Įkraunama...
Įkraunama...

Sanpaulijos

Senoji tema

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Sanpaulija, arba Afrikos žibutė (lot. Saintpaulia, angl. African-violet, African Violet, vok. Usambaraveilchen) – gesnerijinių (Gesneriaceae) šeimos gentis, kuri artima streptokarpui (Streptocarpus). Tai vienos iš labiausiai mėgiamų vazoninių gėlių.
Auga Tanzanijoje, Kenijoje, Afrikos rytų tropikų srityje.
Gentyje yra apie 20 rūšių. Išvesta labai daug veislių (virš 20 000).

Priežiūra. Sudarius tinkamas sąlygas sanpauljos gali žydėti 6-10 mėnesių per metus. Sanpaulijos auginamos šviesioje, nesaulėtoje arba tik trumpai saulės apšviečiamoje vietoje. Puikiai jaučiasi įprastoje kambario temperatūroje (žiemą ne žemesnėje kaip 17°C). Nemėgsta skersvėjų. Laistomos kambario temperatūros, geriau nekalkingu, vandeniu; žemė visada turi būti vidutiniškai drėgna. Vanduo neturėtų patekti ant lapų, o ypač į skrotelės vidurį. Pavasarį ir vasarą tręšiamos kas dvi savaites, rudenį ir žiemą – kartą per mėnesį, sanpaulijoms arba žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Peržydėję žiedai ištraukiami su apvytusiu žiedynkočiu. Sanpaulijos persodinamos pavasarį arba vasarą, nežydinčios. Jei vazone susidarė kelios skrotelės, jos sodinamos po vieną į atskirus vazonėlius (nebent tai tam tikros veislės sanpaulijos – treileriai). Pasenusias, ilgus stiebus turinčias sanpaulijas reikia atnaujinti įšaknydinant viršūnę arba išauginant naują augalą. Auginimui tinka durpinė žemė arba durpinės ir kompostinės žemių mišinys. Žemė turi būti lengva, puri. Suaugusiam augalui geriausiai tinka 9-10 cm skersmens vazonėlis (vazonėlio skersmuo turi būti lygus maždaug 1/3 augalo skersmens). Jeigu vazonėlis per didelis – turėsite daug gražių žalių lapų ir mažai žiedų.

Įvairios sanpaulijos. Fantasy tipo sanpaulija vadinama tokia gėlė, kurios žiedai išmarginti kitos spalvos ar atspalvio lopinėliais, dėmelėmis ir taškeliais. Svarbu žinoti, kad iš jos auginio gali išaugti ne tik veislės savybes paveldėjęs, bet ir Sport tipo augalas. Dauginant lapų auginiais, reikia stengtis išauginti kuo daugiau "vaikučių". Kartais patys mažiausieji spalva paveldi geriau už stambesniuosius. Iki pirmojo žydėjimo sunku nustatyti, kokia bus žiedų spalva.
Somatinė mutacija, vykstanti pumpuro meristeminėse ląstelėse, vadinama "sportu". "Sport" tipo veislė – tai augalas, kuris pražydo ne dviejų, o vienos spalvos žiedais.
Margalapėmis sanpaulijomis vadinamos tokios, kurių lapai, be žalios spalvos, dar yra nuspalvinti ir kitomis, dažniausiai balta, rožine, kremine, rečiau citrinine. Jos yra trijų rūšių: vainikines, šerkšnotosios ir pačios gražiausios bei rečiausios - mozaikinės. Tai nuostabios stelažų puošmenos net ir tada, kai nežydi.
Dauginant margalapes sanpaulijas, lapelius reikia imti iš skrotelės 2-3 eilės, pačius žaliausius (bent 1/2 dalis). Mat be chlorofilo auginiai prastai įsišaknija ir nenoriai augina "vaikučius".
Margalapės sanpaulijos atsirado ne taip jau seniai. Tik 1957 metais buvo pristatyta pirmoji margalapė sanpaulija ‘Tommie Lou‘. Po šio įvykio vienuolika metų selekcininkai bandė išvesti kitokių margalapių, tačiau nesėkmingai.
Kremines, baltas, rausvas, geltonas, sidabrines dėmeles lemia citoplazminė mutacija. Margalapiuose augaluose trūksta chloroplastų, todėl ir chlorofilo pagaminama mažiau, o būtent jis lemia žalią augalo spalvą. Margose lapų vietose jo nėra. Dėl to margalapiai augalai auga lėčiau. Jų negalima tręšti trąšomis, turinčiomis daug azoto, ir taip pat nepatartina laikyti aukštesnėje nei 26,6 laipsnių temperatūroje.
Chimeros – tai sanpaulijos, kurių kiekvieno žiedlapio centre yra yra balta arba kitos ryškios spalvos juostelė.
"Treileriai" skirtingai nuo įprastinių sanpaulijų turi šiek tiek labiau tįstantį kotelį ir augina kelias skroteles. Skirstomi į svyrančius ir kupstinius.

Sanpaulijų klasifikacija

Pagal dydį

Didelės veislės – skrotelės skersmuo nuo 40 iki 60 cm;
Standartas – skrotelės skersmuo 20-40 cm;
Pusiauminiatiūros – skrotelės skersmuo iki 20 cm;
Miniatiūros – skrotelės skersmuo iki 15 cm;
Mikrominiatiūros – skrotelės skersmuo iki 6 cm.

