Vis daugiau žmonių pirmenybę teikia natūraliems produktams, vis daugiau atsiranda prijaučiančiųjų sveikai gyvensenai. Šie žmonės ir sunegalavę ieško kuo natūralesnių gydymo būdų, iš kurių tikisi ne tik veiksmingumo, bet ir kuo mažiau nepageidaujamų poveikių. Kur ieškoti natūralumo? Be abejo, gamtoje. Molis – vienas iš gamtos klodų, ekologiškas ir švarus gamtos produktas, o ir gydomosios jo savybės žinomos nuo gilios senovės.

Kokios molio savybės tinka medicinoje?


Antibakterinės ir konservuojamosios molio savybės buvo žinomos dar senovės Egipte, kur molis buvo naudojamas kūnams balzamuoti. Tačiau, vystantis technologijoms, šis švarus gamtos produktas buvo primirštas. Naujai molis atrastas XIX amžiuje.

Teigiama, kad molio sudėtyje yra kalio, magnio, aliuminio, vario, geležies ir kt., taip pat mineralinių druskų ir kitų naudingųjų medžiagų. Moliu gydomos sąnarių, nervų ir raumenų sistemos, ginekologinės, netgi onkologinės (kaip pagalbinė gydymo priemonė) ligos, įvairios traumos, be to, jis plačiai naudojamas grožio procedūroms, kosmetikoje.

Svarbiausia molio savybė, dėl kurios jis ir yra populiarus ilgą laiką, – sugebėjimas sugerti, sutraukti. Štai ką rašė medicinos daktaras Haincas Batenbergas iš Frankfurto prie Maino (knyga „Apie ligų gydymą žemėmis“, 1935 m.): „Žemių dalelės tokios smulkios, o jų paviršiaus įtampa tokia didelė, kad jos gali sugerti didžiulį nuodų kiekį. Žemės gali absorbuoti ne tik vandenį, bet ir dujas.“ Jei pavilgams naudojamas molis skleidė nemalonų kvapą, buvo aiškinama, kad liga perėjo į molį. Toks pats efektas pastebimas naudojant molį kaip vidinį vaistą: iš skrandžio ir plonųjų žarnų molis surenka nuodus ir mikrobus, nukenksmina juos ir pašalina iš organizmo. Molis pašalina visą bjaurastį: pūlius, skysčius, nemalonius kvapus, dujas, t.y. viską, kas neigiamai veikia organizmą arba jam kenkia (šaltinis – www.mokslai.lt). Dėl šios savybės molio preparatai itin tinka viduriavimui gydyti.

Viduriavimas: kada susirūpinti?

Viduriavimas – tai būklė, kai tuštinamasi dažniau nei įprasta, o išmatos – skystos konsistencijos, vandeningos. Kartu sergantįjį dažnai kankina pilvo skausmas, raižymas, pykinimas, gali pakilti kūno temperatūra. Dažniausios viduriavimo priežastys – virusai, bakterijos, toksinai, vaikai dažnai viduriuoja dėl rotavirusinės infekcijos.

Viduriavimo gydymas – tai pirmiausia jo metu netektų skysčių balanso atkūrimas ir, be abejo, jį sukėlusios priežasties šalinimas. Gana dažnai viduriavimas praeina namų sąlygomis, į medikus reikia kreiptis, jei pakyla aukšta kūno temperatūra, jei kankina stiprūs skausmai, jei išmatose yra kraujo, jei viduriuojama labai dažnai (daugiau nei 15–20 kartų per dieną), jei viduriavimas trunka ilgiau nei 2 dienas vaikams ir ilgiau nei 5 dienas suaugusiems. Tai vadinamieji aliarmo simptomai. Nors viduriavimas ir yra apsauginė organizmo reakcija, – mat taip jis ginasi nuo į jį patekusių kenksmingų medžiagų, – ši būklė gali būti itin pavojinga dėl savo komplikacijų, kai netenkama daug skysčių. Ir ypač tai pavojinga mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Jei lėtinis viduriavimas dažnai yra kitų ligų simptomas, nuo ūminio viduriavimo epizodų nėra apsaugotas niekas. Suviduriuoti galima užvalgius netinkamo maisto, ypač tai aktualu kelionių metu. Viduriavimą gali sukelti ir stresas bei įtampa. Taigi rizikos grupėje atsiduria ir jauni, daug dirbantys ir keliaujantys žmonės. Ypač rizika didėja, jei keliaujama į Azijos, Afrikos šalis. Taigi virškinimas gali sustreikuoti bet kam ir bet kada.

Kada žarnyno gleivinės apsauginis barjeras nesugeba susidoroti su bakterijomis ir virusais?

Normaliomis sąlygomis žarnynas yra apsaugotas nuo jam svetimų ir kenksmingų medžiagų, pvz., virusų, bakterijų ar toksinų. Tuo pasirūpina žarnyno gleivinė. Žarnyno gleivinę sudaro gleivės, kuriose prieglobstį randa žarnyno mikroflora, ji ir suformuoja mikrobiologinį užtvarą nuo kenksmingų medžiagų. Kai virusai dauginasi labai sparčiai, gleivinės apsauginis barjeras nespėja su jais susidoroti. Be to, užkėstos žarnyno epitelio ląstelės žūsta greičiau negu sveikosios, ir gleivinės užtvaras yra ardomas. Dėl atsiradusių gleivinės pažeidimų padidėja žarnyno sienelės pralaidumas, sutrinka pusiausvyra tarp patenkančių ir pasišalinančių medžiagų. Jeigu netenkama daugiau skysčių ir elektrolitų, išmatos suminkštėja ar suskystėja, t.y. viduriuojama.

Kodėl svarbu žinoti viduriavimo priežastis?


