Maudymas, masažavimas, vystymas, žindymas... Kiek daug naujų rūpestėlių ir pareigų atsirado jūsų namuose, gimus mažyliui. Visų šių gudrybių išmokti, kai terminai spaudžia, žinoma, įmanoma, tik reikia laiku susirinkti reikiamą informaciją. Jauniems tėvams vis atrodo, kad kūdikiui per šalta, kad reikia laikyti jį kuo šilčiau. Tad kaip reikia aprengti naujagimį, kad šis jaustųsi patogiai? Net ir išnešiotų naujagimių termoreguliacija pirmąjį gyvenimo mėnesį dar nėra tobula, ką jau kalbėti apie neišnešiotukus arba gimusius per mažo svorio kūdikius (iki 2,5 kg). Poodinis riebalinis sluoksnis dar pakankamai plonas, kad apsaugotų organizmą nuo atšalimo.

Dar nefunkcionuoja ir naujagimio prakaito liaukos, atsakingos už šilumos pertekliaus atidavimą per prakaitavimą odos paviršiuje. Maždaug per 1 mėn. kūdikio poodinis riebalinis sluoksnis pastorėja ir apsauga padidėja. O štai šilumos atidavimo procesai vis dar atsilieka: prakaito liaukos ima aktyviai funkcionuoti tik trečiaisiais gyvenimo metais. Atkreipkite dėmesį į šias termoreguliacijos ypatybes, rengdami naujagimį. Jį reikia rengti tik šiek tiek šilčiau už vyresnį nei 1 mėn. kūdikį. Reikėtų orientuotis pagal save, ar jaučiate komfortą patalpoje, tik nepamiršti – jei jums atrodo šilta, naujagimiui gali būti karšta. Išėjus į lauką atvirkščiai: jei kūdikis guli nejudėdamas vežimėlyje, šaltesniu oru jis gali sušalti greičiau už jus, nes jus sušildo aktyvi raumenų veikla.

Kaip apvilkti kūdikį namuose?

Oro temperatūra kambaryje, kuriame daugiausia laiko praleidžiate su naujagimiu, turėtų būti 23-24°C, kol šis būdrauja, ir 22-23°C, kai kūdikis miega. Tokia temperatūra gali atrodyti vėsoka suaugusiam, bet kūdikis atitinkamai aprengtas, jausis patogiai.

Jei patalpos oro temperatūra nuolat yra 24°C, naujagimis iki 1 mėn. amžiaus gali būti apvilktas trikotažo šliaužtinukais, o po jais – smėlinuku be rankovių. Jei kambaryje ne mažiau kaip 22°C, kepurėlė nebūtina.

Jei nusprendėte vaiką vystyti vystyklais, tuomet suvystyti jį reikėtų kiek šilčiau, nes būdamas vystykluose kūdikis neturi galimybės aktyviai judėti, o juk aktyvūs raumenų susitraukimai sušildo organizmą. Vystyklais nevystomi kūdikiai sušala rečiau.

Miegantį naujagimį būtina apkloti lengva, orą gerai praleidžiančia antklode (jei netyčia užkristų ant veiduko). Nereikia naudoti itin šiltų užklotų – vilnonių ar vatinių. Miegant po tokia antklode iškyla didesnė perkaitimo rizika.
Kad naujagimis nenusiklotų per miegus, galima naudoti specialų miegojimo vokelį, skirtą kūdikiams.

Kartštomis vasaros dienomis, leisdami laiką namuose, aprenkite kūdikį kuo lengviau – pakaks ir smėlinuko, o vakare ir naktį, oro temperatūrai nukritus, aprenkite plonais šliaužtinukais.

Lauke

Renkite kūdikį taip pat, kaip rengiatės pati, tik pridėkite vieną papildomą „sluoksnį“.

Žiemą (-5 – -15°C): aprenkite kūdikį smėlinuku, šliaužtiniais, siaustinuku, kombinezonu. Po to paguldykite kūdikį į vokelį. Ant galvos turi būti trikotažo kepurytė ir šilta kepurė. Tik nereikia uždengti kūdikio burnytės ir nosies šaliku. Tai ne tik nenaudinga, bet dar ir kenkia!

