QUOTE(mjjm @ 2021 11 29, 00:27)
<p>Kokia priežiūra reikalinga saulės elektrinei? Maždaug nuvalyt dulkes/sniegą nuo panelių ir viskas? Po kiek metų maždaug keičiamos saulės elektrinės panelės? Kur senas dėti? Yra kas utilizuoja (mokamai/nemokamai)? </p>


Priežiūra taip, panelės turi būti švarios, kad gamintų elektrą. Užvakar pasnigo, patingėjau lipt ant stogo, o ir nuo panelių sniegą valyti nelabai sugalvoju kaip, kad nesubraižyti panelių stiklo, tai užvakar nepagamino nieko, vakar jau gamino, taip kad atitirpo sniegas nuo panelių šiek tiek, to ir užtenka. Vis tik, žiemos laikotarpiu gamyba minimali, klausimas ar iš vis apsimoka žaisti su sniego valymu.

Dėl dulkių vasarą, tai jo, karts nuo karto reikėtų nuvalyti, bet tai tikrai ne kas savaitę. Kai pasižiūri youtube filmukus, kur rodoma kaip plauti paneles, tai jos būna po tokiu dulkių sluoksniu, kad toks jausmas, kad jos 20 metų neliestos.

Taip, kad kas liečia priežiūrą, na jos kaip ir reikėtų kartą kitą per metus, vat sakiau kai ateis vasara, su termovizoriumi prasieisiu, patikrinsiu ar nėra „HotSpot`ų“, na bet ta priežiūra nesakyčiau, kad labai jau varginanti. Svarbiausia interneto naršyklėje ar apse sekti ar elektrinė gamina elektrą ir jei negamina, skambini rangovui, kad tvarkytų pagal garantiją, kuri paprastai 10 metų ir daugiau galioja, tiek inverteriams tiek ir panelėms. Tiesa, buvau nemaloniai nustebintas, kad Fronius GEN24 garantija tik 7 metai, nors už papildomą kainą ją vis dar galima prasitęsti iki 15 metų.

Kas dėl utilizavimo, tai deklaracijoje pateikta, kad po 25 metų saulės panelės gamins ne mažiau 84% pradinės instaliuotos galios. Kiti moduliai deklaruoja iki 92% instaliuotos galios po 25 metų, tai gamins elektrą jie ir po 50 metų, o iki to laiko, manau jau nekils klausimų kaip utilizuoti, nes jau šiai dienai pav. LT gamintojas deklaruoja, kad pilnai utilizuoja savos gamybos modulius ir iš atliekų pagamina naujus modulius. Ten juk išgryninti kristalai, nereikia antrą kartą gryninti, užtenka tik iš tarp stiklų ištraukti ir naujus lieti. Teko matyti straipsnį, kad jau yra firmų, kurios utilizuoja ir visų gamintojų modulius, taip kad po 50 metų ši sritis bus išdirbta nuo A iki Z. O mokama tai bus paslauga ar ne, sunku pasakyti. Pav Vokietijoje, kai priduodi seną auto į savartyną reikia damokėti, LT ir už seną grabelį gauni pinigėlių, taip kad nuo rinkos tai priklausys. Iš kitos pusės ir nuo Valstybinės politikos, juk ir dabar iki 4 padangų galima priduoti nemokamai, nes valstybė už tai apmoka.