Daugelis tėvų patvirtins, kad atsisveikinti su buteliuku mažyliui nėra taip lengva. Kartais reikia įdėti labai daug pastangų ir išradingumo. Nors, būna ir taip, kad problemų visai nekyla.
Pediatrai rekomenduoja atpratinti vaiką nuo buteliuko, kai jam sueina 1 metai. Tai padaryti reikėtų dėl dantukų sveikatos ir teisingos mitybos įpročių formavimo.


Ilgas buteliuko naudojimas neigiamai veikia dantukų sveikatą. Kol maitinate vaiką iš buteliuko patys, laiku išimate buteliuką iš burnytės, kai tik jis atsigeria. Bet vaikui paaugus, jis pats vaikšto su buteliuku burnoj, nuolat čiulpdamas čiulptuką. Jei buteliuke – vanduo, tuomet nieko blogo. O jei tai pienas, arbata – vaiko dantis ilgą laiką veikia rūgščių terpė, todėl jiems gresia ėduonis.

Be to, gerdami iš buteliuko, vaikai suvartoja daugiau skysčių. Pradėjusiam vaikščioti mažyliui per dieną reikėtų suvartoti apie 450-700 gramų pieno. Gerdamas iš buteliuko, vidutiniškai vaikas suvartoja 900 gramų pieno. O tai reiškia, kad jis suvalgo mažiau kieto maisto, nei turėtų ir gauna mažiau geležies, būtinų mikroelementų.

Kaip pripratinti prie puodelio?

9-12 mėn. mažylis jau turi reikalingų įgūdžių, kad sugebėtų susitvarkyti su puodeliu. Be to, šio amžiaus vaikai dar nėra tokie užsispyrę ir atkaklūs, todėl lengviau pamiršta buteliuką. Po kokio pusmečio atpratinti jį nuo buteliuko bus žymiai sunkiau. Štai keletas patarimų:

• Jau 6 mėn. kūdikį supažindinkite su puodeliu, duokite iš jo atsigerti po keletą gurkšnelių. Pamažu, iki 9 mėn. jis jau žinos, koks tai daiktas.

• Duokite vaikui pačiupinėti puodelį – tegu apžiūri, išsinagrinėja. Galima leisti pažaisti su puodeliu, kol maudosi vonelėje.

• Nesiūlykite gerti iš puodelio tik sulčių, o iš buteliuko – tik pieno. Nes vaikas gali priprasti prie šio paskirstymo ir vėliau nenorės pieno gerti iš puoduko.

• Jei iki 9-12 mėn. dar žindote kūdikį krūtimi, tuomet buteliuko geriau visai nepradėti naudoti. Vaikas gali iškart pratintis gerti iš puodelio.

Žingsnis po žingsnio

Jei vaikučiui jau 1-1,3 metų

• Pasirinkite iš pradžių vieną, ne patį svarbiausią maitinimo laiką, pvz. vidurdienį. Ir per šį maitinimą nebeduokite vaikui gerti iš buteliuko. Maitinkite kietu maistu ir pagirdykite iš puodelio.

• Į buteliuką supilkite skiestą šaltinio vandeniu pieną, o iš puodelio girdykite neskiestą pieną. Taip mažylis greit susigaudys – „neskanu-skanu“.

• Kai vaikas jau įpranta apsieiti be buteliuko vieno dienos maitinimo metu, pradėkite pratinti nebegerti iš buteliuko ir kito maitinimo metu.

• Leiskite vaikučiui išsirinkti jam mieliausią puodelį iš keleto. Arba kartu su mažyliu išpuoškite jo mėgiamą puoduką.

Čia ir dabar

Jei 1 m. ar vyresnis vaikas yra labai įpratęs prie buteliuko, ir šis jam reiškia kur kas daugiau nei maisto šaltinį, aukščiau išvardyti metodai netinka. Tokiems vaikams geriau atsisveikinti su buteliuku „čia ir dabar“, nei žingsnelis po žingsnelio. Kaip tai teisingai padaryti?

• Maždaug prieš savaitę pradėkite kalbėti su vaiku apie tai, koks jis didelis, kad metas atsisveikinti su buteliuku. Kiekvieną šios savaitės dieną priminkite apie tai. Po to išmeskite visus namuose esančius buteliukus ir parodykite vaikui, kad buteliukų niekur nebėra.

• Tegu vaikas dalyvauja šiame procese. Kalbėkite vaikui, kad suprantate, kaip jam sunku, bet taip reikia, nes jis jau didelis. Sugalvokite jam apdovanojimą už tai, kad sugebėjo visą dieną gražiai elgtis ir nesiožiuoti.

• Visada turėkite po ranka puodelį su gėrimu, jei vaikas imtų atkakliai reikalauti buteliuko.

• Kartu su vaiku ieškokite pakaitalo – daikto, kuris jam padėtų neliūdėti dėl buteliuko. Pavyzdžiui, kai tik ima verkšlenti ir liūdėti, einate apsikabinti mylimo meškučio ar pan.

• Negalima vieną dieną atimti buteliuką, o kitą dieną, pagailėjus mažylio, nupirkti jam kitą.

Atsisveikinimo su buteliuku procesas ne visada eina kaip per sviestą. Pasitaiko ir klaidų, ir eksperimentų, ir ašarų. Bet jei jau tvirtai priėmėte sprendimą – anksčiau ar vėliau rezultatų sulauksite. 
 
Sėkmės!