Pavasarį – rudenį: rengdami kūdikį pasivaikščiojimui lauke orientuokitės į oro sąlygas. Jei lauke ne itin šalta, iki -5°C, nevėjuota ir sausa, pakaks 3 sluoksnių drabužių (smėlinukas, šlaiužtiniai ir viršutinis sluoksnis – kombinezonas. Jei guldysite į vokelį, jis turėtų būti plono sintepono, arba tiesiog užklokite antklodėle. Ant galvos šiuo metų laiku taip pat maunamos 2 kepurytės – plonesnė ir šilta. Jei lauke labai vėjuota, aprenkite kūdikį kaip žiemą.

Vasarą: gulėdamas vežimėlyje karštą vasaros dieną kūdikis gali greit perkaisti. Vežimėlio viduje oras cirkuliuoja prasčiau. O jei dar kūdikis apvilktas per šiltai, perkaista jis 2 kartus greičiau.

Labai karštą dieną kūdikį apvilkitetik smėlinuku, palikite atviras kojytes ir rankytes (puiki rachito profilaktika).


Mažas vaikutis mums atrodo toks pažeidžiamas, kad mes instinktyviai stengiamės vilkti jį kuo šilčiau. Kažkodėl mums atrodo, kad jam vis per šalta. O aprengę per šiltai, padarome jam „meškos paslaugą“ ir kūdikis perkaista. Jis ima verkti ir nerimauti, išprakaituoja ir kyla grėsmė peršalti. Jei kūdikis per šiltai rengiamas nuolatos, dažnai sukaista, jis dažniau serga peršalimo ligomis, virusiniais susirgimais. O termoreguliacinė sistema neturi progos treniruotis, menkiausias temperatūros svyravimas kūdikiui sukelia stresą, į kurį organizmas nereaguoja adekvačiai. Jo imuninė sistema silpsta, kūdikis suserga.

Kada reikia kojinaičių?

Mielos, mažytės kojinytės – kūdikio kraitelio simbolis. Tačiau jų prireiks tik tuo atveju, kai kombinezonas neturi pėdučių. Jei kambaryje oro temperatūra normali, mauti kojinaičių ant šlaiužtinukų su pėdutėmis nėra reikalo. Paprastai kojinaičių prireikia per mažo svorio kūdikiams ir neišnešiotukams.

Ar kūdikis aprengtas teisingai?

Ir namuose, ir pasivaikščiojimų lauke metu, galima patikrinti, ar kūdikis aprengtas ne per šiltai: palieskite jo odą užkišusi ranką už kaklo, nugarytės viršuje. Jei šis odos plotelis karštas, sudrėkęs, galite neabejoti – mažyliui per karšta. Perkaitęs naujagimis verkia ir nerimauja, neužmiega, jo oda tampa ryškiai raudona, padažnėja pulsas. Kartais kūno temperatūra labai stipriai pakyla.

Tokiu atveju reikia išrengti kūdikį, pagirdyti kambario temperatūros vandeniu ir maždaug po 10 minučių vėl pamatuoti kūno temperatūrą. Paprastai kūdikis greit atsigauna. Jei nepagerėjo, galima vėsiu vandeniu sudrėkinta servetėle pavalyti kakliuką, pažastis, sulenkimus per alkūnes ir keliukus – tai pagreitins šilumos atidavimo procesą.

Ar kūdikiui nešalta, galima nustatyti palietus jo nosytę. Jei pačiupinėsite rankučių ar kojų pirštukus, to nesužinosite – šios kūno vietos visada bus kiek vėsesnės, nei oda ant pilvuko, galvos ar nugaros. Kai žiemą būsite lauke, nuolat stebėkite kūdikio veido spalvą. Jei oda išblykšta, vaikas šąla. Iš pradžių jis gali imti drebėti, o po to lyg „apmiršta“, visai nebejuda – tokiu būdu organizmas „taupo“ energiją, kurios labai reikia temperatūrai palaikyti.

Tinkamai aprengti kūdikį bet kokiu oru – nelengva užduotis nepatyrusiems tėvams, tačiau visi jūs tai greit išmoksite!