasdienio, bet ir šventinio stalo be duonos, pyrago ir konditerinių kepinių – tortų. Prekybos vietose randame įvairaus asortimento miltinių ir konditerijos gaminių. Kaip išsirinkti kokybišką gaminį, kalbamės su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus specialiste Vida Jarošiene.


Sunku įsivaizduoti vaišių stalą be duonos ir pyragų

Pasak V. Jarošienės, duonos ir pyrago, miltinės ir kreminės konditerijos gamybos subjektai, ypač prieš šventes, gamina labai gausų ir įvairų duonos asortimentą, ypač miltinių kreminių kepinių. Šios maisto pramonės šakos gamintojai yra puikiai ištobulinę miltinių gaminių technologijas. Yra Lietuvoje įmonių, kurios turi ilgametės patirties, išsaugotos duonos ir kitų gaminių kepimo technologijos, kurių dėka produktai išlaikė natūralumą, originalias produktų receptūras, kurios gyvuoja jau keletą dešimtmečių. Šiandien yra kuriamos vis naujesnės gamybos technologijos, todėl parduotuvėse vartotojui siūloma rinktis ne tik puikios įvairių rūšių duonos, baltų bandų, šviežių ruginių ir kvietinių bandelių, bet ir akį veriančių savo spalvomis miltinių, kreminių kepinių – tortų, pyragaičių, keksų, įvairaus asortimento pyragų su įdarais, prėskučių (kučiukų) ir kitų gaminių.

Duonos ir pyragų įvairovė

„Šiandien vis daugiau kepama duonos, praturtintos įvairiais komponentais. Tai duona su grūdais, duona su sėlenomis, labai rupių miltų duona, duona su džiovintais vaisiais: slyvomis, abrikosais, saulėgrąžomis, moliūgų sėklomis, su sezamo sėklomis, o taip pat kviečių ar kitokių javų grūdų sėlenos. Iš visų grūdų su luobele sumaltų grūdų iškepta duona yra turtinga vitaminų B1, B2, PP. Duonos skonis ir kitos juslinės savybės priklauso nuo miltų, iš kurių ji iškepta, rūšies. Miltuose yra virš 60 proc. angliavandenių – daugiausia krakmolo, ląstelienos ir iki 2 procentų riebalų. Miltai turtingi ir mineralinių medžiagų – kalcio, magnio, fosforo ir geležies.

Parduodami duonos ir pyrago gaminiai yra pagaminti vadovaujantis įmonių vadovų patvirtintomis receptūromis.

Laikymo sąlygos

Be galo švenčių laukia mūsų mažieji – vaikai. Todėl ypač atidžiai reikia rinktis maisto gaminius. Labai svarbu, kad patiekalai, tarp jų ir greitai gendantys produktai – tortai, pyragaičiai su kremo įdaru, be kurių šventė nebūtų šventė, būtų ne tik gražūs, bet ir kokybiški. Dar vienas dalykas į kurį būtina atkreipti dėmesį, tai greitai gendančių maisto produktų, šiuo atveju tortų, pyragaičių, laikymas. Labai svarbu perskaityti ženklinimo etiketėje nurodytą informaciją, kaip ir kokiomis sąlygomis reikia laikyti vieną ar kitą produktą, atkreipti dėmesį iki kada maisto produktas išlieka tinkamas vartoti. Pasak specialistės, reikia vengti įsigyti konditerijos gaminių iš atsitiktinėse prekybos vietose prekiaujančių prekybininkų, nes tai didesnė tikimybė, kad bus pažeistos laikymo sąlygos, ženklinimas, įpakavimas, tinkamumo vartoti terminas.

„Jeigu pajutote, kad tortas su plakta grietinėle yra nemalonaus, nebūdingo rūgštaus skonio, rekomenduojame, tokio torto nebevalgyti, nes galima apsinuodijimo tikimybė. Svarbu greitai gendančius maisto produktus valandų valandas nelaikyti ant šventinio stalo. Pavalgius, būtina sudėti į šaldytuvą, kad nesugestų ir nepakistų jų skoninės savybės“, – pataria Vida Jarošienė.

Anot specialistės, gamintojai atsako už pagamintos produkcijos kokybę ir saugą, teisingą jų ženklinimą, už pateiktos informacijos tikslumą. Siekiant užtikrinti duonos ir konditerijos gaminių saugumą, kiekviename gamybos subjekte turi būti vykdoma žaliavų, medžiagų, gamybos procesų, higienos reikalavimų laikymosi ir gatavos produkcijos savikontrolė.

Spalvingi, bet ar nekenksmingi?

Jau gerą dešimtmetį Lietuvos rinkoje yra parduodami maisto produktai, kurių vartojimo laikas yra ilgesnis. Vartotojo akį traukia ne tik žaismingos maisto produktų pakuotės, ženklinimo etiketės, bet ir patys maisto produktai, ypač konditerijos gaminiai, ilgiau išliekantys švieži ir patrauklūs savo spalvų įvairove.

„Šiuo metu didelė dalis gamintojų, gamindami duonos ir pyrago gaminius, naudoja maisto priedus“, – sakė V. Jarošienė.  Šių  maisto priedų naudojimą reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 53-2003 „Leidžiami vartoti maisto priedai“. Gamintojai, kurie savo gaminių gamybai naudoja maisto priedus, privalo tvarkyti jų naudojimo apskaitą, laikytis griežtų dozavimo reikalavimų. Maisto priedas turi būti teisingai nurodytas gaminio ženklinimo etiketėje sudėtinių dalių sąraše. „Maisto priedas žymimas didžiąja E raide, o šalia parašomas naudoto maisto priedo identifikavimo numeris. Gaminių gamybai naudojami maisto priedai yra įteisinti Europos Sąjungoje, ištirti kompetentingų institucijų ir yra saugūs,“ –  tvirtino specialistė.
 
Kaip išsirinkti tinkamą produktą

Daugelio mūsų Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų stalas neįsivaizduojamas be proginių kepinių. Kaip vartotojui išsirinkti saugius ir kokybiškus šventinius konditerijos gaminius? Pasak V. Jarošienės, vartotojas, išsirinkęs konditerijos gaminį, visų pirma turėtų perskaityti etiketėje nurodytą informaciją.

Ženklinimo etiketėje turi būti nurodyta:

- konditerijos gaminio pavadinimas,
- tinkamumo vartoti terminas,
- sudedamųjų dalių sąrašas,
- grynasis svoris,
- laikymo sąlygos,
- gamintojo pavadinimas ir adresas,
- kilmės šalis (jeigu gaminys pagamintas ne Lietuvoje), parduodamo  gaminio kaina.


Šaltinis: www.vmvt.lt