QUOTE(rusma @ 2016 11 10, 04:41)
Kas svarbiausia - siūlyčiau kiek primityvų atsakymo paieškos būdą - panagrinėti Maslow piramidę ir Lietuvos žmonių gyvenimą, jų galimybes. Manau suprasit, kokie yra pagrindiniai skurdžiai, varganai gyvenančios šalies žmonių prioritetiniai poreikiai ir siekiai. Ir kiek maždaug žmonių yra žemiau tos stadijos, kurioje prioritetu tampa tokia pagarba.
Maslow poreikių piramidė jokiu būdu nėra primityvi. Labai gerai, kad ją paminėjote. Tikriausiai sutiksite, kad Lietuvoje labai aukštai iškeliama šeima, kad ir kokį apibrėžimą ji beturėtų. Taip pat aktualios draugystės ir artimi ryšiai su žmonėmis, žmogaus poreikis yra būti kažko tai dalimu, sieti save su kitais žmonėmis - ar gyvai, ar internetu. Dėl to ir sėdime čia diskutuodamos. Taip, yra žmonių gyvenančių labai varganai, nuskurdusiu ir nemažai geriančių (pinigų tam visada yra). NB nesakau, kad skurdžiai yra alkoholikai. Puikiai suprantu tuos, kurie neturi šeimos, draugų, gyvena vieni ir vos galą su galu suduria, jokiu būdų nekaltinčiau jų dėl bandymo išgyventi bei energijos ir noro neturėjimo pastebėti kitus. Kaip manote koks procentas Lietuvos gyventojų yra tokioje padėtyje?
Paimkime miestą, nesigilinkime į uždirbamus atlyginimus ir gyvenimą nuo algos iki algos, bet paimkime bendrą vaizdą. Jei jau žiūrėtume į Maslow poreikių piramidę pamatysime, kad dauguma žmonių yra stadijoje, kurioje yra apsupti kitų žmonių - šeima, draugai, pažįstami, t.t.. Kita stadija PAGARBA. Į tai įeina ne tik pagarba kitiems, bet ir pačiam sau. Taip išeina, kad jei žmogus nesugeba gerbti kitų (nebūtinai svetimų, bet ir pažįstamų ar bendradarbių), tai jis negerbia ir pats savęs... Netikiu, kad to visiškai nėra, pagarba egzistuoja, bet pasirinktinai kam ir kada patogu. Tame ir iškyla klausimas.
QUOTE(rusma @ 2016 11 10, 04:41)
Todėl, kad tai pastebite, į tai reaguojate, apskritai dėmesį atkreipiate, jaučiate poreikį apie tai kalbėti. Negi sakysiu, kad džiaugiatės. Kam neaktualu - tas nepastebi. Man aktualu kaip kitą žmogų įtikinti - kad čia tokios smulkmenos, kad nereikia kreipti dėmesio - nes girdžiu vos ne kas dieną panašią dainelę iš artimo žmogaus - ne taip pasakė, ne taip pažiūrėjo, ne taip kalbėjo, ne taip... Kitaip į tokią temą net užsukus nebūčiau. Buvo įdomu, kokiam procentui žmonių tokių dalykai svarbūs.
Nemanau. Kaip jau minėjau - žmonių yra visokių. Kai prasideda dirbtinis meilikavimas ir plastmasinis šypsojimasis, taip ir įsijungia signalas - ką nori parduoti, ką įsiūlyti, piniginę kontroliuoti arba - užsienietis. Nes visi kiti daugumoje šypsosi tik saviems ir pažįstamiems, tik tam tikroje aplinkoje, bet ne visiems aplink, mes prie to pratę ir... yra kaip yra.
Mano reakcija yra nuostaba, iki įsižeidimo labai toli. Neslėpsiu, kad pykdina neatsargūs ir nekantrūs vairuotojai, nes keliuose esame visi lengvai pažeidžiami (fizine prasme). Jums galbūt yra tai smulkmena, man pagarba yra vertybė, taigi čia ir išsiskiriam. Situacijų neieškau ir kiekvieno žmogaus neanalizuoju, tačiau negaliu nepastebėti, nes pastabumas yra didelė mano darbo dalis.
Vis nesuprantu, kodėl vis krypstame prie plastikinių šypsenų ir dirbtinio meilikavimosi? Neneigsiu, kad yra tokių variantų, šypsotis visų neprašau ir to tikrai nesitikiu, šypsena nėra pagrindinis dalykas visame šitame klausime.
