Įkraunama...
Įkraunama...

Plepalai apie dienos įvykius

QUOTE(mylimuke! @ 2020 02 22, 09:03)
Tai daugiau ir nera ka aiskinti. Daugybe tokiu zodziu is rusu ateje.
Vakar buvau tokioj paskaitoj, influenceris kazkoke vede, tai boze, kas antras zodis angliskas, sulietuvintas, net ausys rqitesi beklausant. Vis del to grazi man lietuviu kalba be svetimybiu, kam ja darkyti, ar tai butu rusu, ar anglu, ar dar kokia kita.  ax.gif


Rusu laikais tai sunku buvo suprasti kur koks zodis, paziurekit liaudies dainas prie caro.
Paskui ir atrodo, kad zodziai tie patys tik galunee reikia dadeti tinkama.

Tai nuvaziave i Minska, matom zmones koldunus valgo tai ir mes paprasem "porciju koldunov". Ta kuri koldunus dedavo i lekstes nuteise toki keista veida su isplestomis akimis
Atsakyti
QUOTE(mylimuke! @ 2020 02 22, 09:03)
Tai daugiau ir nera ka aiskinti. Daugybe tokiu zodziu is rusu ateje.
Vakar buvau tokioj paskaitoj, influenceris kazkoke vede, tai boze, kas antras zodis angliskas, sulietuvintas, net ausys rqitesi beklausant. Vis del to grazi man lietuviu kalba be svetimybiu, kam ja darkyti, ar tai butu rusu, ar anglu, ar dar kokia kita.  ax.gif

Va man kliuva given iterpiami angliski zodziai. Suprasciau, jei emigracijoje gyventu 20 metu ir lietuviskai tik cia bendrautu, ir tikiu, kad uzsimirsta toks zodis kitas....

O tu rusicizmu pamenu is vaikystes tai kurtke, fortke, triusikai, maike, zdarov, maladec, viedras 😁

Skaiciau kazkur kodel uzsienieciai mus rusais identifikuoja. Tai del zodeliu nu ir davai. Ir del keiksmazodziu. Tai va siu minetu beveik nevartoju. Tik maike man iaugus, sunku marskineliais vadinti...
ir zmogus vartojantis daug svetimybiu man atrodo bukas. Tiesiog.
Atsakyti
vakar knygu mugej buvau. O zmoniu zmoniu... bet smagu man ten.

Ka skaitot?
Man pernai metu isimintiniausios Vytauto V. Lansbergio “Zalciu karaliene” ir Taros Westover “Apsviestoji”. Abi labai rekomenduoju. Dar ”Cernobilio malda” ir tas mini serialas apie Cernobili
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Žu žu: 22 vasario 2020 - 09:45
QUOTE(IDOMUCIA @ 2020 02 22, 09:08)
Rusu laikais tai sunku buvo suprasti kur koks zodis, paziurekit liaudies dainas prie caro.
Paskui ir atrodo, kad zodziai tie patys tik galunee reikia dadeti tinkama.

Tai nuvaziave i Minska, matom zmones koldunus valgo tai ir mes paprasem "porciju koldunov". Ta kuri koldunus dedavo i lekstes nuteise toki keista veida  su isplestomis akimis


Idomucia, bet tu pastoviai rasai ....

Na OK, iterpk pvz., kur LIETUVIU LIAUDIES DAINOJE yra rusiski zodziai. Jei jau tu izvelgei TENDENCIJA. Na bais indomu pasidare.


Dievas dave dantis, dievas duos duonos.
Devas adadat datas, devas datdat dhanas

Atspek, kokia kalba parasyta antra eilute.

*************

O siaip, manau, kad vaKarineje LIetuvos dalyje daugiau pasitaiko vokisku zodziu. Rytineje baltarusiku-lenkisku, rytineje latvisku, vakarineje lenkisku vokisku. Tai normalu.

