{mosimage}Patikėdami savo mažylio priežiūrą darželiui, mes tikimės, kad jam ten bus gera ir saugu. Deja, kartais mūsų lūkesčiai nepasiteisina. Galbūt dėl to, kad auklėtojai ir tėveliai vieni kitų nesiklauso ir stovi skirtingose „barikadų“ pusėse? Taip nutinka tiek dėl objektyvių, tiek dėl subjektyvių priežasčių. Objektyvios priežastys – neatsakingas auklėtojų požiūris į darbą, netinkama kvalifikacija. Tokiu atveju vargu ar galėtumėte ką pakeisti, geriausia išeitis – susirasti kitą darželį.

Subjektyvių priežasčių gali būti įvairių. Kartais tėveliai, patikėdami savo vaiko priežiūrą darželiui, galvoja, kad „ten jį visko išmokys“ ir jiems patiems nieko nebereiks daryti.  Jei šie lūkesčiai nepasiteisina, tarp tėvų ir auklėtojų atsiranda įtampa. Iš tiesų vaikų darželis gali daug padaryti, bet tai yra savos specifinės užduotys  ir darželis niekada neatstos šeimos auklėjimo. Jei tėvai patys turi nevykusią darželio lankymo patirtį, arba visai nėra lankę darželio vaikystėje, bet girdėjo daug kalbų, „kaip ten blogai“, atsiranda nepagrįstas neigiamas santykis. Vaikas pajunta šią išankstinę neigiamą nuostatą, ir tai veikia tiek vaiko, tiek tėvų ir auklėtojų santykius.

Kita subjektyvi konflikto priežastis yra ta, kad neretai tėvams auklėtoja tampa savotišku valdžios simboliu, kontrolieriumi, kuris vertina jų veiksmus ir nuolat moko. Kai auklėtojas vertina vaiką, tėvai klaidingai mano, jog yra vertinami jie patys, ar abejojama jų auklėjimu.

Dar viena problema – tėvų baimė, ypač mamyčių, netekti kontrolės. Kai jos mato, kad mažylis pasineria į naują gyvenimą ir nebepriklauso tik joms, prabunda pavydas. Kuo labiau auklėtojas myli savo darbą, kuo aukštesnė jo kvalifikacija, tuo daugiau jis myli savo auklėtinius ir stengiasi perteikti tėvams savo požiūrį ir žinias apie vaiko ugdymą ir auklėjimą. O tėveliams atrodo,  kad auklėtojas „perša“ savo nuomonę. Deja, yra tokių auklėtojų, kurie mėgsta kategoriškai nurodinėti tėvams, kaip auklėti vaikus: „Jūsų vaikas nemoka to ir ano. Jūs neparuošėte jo darželiui. Jūs turite padaryti tai ir šitai.“ Žinoma, kad tai negatyviai veikia tėvus.

Yra dar viena priežastis – individualios vaiko ypatybės. Jei mažylis gerai pasirengęs darželiui (laikosi režimo, moka apsirengti/nusirengti, savarankiškai valgyti, atidžiai klausytis užsiėmimų metu), sunkumų neiškyla. Problemų gali atsirasti, jei tėvai laiku nepasirūpino pripratinti vaiko prie režimo, kurio laikomasi darželiuose; arba šeimoje vaikui būdavo skiriama labai daug išskirtinio dėmesio, daug jam leidžiama, nuolat linksminama. Dideliame kolektyve  suteikti vaikui tiek laisvių ir skirti tiek dėmesio neįmanoma. Vaikas patiria daug streso, o tėveliai nervinasi, manydami, kad vaikas nenori eiti į darželį dėl to, kad ten su juo blogai elgiamasi.
 
Kai kurie tėvai tiesiog liguistai reaguoja į menkiausią įbrėžimą ar mėlynę, atsiradusius vaikui būnant darželyje. Jie priekaištauja auklėtojams, kad neprižiūrėjo vaiko. Tai tik nervina vaiką ir nuteikia jį prieš darželį.

Kiekviena šeima turi savo auklėjimo modelį, kiekviena ugdymo įstaiga turi savus pedagoginius metodus. Dažnai nutinka taip, kad tėvų koncepcija visiškai skiriasi nuo darželio sistemos. Reikia tinkamai pasirinkti darželį, kuriame būtų dirbama pagal programą, metodikas, atitinkančias jūsų požiūrį ir nuostatas, o ne taikytis prie jums svetimos sistemos.

Efektyviausias būdas konfliktams tarp auklėtojų ir tėvų spręsti – geras auklėtojos darbas. Jei auklėtoja iš tiesų dirba gerai, myli savo darbą, tuomet jai galima atleisti viską. O tėveliams reikėtų žinoti, kad:

Vaikų darželis neatstos jūsų auklėjimo.

Turite suprasti, kad vaiko elgesys darželyje kardinaliai skiriasi nuo jo elgesio namuose. Patekęs į kolektyvą jis patiria įtampą, todėl reikia daug kantrybės, nesinervinkite.

Tėvai taip pat turi išmokti nekonfliktiškai pateikti informaciją ir savo pageidavimus. Tarkim, mama paprašo atitinkamu laiku sugirdyti savo vaikui vaistus/vitaminus, tačiau ji turi suprasti, kad grupėje yra dar 20 vaikų. Jūsų dėmesys ir supratingumas gali būti rodomas pačiais paprasčiausiais dalykais: pirkdami drabužėlius, kuriais vaikas vilkės darželyje, parinkite tokius, kuriuos būtų lengva apsivilkti savarankiškai; neverskite auklėtojo kelis kartus priminti jums apie dar nesumokėtą mokestį už darželį ir t.t. Vienintelis teisingas kelias – bendradarbiavimas, įsiklausymas vieniems į kitus. Tai nelengva, bet labai reikalinga harmoningai laimingo vaiko raidai.

Šaltinis: 7ya.ru