Pašalink priežastį – pasitrauks liga. Taip gydymo esmę apibūdino dar Hipokratas. Tad ir viduriuojant svarbu nustatyti priežastį. Jei viduriavimas ūminis, dažniausiai, kaip jau minėjome, jį sukelia infekcijos, kurios į mūsų organizmą patenka su maistu, dėl netinkamos higienos ar nuo sergančio žmogaus (pvz., rota- ar norovirusai, kt.). Taigi priežastys aiškios – virusai, bakterijos, parazitai. Kas dar svarbu, kad gydymas būtų veiksmingas? Žinoti ligos sukėlėjų veikimo mechanizmą ir veikti būtent jį.

Virusų ir bakterijų sukelti viduriavimo patologiniai ir fiziologiniai mechanizmai yra panašūs. Jie ir sudarė prielaidą sukurti unikalų vaistą, absorbuojantį sukėlėjus ir sustiprinantį gleivinių užtvarą, todėl gerai apsaugantį žarnyno ląsteles. Taip veikia vienas natūralių gamtinės kilmės preparatų, gaunamų iš gryninto baltojo molio, – aliuminio-magnio salicilato plokštelės („Smecta“).

Taigi viduriavimas gydomas enterosorbcija – organizmo valymu iš vidaus. Tam reikia vartoti enterosorbentų – medžiagų, kurios suriša toksinus ir palengvina jų pasišalinimą, todėl greičiau gerėja savijauta ir sveikstama. Tokia savybe pasižymi molis. Taigi kartu su skysčių vartojimu enterosorbcija – vienas paprasčiausių, o kartu ir veiksmingiausių viduriavimo gydymo būdų.

Kas yra enterosorbentai?

Iki apsilankymo pas gydytoją, siekiant sumažinti viduriavimo simptomus, rekomenduojama vartoti enterosorbentų. Tiesa, ne visi enterosorbentai vienodi. Kokį pasirinkti? Vienas jų – aliuminio-magnio salicilato plokštelės („Smecta“). Šis preparatas turi privalumų, nes savo ypatingos sluoksniuotos struktūros dėka itin veiksmingai sutraukia bakterijas ir toksinus. Pats preparatas organizmo neabsorbuojamas (t.y. nepasisavinamas), tik skatina kenksmingų medžiagų pasišalinimą. „Smecta“ (veiklioji medžiaga – diosmektitas) slopina padidėjusią skysčių ir elektrolitų sekreciją žarnose, sugeria jų perteklių ir taip mažina viduriavimą. Be to, gydo pažeistą gleivinę, atkuria jos mikrobiologinį užtvarą, leidžiantį atsinaujinti enterocitams (žarnų epitelio ląstelėms). Atsinaujinus žarnyno ląstelėms, atkuriamos ir gleivės, kurios galiausiai geba tinkamai atlikti savo funkciją – natūralią žarnyno apsaugą. Taigi dideliu klampumu pasižyminti „Smecta“ veiksmingai apsaugo virškinamojo trakto gleivinę ir gerina jos regeneraciją.

Ką būtina turėti namų vaistinėlėje?

Pirmoji pagalba sunegalavus – iš namų vaistinėlės. Dažniausiai joje turime vaistų nuo skausmo ir uždegimo, taip pat karščiavimą mažinančių preparatų, medikamentų, skirtų peršalimui ar nudegimams gydyti. Tačiau neturėtume pamiršti ir virškinamosios sistemos bei tokios nemalonios būklės, kaip viduriavimas. Juk dažniausiai viduriavimas užklumpa netikėtai, todėl svarbu, kad pagalba būtų po ranka, kad, esant tokiai būklei, nereikėtų lėkti iki pirmosios vaistinės.

Visos ligos nemalonios, visada norima pasveikti kuo greičiau. Tačiau viduriavimas itin vargina ir kankina, todėl labai svarbu, kad preparato poveikis pasireikštų greitai. Veiksmingai ir greitai įvairių rūšių viduriavimą gydo aliuminio-magnio salicilato plokštelės („Smecta“). Privalumas – kad šis preparatas tinka visai šeimai, t.y. ir vaikams, ir suaugusiesiems, o klinikinėje praktikoje vartojamas daugiau kaip 25 m.

Kaip pirmosios pagalbos priemonė preparatas tinka vaikų (įskaitant kūdikius) ir suaugusiųjų ūminiam ir lėtiniam viduriavimui, simptominio skausmo, susijusio su stemplės, skrandžio, dvylikapirštės ir storosios žarnos ligomis, gydymui. Dažniausiai būklės pagerėjimas pastebimas po 2–3 dienų, nors simptomai silpsta jau nuo pirmųjų preparato vartojimo valandų. Preparato vartojimas tik pasirodžius pirmiesiems viduriavimo požymiams smarkiai pagerina ligos eigą. O jeigu praėjus dviem dienoms būklė nepagerėja, patariama kreiptis į gydytoją. Taip pat į medikus būtina kreiptis nedelsiant, jei pasireiškia jau minėti aliarmo simptomai.

Viduriavimo profilaktika

• Paisyti asmens higienos, plauti rankas atėjus iš lauko, pasinaudojus tualetu, prieš valgį ir t.t.
• Kelionėse negerti vandens iš čiaupo, nevalgyti nepažįstamo, egzotiško maisto daug ir iš karto, ragauti po truputį.


B-2-2013-SME-ADV3
Prašome įdėmiai perskaityti „Smecta“ pakuotės lapelį ir vaistą vartoti kaip nurodyta. Jei simptomai nepraeina ar atsirado nepageidaujamas poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Daugiau informacijos apie vaistą rasite http://extranet.vvkt.lt/paieska/


Informacijos šaltinis: www.karjerairsveikata.lt