Su zemaiciais susiduriau tik baigusi pradines klases, brolis vede zemaituke. Ten cibuliai, undarokas, bishki, stalda ir t.t.
Pati kilusi is Klaipedos, nuvaziavus i Alytu, buvau pasiusta i darza truskavku pasirinkti, niekur ju neradau...
Bisogaloje, mano mamos teviskeje, buvo labai juntama polonizacija jie patys juokesi is saves (gal neteisingai uzrasysiu, sorry) "prasom pani do viduri, kone pshevens do basliuka" Tokia ta ju lenkiska kalba buvo.
Atsakyti
QUOTE(Moonte @ 2020 02 22, 09:49)
O siaip, manau, kad vaKarineje LIetuvos dalyje daugiau pasitaiko vokisku zodziu. Rytineje baltarusiku-lenkisku, rytineje latvisku, vakarineje lenkisku vokisku. Tai normalu.

Su zemaiciais susiduriau tik baigusi pradines klases, brolis vede zemaituke. Ten cibuliai, undarokas, bishki, stalda ir t.t.
Pati kilusi is Klaipedos, nuvaziavus i Alytu, buvau pasiusta i darza truskavku pasirinkti, niekur ju neradau...
Bisogaloje, mano mamos teviskeje, buvo labai juntama polonizacija jie patys juokesi is saves (gal neteisingai uzrasysiu, sorry) "prasom pani do viduri, kone pshevens do basliuka" Tokia ta ju lenkiska kalba buvo.

Aš žemaitė, bet nežinau, ką paryškinti žodžiai reiškia
Undarokas tai gal pasijonis? Tik spėju
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo gyvenokartabobute: 22 vasario 2020 - 10:07
Kai kas cia gal galvoja, kad rusicizmas atejo su sovietais?
Nesamone. Tai jau buvo kaimuose... Gal nuo caro atejo... Lenku...
Gromatele parasiau, pasmozhijau mesa uzkures plyta...

Kokia dar senoves lietuviu kalba... Gyvenimas keitesi, atsiradoo daugybe nauju irengimu daiktu reiskiniu, to negalejo but senoves kalbose.
Naturaliai atejo skoliniai is rusu, lenku ir vokieciu kalbu. paskutiniu metu ateina is anglu kalbu. Kam galvoti naujadarus? Tai nelogiska... Tai tycinis gyvenimo komplikavimas
Atsakyti
QUOTE(Lisitėja2 @ 2020 02 22, 08:19)
Bulkutė, bulka yra nevartotini žodžiai, svetimybės,rusicizmai. Vartotini bandelė,bandutė, banda, batonas,pyragas.Jei mūsų tarpe yra lituanistų, gal paaiškintų išsamiau.

Mankurtė nemokytina. Jai jumoras iki šiol, tai buločkos ją l gerai nusako.
Papildyta:
QUOTE(Žu žu @ 2020 02 22, 09:43)
vakar knygu mugej buvau. O zmoniu zmoniu... bet smagu man ten.

Ka skaitot?
Man pernai metu isimintiniausios Vytauto V. Lansbergio “Zalciu karaliene” ir Taros Westover “Apsviestoji”. Abi labai rekomenduoju. Dar ”Cernobilio malda” ir tas mini serialas apie Cernobili

Man Apšviestoji didelio įspūdžio nepadarė kažkaip
Dabar paėmiau Knyga apie San Mikelę
Atsakyti
QUOTE(Montekrista.back @ 2020 02 22, 10:09)
Mankurtė nemokytina. Jai jumoras iki šiol, tai buločkos ją l gerai nusako.


Bulka yra bulka. Nusipirkdavau bulkos, kefyro ir gatveje suesdavau uzsigerdamas kefyru. Kafyrui dar nesugalvojot kokios lietuviskos nesamones... Tai beje tarptautinis zodis. Kefyro jau yra ir vokieciu parduotuvese ir Netto ir Lidl. Uk irgi yra...

tarp kitko Bulka reiskia AUDI80
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo IDOMUCIA: 22 vasario 2020 - 10:14
QUOTE(gyvenokartabobute @ 2020 02 22, 10:07)
Aš žemaitė, bet nežinau, ką paryškinti žodžiai reiškia
Undarokas tai gal pasijonis? Tik spėju


Teisingai, pasijonis.
Cibuliai - svogunai;
Stalda - tvartas.
Papildyta:
QUOTE(IDOMUCIA @ 2020 02 22, 10:08)
Kai kas cia gal galvoja, kad rusicizmas atejo su sovietais?
Nesamone. Tai jau buvo kaimuose... Gal nuo caro atejo... Lenku...
Gromatele parasiau,  pasmozhijau mesa uzkures plyta...

