{mosimage}     Dilema „Kviesti greitąją pagalbą, ar nekviesti?“ - anksčiau ar vėliau iškyla visiems tėvams. Viena vertus, jūs nenorite be reikalo karščiuotis, ypač jei vaikas sunegalavo vėlai naktį, kita vertus, baisu, kad uždelsite ir pražiūrėsite kokį kritinį simptomą. Bendra taisyklė: kai kalbama apie vaikų sveikatą, visada geriau persistengti. Kviesti gydytoją būtina, jei mažylis:

Vemia. Jei vaikas pradėjo vemti, lukterėkite ne ilgiau kaip valandą. Po to duokite vaikui gerti keletą gurkšnelių paprasto švaraus vandens: šaltinio, virinto, filtruoto ar negazuoto mineralinio. Jei vėmimas jau 15 min nebesikartoja, vėl duokite nedaug atsigerti, kas 15 minučių. Bent 4 val. neduokite vaikui valgyti. Jei vėmimas nesiliauja, organizmas netenka daug skysčių. Jei vėmimas tęsiasi 24 val., vaiką būtina parodyti gydytojui. Nes vėmimas ir pakilusi temperatūra gali būti daugelio rimtų susirgimų priežastimi. Jei vemia su krauju ir gleivėmis, arba žaliai, reikia labai skubiai kreiptis į gydytojus.
    
     Netenka daug skysčių. Tai labai pavojinga. Ypač greit netenkama skysčių, kai vaikas ir vemia, ir viduriuoja. Kartais vaikai, sergantys angina, vengia gerti skysčių dėl to, kad ryjant skauda. Tokiu atveju reikia  stengtis sugirdyti po nedaug skysčio, bet reguliariai. Kokie simptomai rodo, kad vaikas netenka pavojingai daug skysčių: mažylis šlapinasi rečiau nei 3 kartus per dieną, gali skaudėti galvą, imti mieguistumas, lūpos ir liežuvis išsausėję. Skubiai kvieskite gydytoją.
    
     Aukšta temperatūra.  Iki 6 savaičių kūdikiams aukštesnė nei 38.2 laipsnių temperatūra laikoma ypač pavojinga ir būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Jei kūdikis vyresnis nei 6 savaitės, tai vertinama jau kaip organizmo kova su infekcija, ir skubiai kviesti gydytojo nebūtina.  Apskritai, svarbu ne tiek, kokia aukšta temperatūra, kiek vaiko savijauta ir elgesys tuo metu. Jei sugirdėte vaikui karščiavimą mažinančių vaistų, o jis praėjus valandai vis dar verkia, zirzia ar neįprastai elgiasi, reikėtų kreiptis į medikus. Jei temperatūra nukrito, jis gyvybingas ir ramus, galima gydytojo nekviesti. Jei aukšta temperatūra laikosi daugiau nei 72 valandas, į gydytoją kreiptis būtina.
    
     Apsunkintas kvėpavimas. Gali būti daug priežasčių. Esant aukštai temperatūrai, neretai vaiko kvėpavimas padažnėja ir yra tylesnis. Jei po vaistų vartojimo karštis nukrito ir kvėpavimas atsistatė, vadinasi, nėra reikalo nerimauti. Bet jei kvėpavimas padažnėjo, o temperatūra nukrito, reikia skubiai kviesti pagalbą. Garsus švokštimas gali būti krupo, astmos priepuolio ar kt. požymis.  Skubios pagalbos reikia, jei apsunkintas kvėpavimas tęsiasi ilgiau nei 20-30 min.

     Didelis mieguistumas, traukuliai, agresija be priežasties, sąmonės aptemimas. Šios būsenos gali būti sukeltos daugelio priežasčių, ir visos jos reikalauja specialistų pagalbos.
Traukuliai paprastai gali prasidėti po galvos traumos, esant labai aukštai temperatūrai.  Jei jie nepraeina po 2-3 minučių, nedelskite kviestis pagalbos. Maži vaikai dažnai patiria galvos traumas. Jei vaikas susitrenkė galvytę, atidžiai stebėkite mažylį ne trumpiau kaip 4 val. po traumos. Daugeliui vaikų po jos pasireiškia mieguistumas, galvos skausmas, gali imti vemti. Tas 4 val. vaikui galima leisti miegoti, bet pažadinkite jį kas pusvalandį, kad įsitikintumėte, jog turi sąmonę. Jei neteko sąmonės, prasidėjo traukuliai, neįprastai elgiasi arba vemia, reikia skubios gydytojo pagalbos. Jei vaikas paragavo vaistų, nuodų, būtina skubiai kreipti į gydytojus. Kiekvienuose namuose, kur auga mažylis, reikėtų turėti specialaus preparato, kuris padėtų vaikui išvemti tai, ką prarijo. 

     Pilvo skausmai. Juos sukelia įvairios priežastys - nuo nevirškinimo iki gripo. Būtina kreipti į gydytoją, jei skausmas nenurimsta ilgai, jei dingo apetitas, vaikas vemia žaliai, viduriuoja. Jei skausmas toks stiprus, kad vaikas negali vaikščioti, susiriečia iš skausmo, kvieskite greitąją.

Šaltinis: detochka.ru