QUOTE(Hmmm... @ 2016 11 10, 08:15)
Niekas šioje temoje nesakė, kad pagarba - nereikalingas dalykas. Bet aš, skirtingai nei Jūs, nemanau, kad nepagarba yra nacionalinės lietuvių kultūros bruožas. Taip, yra lietuvių, kurie elgiasi nepagarbiai. Taip, toks elgesys nėra tinkamas ar toleruotinas. Taip, tie žmonės gadina nuotaiką aplinkiniams. Bet NE, tai nėra išimtinai lietuvių nacijos bruožas. Naujasis JAV prezidentas leidžia sau nepagarbiai viešai kalbėti apie moteris, apie tautines mažumas ir kt. Ir nieko, jį išrenka. Šalis, kurioje daug šypsenų. Taigi, nepagarba nėra tautinis ar nacionalinės kultūros bruožas. Tai kiekvieno vidinės brandos ir pasirinkimo klausimas.
Jei aš elgiuosi pagarbiai su aplinkiniais ir absoliuti dauguma aplinkinių elgiasi pagarbiai su manimi, tai apie kokią nepagarbą "nacionaliniu" mastu galėčiau kalbėt? Ar šypsena - pagarbos ženklas? Noriu šypsausi, nenoriu - ne. Dar šypsotis gal pradėkim priverstinai...?
Toj pačioj JAV, kuri labai daug šypsosi, tikrai pakankamai tokių pačių nepatenkintų ir nepagarbių žmonių. Savo akimis mačiau, kaip viena "ponia" isteriškai rėkė ant padavėjos, nes ji picą jai nepakankamai greitai atnešė. Mačiau ir susireikšminusių piliečių, kurie ne tik kad neatsiprašo pastūmę pro šalį einantį, bet dar ir į akis šoka, ko tas jam po kojom maišosi (grandinėm ir kitais bling'ais apsikarstęs juodaodis labai jau ereliu jautėsi). Taip pat teko pasivaikščioti po kvartalą, kuriame eini ir baisu akis pakelt, nes tikrai ne "hello, how are you?" išgirsti gali iš prie namų besibūriuojančio jaunimo. Ir jie tikrai nesišypsojo. O JAV aš praleidusi tikrai daug mažiau laiko, nei LT.
Taigi, ir kitose valstybėse visko yra. Visokių žmonių, visokio elgesio variantų. Ar tai gerai? Nu ne. Bet jau tik nereikia man pasakų apie tai, kaip užsienyje "VISI" geri, mandagūs ir laimingi, o Lietuvoje matai nepagarba - nacionalinės kultūros dalis.
Kad nepagarba yra nacionalinis Lietuvos kultūros bruožas tikrai nemanau, tokią išvada padariau iš tamstos pasisakymo, kad kultūriniai skirtumai yra sveikintini, kuris man pasirodė kaip užuomina.. taip, visiškai sutinku, kad tai yra vidinės brandos ir pasirinkimo klausimas.
Užsienyje VISI nėra mandagūs ir laimingi, tikrai ne, kaip ir drebulyne ne vien tik drebulės auga, bet ir kiti medžiai, tačiau bendras vaizdas susidaro drebulyno. Taigi ir diskutuojame šį klausimą bendru mąstu.
QUOTE(rusma @ 2016 11 10, 08:24)
Netgi pagaliau jeigu man tarkim kablu užmintų ant basute apmautos pėdos, į nenuoširdų "atsiprašau" turėčiau mandagiai išsiviepti ir pasakyti "nieko tokio, prašom dar kartą?". natūrali emocija mintyse ir būtų panaši, į tą, kurią parašėt, tik garsiai nepasakyčiau, aš nesikeikiu, ypač rusiškai

Bet tikrai pažiūrėčiau taip, kad būtų aišku, kad man toks elgesys nelabai patiko.
Kodėl kažkam atsiprašius jums užmynus ant pėdos iškart tas atsiprašymas pavirsta nenuoširdžiu? Taip, jei kažkas tyčia mina siekdamas sukelti kitam skausmą, ir paskui atsiprašo - tai nenuoširdu, bet jei tai įvyksta netyčia ir žmogus atsiprašo? Paimkime du variantus - jums žmogus netyčia užmina kabluku and basute užmautos pėdos:
1. Žmogus atsiprašo
2. Žmogus jus ignoruoja ir tiesiog sau nueina tylėdamas
Galiu lažintis, kad pirmuoju variantu jums pyktis tikrai nesukils, bet antruoju tiesiog užvirs kraujas.