Kokia dar senoves lietuviu kalba... Gyvenimas keitesi, atsiradoo daugybe nauju irengimu daiktu reiskiniu, to negalejo but senoves kalbose.
Naturaliai atejo skoliniai is rusu, lenku ir vokieciu kalbu. paskutiniu metu ateina is anglu kalbu. Kam galvoti naujadarus? Tai nelogiska... Tai tycinis gyvenimo komplikavimas


Tu mums liaudies dainuke su rusicizmais, prasau, parodyk. Na zmogau jei jau rasai, tai pagrisk ka teigi.
Atsakyti
QUOTE(Iš_Šviesos @ 2020 02 21, 23:49)
</p><p>As apie SSRS laikus jau nekalbu, bet iprociams pakeisti reikia siek tiek laiko. smile.gif</p><p>As manau dabartinis maistas mokyklose daug geresnis turetu buti. </p>

priklauso nuo direktoriaus politikos tikriausiai. Ar jau nepameni skandalų, kurie ne taip seniai nuvilnijo apie baisų ligoninių maistą?
Papildyta:
QUOTE(Moonte @ 2020 02 22, 10:47)
Teisingai, pasijonis.
Cibuliai - svogunai;
Stalda - tvartas.
Papildyta:
Tu mums liaudies dainuke su rusicizmais, prasau, parodyk. Na zmogau jei jau rasai, tai pagrisk ka teigi.

taigi parodė, būkit skaitytoja daugiau, o ne rašytoja biggrin.gif

grõmata (гpaмaтa). laiškas; raštas, dokumentas: Ar man yra grõmata? Grõmatas rašysiu. Oi neverk, mergele, neverk, rūtytėle, aš tau parašysiu margą gromatė̃lę. Gromatėlę papiešiau. Vienoj rankelėj balta plunksnelė, antroj rankelėj jo gromatėlė. | Seniausiose gromatose šisai vardas rusiškai yra rašomas.
Atsakyti
QUOTE(Ašaka @ 2020 02 22, 08:13)
Iš aprašymo akivaizdu, kad S. Šaltenis mokėsi VU Istorijos ir filologijos fakulteto vakariniame skyriuje. Mano tėtis to paties fakulteto dieninį skyrių baigė 1964 metais, paskaitos būdavo dieną, ir dirbti gamykloje jam tikrai nereikėjo. Dėl kariuomenės nežinau, nes tėtis stojo į universitetą jau atitarnavęs. Man studijuojant jau tik Filologijos fakultete mano specialybės vakarinis skyrius buvo Kaune, o artimiausias neakivaizdinis skyrius - Rygoje.

Prie progos reiks pasiaiškint šitą vietą. Bet iš aprašymo (ir, beje, toje knygoje esančio pokalbio ne vieno epizodo) akivaizdu, kad Šaltenis ir Daujotytė buvo kursiokai, o Daujotytė tikrai nesimokė jokiame vakariniame skyriuje. Beje, jiems gamykloje dirbti reikėjo tik pirmame kurse, taigi ji pati ir sako, kad programa tokia buvo, suartinti "inteligentiją su gyvenimu" biggrin.gif Mat šiaip pagalvojus, jei žmogus mokosi vakariniame skyriuje, tai jis gali dirbti bet kur, nebūtinai grąžtų gamykloje. O jiems tai buvo privalomas darbas būtent ten.
Atsakyti
Apie vestuves yra dainu, kaip po sliubo veselioje, gere arielka... Daug baltarusisku zodziu yra lietuviu kalboje ir tautosakoj.

Atsakyti