Pagal žiedų formą

A – paprasti, Б – pusiau pilnaviduriai, B – pilnaviduriai
1 eilė – paprasti;
2 eilė – garbanoti;
3 eilė – apvalūs;
4 eilė – žvaigždės;
5 eilė – vapsvos;
varpelio formos;
user posted image

Pagal lapų formą

1– paprastas;
2 – prailgintas;
3 – sutrauktas;
4 – su dantytu kraštu;
5 – su pjūkliniu kraštu;
6 – su gofruotu kraštu;
7 – banguotas;
8 – šaukšto formos;
9 – garbanotas;
user posted image

Forumiečių sanpaulijų albumai
Dzūkė
Telerina
Silvija72
Austele
Rimmuse
Lauružė
Vidam

Taip pat verta pasižvalgyti
Rojaus sodai
Sanpaulijos Lietuvoje
Dimetris
AVSA
Sanpaulijos Vokietijoje
Sanpaulijos Lenkijoje
Petrovičiaus sanpaulijų forumas
Treileriai
Puminovos veislės
Morevo veislės
Fialkovodo veislės
Rusijos sanpaulijos
Minisanpaulijos
Video apie miniukų auginimą ir auginimą su knatu
Treilerių priežiūros ypatumai
Tarptautinis forumas apie sanpaulijų priežiūrą
Dausa
Atsakyti
Sena, bet gera - Sun Sizzle smile.gif
user posted image
Atsakyti
Kol sukėliau nuotraukas, jau ir užrakino temelę. Registruojuos naujojoje.

Kelios maniškės: SKYBIRD pirmi žiedeliai

user posted image

ELIZA įsižydėjo pirmi žiedai ir pagaliau atsirado vienas pilnaviduris.

user posted image
user posted image

Rimmusios dovanėlė parodoje vis dar išlaikė kelis žiedelius-Rožinė pantera.

user posted image

Ir Dzūkės CHANTAS SPRING parkeliavusi iš parodos

[URL=http://www.part.lt/perziura/835372c55f1b6d906915373ef1af3091623.JPG]
user posted image[/URL]


SHARON vis nebaigia naujus žiedstiebius leisti

user posted image

Atvėso orai ir pradėjo daugelis jauniklių sanpaulyčių pumpurėlius rodyti, senės irgi bando neatsilikti.
Atsakyti
Dar papuošėt naują temą bigsmile.gif
Tuo ir patinka sanpaulijos, kad kitoms gėlėms besiruošiant miegoti - jos pradeda naują žydėjimo bangą wub.gif wub.gif wub.gif Gaila, kad tas jų žydėimas nesutampa su parodos laiku
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Rimmuse: 03 spalio 2016 - 22:53
Kaip gražu, kažkada buvau irig susirgusi šią liga. Bežiūrdama mano diagnozė atsinaujina, po truputuką, vėl kaupiu kolekcija. kas norėtų lapeliais pasidalinti Vilniuje, tai būtinai priglausčiau.
Atsakyti
N-podsnezhnik smile.gif Ziedais labai panasus i CHANTAS SPRING

user posted image
Atsakyti
kaip grazu visos foto wub.gif maniskiu irgi visokiausiu zydi ax.gif
Atsakyti
QUOTE(Bjauruska @ 2016 10 04, 09:16)
N-podsnezhnik smile.gif Ziedais labai panasus i CHANTAS SPRINGO man jie tik žiedų spalva panašūs ax.gif Mano manymu, Chantaspring subtilimui N-Podsnieznik neprilygsta. Aš labai daug tikėjausi iš Mac's Callows Carilion, kad atstos Chantaspringą. Deja, jis drambliukas lyginant su gazele smile.gif Dar labai laukiu palyginimui N-Kapelkos. Bet ji kažko sunkiai kabinasi į gyvenimą.
Atsakyti
QUOTE(Rimmuse @ 2016 10 03, 23:52)

Tuo ir patinka sanpaulijos, kad kitoms gėlėms besiruošiant miegoti - jos pradeda naują žydėjimo bangą  wub.gif  wub.gif  wub.gif

O pas mane tik keli žiedeliai. Nesiruošia jokiai antrai bangai. Strepsai žydi, o sanpaulijos lapus augina. Gal reikėjo jas persodinti? O gal dar žydės, negi tinginiaus iki pavasario mastau.gif
Atsakyti
Remontų dėka praradau keletą gražuolių. Labai gailėjau iš Rimmuse gautos margalapės mažylės. Išpuvo lapeliai. Vieną susisukusį pasodinau ir...Pavyko bigsmile.gif Netveriu džiaugsmu iš lapelio užsiauginus naują margutę. Pirmą pumpurą sąžiningai nuskyniau, laukiu kitų prasiskleidžiant. Gal tada pavyks atkapstyti ir vardą.
Užauginusias iš lapų šimtus naujokių, tikriausiai, stebina mano jaudulys blush2.gif Bet man tai pavyksta retai, tad nerizikuodavau pirkti veislinukių lapų, tik vaikučius ax.gif

user posted image
Atsakyti
Kokia gražuolė wub.gif Net žiedų nereikia.
Atsakyti
Ausma, žiedelių irgi reikia biggrin.gif Nors ir lapeliais labai džiaugiuosi, vienintelę tokią teturiu
Atsakyti