{mosimage}2-3 gyvenimo metais vaikas mokosi matyti, pažinti pasaulį, mąstyti. Jis jau pamažu atskiria, kas yra gerai, o kas – blogai. Mažylio impulsyvumas jau paklūsta jūsų nustatytoms taisyklėms. Labai svarbu, kad vaikas patirtų kuo daugiau teigiamų emocijų – džiaugsmą, saugumą, pasitikėjimą o neigiamos emocijos būtų laikinos, greit praeinančios. Dažniau pagirkite vaiką už visa tai, kas jam sekasi, pavyksta. Kai jį giriate, elgesys, už kurį buvo paskatintas, jam tampa patrauklesnis.

Šalia pagyrų turi būti ir papeikimai. Nors mažylis žymiai ryškiau išgyvena laimės jausmą, nei liūdesį, jis greit išmoksta suprasti jūsų nepasitenkinimą, liūdesį, apmaudą. Tik nepamirškite, kad vaikas gali labai giliai išgyventi gėdos jausmą, net nugrimzti į depresiją. Šio amžiaus vaikas dar nesugeba visą laiką  kontroliuoti savo poelgių, atsisakyti pagundų (šokoladas, uždrausti daiktai ir t.t.), todėl kartais geriau ramiai paaiškinti, pasikalbėti, nukreipti dėmesį kitur, bet ne bausti, gėdinti, barti.

Kitas patarimas – mažylis turi matyti, kaip kiti šeimos nariai vieni kitiems rodo užuojautą, palaikymą, turi pats to išmokti. Pvz. mamai skauda galvą – pagailėk jos, tėtis labai pavargo – netriukšmauk, leisk jam ilsėtis. Šio amžiaus vaikai labai greit „užsikrečia“ kitų jausmais, perima suaugusiųjų bendravimo manieras.

Susierzinimo intonacijos ir šiurkštūs žodžiai, šauksmai ar užsispyręs tylėjimas – visa tai besivystanti asmenybė perima labai greit, ir tai lieka pasąmonėje visą gyvenimą. Jei norite išmokyti vaiką gražių manierų, paanalizuokite pirmiausiai savo elgesį. Pastebėta, kad mažylis iš pradžių įspūdžius išreiškia žaidimuose (grubiai elgiasi su lėlėmis, rėkia ant meškučių ir pan.), o vėliau taip elgiasi ir su aplinkiniais. Nepamirškite, kad jam dabar – „pamėgdžiojimo“ periodas!

Šaltinis: kid.ru