Greičiausiai pastebėjai, kad kiekvieną mėnesį tam tikromis dienomis be priežasties tampi itin dirgli ir nervinga? Vieną akimirką puoli į ašaras, kitą aprėki visus aplinkinius,  o vėliau nugrimzti į mintis „aš niekam nereikalinga, palikite mane visi ramybėje...“ ?

Dėl to kaltas priešmenstruacinis sindromas - PMS!

     
      Nuolatinė nuotaikų kaita, nenuspėjami veiksmai, padidėjęs irzlumas, pykčio proveržiai, skaudančios krūtys, patinęs kūnas, nenoras dirbti- tai tik keletas iš maždaug 150 priešmenstruaciniam sindromui būdingų simptomų.

      Priešmenstruaciniai sutrikimai prasideda tarp ovuliacijos ir mėnesinių- geltonkūnio (liuteininės) fazės metu. Prasidėjus menstruacijoms, jie dingsta. Priežastis- šioms dienoms būdinga hormonų kaita, kai sumažėja estrogenų ir padidėja progesterono kiekis.

     Yra nustatytas įdomus faktas- daugiau nei 50 proc su prievarta susijusių nusikaltimų padariusių moterų nusikalto kamuojamos PMS.  Beje, yra buvę atvejų, kai bausmė moterims, pasikėsinusioms į savo vyrus, sumažinta, nes PMS tapo lengvinančia aplinkybe.

       PMS - labai dažnas negalavimas

      Gydytojai teigia, kad PMS simptomus jaučia iki 80 - 95 procentų vaisingo amžiaus moterų. Paprastai juos jaučia produktyviausio amžiaus moterys. Dėl to priešmenstruacinis sindromas (PMS) gali turėti svarbių socialinių ir ekonominių pasekmių. Tai ne vien moters problema, bet ir šeimos narių, kolegų, kasdien bendraujančių su moterimi, medikų, negalinčių tiksliai diagnozuoti ir padėti pacientei, problema.

      Sindromas dažniausiai nustatomas 30-45 metų amžiaus moterims. Tačiau pavieniai simptomai pasitaiko jau paauglystėje.

       Kiekvienai moteriai simptomai skirtingi ir ne kiekvieno ciklo metu būna vienodo intensyvumo. Dažniausiai PMS nustatomas įprastinio vizito pas šeimos gydytoją, ginekologą metu. Nors moteris ir jaučia fizinį diskomfortą, tomis dienomis sunku susikaupti, dažnesni konfliktai darbe ir šeimoje, paūmėja esami lėtiniai susirgimai, tačiau jos vengia kreiptis į gydytoją.

       PMS  nėra "dar viena yda atėjusi iš Vakarų", kaip kad manoma kai kuriuose socialiniuose sluoksniuose. Tiesiog ji mūsuose neegzistavo, kaip ir lytiniai santykiai, o moteris visada turėjo būti sveika ir darbinga. Tai dar viena priežastis, dėl kurios mūsų moterys bijo pripažinti kenčiančios PMS simptomus. PMS supratimui, diagnostikai ir gydymui reikalingas visuomenės socialinis-kultūrinis persiauklėjimas.
   
       Yra apie 150 skirtingų PMS simptomų

       Jie skirstomi į tris grupes:

- Fiziniai simptomai, kaip krūtų tempimas ar skausmas, galvos, pilvo ar nugaros skausmai, veido, pilvo, pirštų patinimai, svorio priaugimas, odos problemos (spuogai), bendras silpnumas

- Psichoemociniai simptomai, kaip atsiradęs dirglumas ar irzlumas, padidėjęs jautrumas, nepastovi nuotaika,  baimingumas, vidinė įtampa, agresyvumas ar savikontrolės praradimas, padidėjęs jautrumas triukšmui

- Elgsenos kaita, kaip nuovargis, sumažėjusi motyvacija, nemiga naktį, mieguistumas dieną, noras pabūti vienai, koncentracijos stoka, padidėjęs apetitas, lytinio potraukio pasikeitimas. Vienoms lytinis potraukis padidėja, kitoms- sumažėja. 

      www.jokiopms.lt galite atlikti testą ir sužinoti, ar Jums būdingas priešmenstruacinis sindromas ir kokio stiprumo jis yra.

      Kaip rekomenduojama kovoti su PMS

      Kiekviena moteris skirtinga, todėl nėra vienintelio būdo gydyti PMS. Maži kasdienybės pakeitimai gali sukelti didelius pokyčius.

      Maitinkitės kuo įvairiau. Šiomis dienomis kuo daugiau valgykite patiekalų, pagamintų iš ruginių miltų, šviežių daržovių, riešutų. Juose esantys vitaminai E, B6 ir magnis teigiamai veikia savijautą.

     Kuo daugiau judėkite, nes tai pagerina nuotaiką.

     Šiomis dienomis venkite streso, palepinkite save įdomia knyga, mėgstama muzika ar atpalaiduojančia vonia.

     Visgi, šių priemonių gali neužtekti. Jei siekiate efektyviai pašalinti visų nemalonių PMS simptomų priežastį, vartokite specialiai tam sukurtą augalinį preparatą, pagamintą iš tikrųjų skaistminių vaisių ekstrakto. Tyrimais įrodyta, kad tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktas palengvina daugelį prieš mėnesines moteris kamuojančių simptomų.

     Daugiau apie PMS: www.jokiopms.lt