Į Lietuvą atėjus saulėtam ir šiltam rudeniui, gydytojai epidemiologai perspėja apie padidėjusią grėsmę susirgti erkiniu encefalitu. Daugelis grybautojų, poilsio gamtoje mėgėjų mano, kad atvėsus orams dingsta ir erkės, kad užsikrėsti erkiniu encefalitu įmanoma tik vasarą. Tokia nuomonė klaidinga. Šią vasarą, tvyrant karščiams, erkių aktyvumas kaip tik buvo labai sumažėjęs, o rudenį, vyriaujant šiltiems ir drėgniems orams, jos atgijo.

Tad medikai sulaukia labai daug grybautojų, kuriems buvio įsisiurbusios erkės."Statistika rodo, kad 2005 m. erkiniu encefalitu sausio-rugpjūčio mėnesiais sirgo 115 žmonių, o Laimo liga - 551 žmogus. Šiais metais per ta patį laikotarpį erkiniu encefalitu jau susirgo 94 žmonės, o Laimo liga – 565 žmonės. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos praneša, kad pastarosiomis savaitėmis pacientų pastebimai padaugėjo",- pasakojo Loreta Ašoklienė, Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro visuomenės sveikatos specialistė.

Kasmet 70-90 proc. visų erkinio encefalito atvejų užregistruojama Kauno, Šiaulių ir Panevėžio apskrityse.

Specialistai teigia, jog lapuočių medžių miškuose grybautojams gresia didesnis pavojus, nes erkėms ten palankesnės sąlygos veistis, tačiau ir spygliuočių medžių bei mišriuose miškuose užregistruojama erkių įsisiurbimo atvejų.

"Nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugos skiepai. Skiepytis galima ištisus metus. Pasikiepius žiemą iki pavasario - erkių aktyvumo pradžios - organizme susidarys imuninė apsauga. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja trys skiepų dozės – atsparumas erkiniam encefalitui įgyjamas trejiems metams, vėliau kas 3-5 metai reikia įskiepyti vieną palaikomąją vakcinos dozę",- pataria gydytoja Ašoklienė.

Pasak pašnekovės, erkių aktyvumo sezono metu skiepytis galima vadinama "pagreitinta schema" – pasiskiepinus antrąja doze po dviejų savaičių, jau galima įgyti įmunitetą ir iki minimumo sumažinti riziką užsikrėsti erkiniu encefalitu.

Erkinis encefalitas – virusinė liga, pažeidžianti smegenis. Erkinio encefalito skiriamasis požymis – dvibangis karščiavimas, tačiau lengva forma pasireiškianti liga dažnai yra painiojama su gripu. Pavojinga liga galima užsikrėsti ne tik esant tiesioginiam sąlyčiui su erke, bet ir, pavyzdžiui, geriant užkrėstą pieną. Apie 30 proc. sirgusiųjų erkiniu encefalitu ir po gydymo praėjus metams skunžiasi įvairiais negalavimais, dalis jų lieka neįgaliais. Kasmet užfiksuojamos ir kelios mirtys nuo šios ligos. (šiemet jau užregistruotas 1 mirties atvejis)

Tiesa, specialistai konstatuoja ir vis augantį gyventojų susirūpinimą savo sveikata: per pastaruosius trejus metus nuo erkinio encefalito pasiskiepijusių žmonių skaičius padvigubėjo. Parduotų vakcinų skaičius siekė 50 tūkst. Medikų nuomone, valstybė galėtų kompensuoti bent dalį skiepų kainos, nes ilgas pacientų gydymas kainuoja kur kas brangiau.


Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras