Jei pastebite, kad vaikui sunku susikaupti prie knygų, ima šlubuoti jo mokslai – įsitikinkite, ar tai nėra dėl sutrikusio regėjimo. Dalį informacijos vaikas gali prarasti dėl to, kad vaizdą mato nepakankamai ryškiai.
Sunkiau įsisavinti informaciją


Didžiąją dalį informacijos žmogus gauna regėdamas. Užsiėmimai mokykloje – ne išimtis. Įsivaizduokite kas nutinka, kai prieš akis atverstos knygos tekstas vaikui „liejasi“ arba tai, kas rodoma prie lentos, virsta šešėlių žaismu. Norėdamas iššifruoti informaciją, vaikas turi kur kas labiau įsitempti. Nenuostabu, kad jis greičiau pavargsta, jam sunkiau išlaikyti dėmesį ir įsisavinti žinias.

Rykštė – trumparegystė

Pasak „Fielmann“ gydytojos oftalmologės Vaivos Nasvytienės, bene dažniausiai vaikams diagnozuojama regėjimo bėda – trumparegystė. „Tai tokia akių refrakcijos yda, kai šviesos spinduliai susikerta ne tinklainėje, kaip turėtų, o prieš ją. Taip yra dėl per ilgos akies obuolio ašies. Dėl to artimi daiktai matomi aiškiai, o tolimi atrodo neryškūs“, – sako gydytoja V. Nasvytienė.
Kaip atpažinti vaiko trumparegystę? Atkreipkite dėmesį ir į tai, jei, pavyzdžiui, žiūrėdamas televizorių ar norėdamas pamatyti kitus toliau esančius objektus, pavyzdžiui užrašus mokyklinėje lentoje, vaikas prisimerkia, įsitempia.

Gimsta toliaregiai


Kitas dažnas regėjimo sutrikimas – toliaregystė. Toliaregė akis yra ''per trumpa'' ir objekto vaizdas yra sufokusuojamas ne tinklainėje, o už jos. Nedidelio laipsnio toliaregiai į tolį mato gerai, jiems sunkiau matyti artimus objektus (skaityti, rašyti, siūti), nes iš arti reikia labiau fokusuoti. Didelio laipsnio toliaregiai neryškiai mato ir į tolį.“, – aiškina gydytoja V. Nasvytienė. Klasikinis toliaregio vaiko elgesys – žiūrint į smulkius daiktus, jie pernelyg priartinami prie akių. Jei jūsų vaikas rašydamas kone prigula veidu prie lapo – yra pagrindo įtarti, kad jis toliaregis.
Beje, beveik visi naujagimiai gimsta būdami toliaregiais. Tačiau vėliau akis auga, vystosi ir toliaregystė dažnai mažėja. Brendimo laikotarpiu ji gali visai išnykti. Gydytoja atkreipia dėmesį į tai, kad vaiko akis auga ir keičiasi iki 18 metų, tad ir regėjimas šiuo laikotarpiu gali pasikeisti gana greitai. Būtent todėl vaikų regėjimą reikia reguliariai tikrinti ir, esant reikalui, jį koreguoti akiniais. Būna atvejų, kai akinius keisti tenka vos po kelių mėnesių...

Ką daryti?

„Jei pastebite, kad vaikas eidamas kliuvinėja už daiktų, neįžiūri toliau esančių objektų, jei dažnai skundžiasi galvos ar akių skausmais, nesugeba ilgesnį laiką sukoncentruoti dėmesio, pernelyg dažnai mirkčioja ar trina akis, jei jam sunku atsiminti tai, ką perskaitė arba jis skaito iš labai arti – būtinai nuveskite jį pas vaikų gydytoją, kuris patikrins regėjimą“, – sako „Fielmann“ gydytoja.
Žiūrėjimas prisimerkus ar pakreipus galvą, paraudusios, traiškanojančios ar žvairuojančios akys – taip pat yra signalai, kad specialistui reikia pasirodyti nedelsiant.
„Reguliariai tikrinant vaiko regėjimą, pradėjus laiku gydyti ir koreguoti akiniais, galima ne tik sustabdyti regėjimo ydos progresavimą, bet dažnai ir atkurti normalų regėjimą. Be to, tinkamai parinkti akiniai šiais laikais jau nėra prabanga. Tai būtinybė, leidžianti vaikui geriau pažinti jį supantį pasaulį,“ – sako „Fielmann“ gydytoja V.Nasvytienė.

http://www.fielmann.lt/index.php?page=akiniai-vaikams-nuo-39-litu