Nežinau, aš kažkodėl neįžvelgiu problemos, ar vaikas daugiau žino, pradėjęs eiti į mokyklą, ar ne. Mane pačią tėvai išleido 6-ių - nors visi septynmečiai buvo - nes labai veržiausi.

Skaičiau, anot tėvų, nuo 3-ių (na, buvo toks momentas, kai atėjo pasiimti manęs iš darželio, o auklėtoja, išpūtus akis sako: Jūsiškė jau skaito?!

Mano mama pasimetusi: Taip... Sako: O ką aš žinau - pirmas vaikas, galvojau tai norma...

). Įtariu, dalis tų septynmečių pirmoje klasėje gal irgi neskaitė. Bet užmuškit - nepamenu.

Nejaučiau, kad būčiau kažkokia 'pažengusi', bet ir nesijaučiau 'stabdoma'. O tuomet gi nebuvo jokių 'adaptuotų programų' - visi tvarkingai, sovietiškai pagal tą patį kurpalių mokėsi. Tiesiog dariau, kas pasakyta, ir tiek. Ir labai labai mėgavaus mokslais (taip yra ira dabar...

).

O vaikai iš tiesų skirtingi. Ir pagal tai, man rods, galima įžvelgti, kurlink pakryps jų veikla ateityje. Va, maniškė domisi skaitymu, piešimu ir dėlionėm (puzzles). Humanitarė.

O jos draugei labiau priimtinesni skaičiai. Maniškė tik visai neseniai persilaužė -niolikiniuose, o mokyklėlėje tai yra vienintelė sritis, kurią mokytoja turi jai priminti.

Kaip jau rašiau, mes jos specialiai skaityti nemokinom. Kaip kažkuri mama rašė - tai gavosi savaime: klausinėjo raidžių, užrašų, taip ir išmoko. Dviejų pažino abėcėlę, trijų rašė mūsų visų trijų vardus, dar kelis paprastus žodžius, o dabar (keturių) dėlioja skiemenis į žodžius ir nurašinėja knygutes ir kitokius užrašus.

Tiesa, skaityti pradėjo visai neseniai. Iki tol (vardai ir tie keli paprasti žodžiai) buvo grynai įsiminti vizualiai - raidžių ir skiemenų jungimo konsepcijos dar nebuvo perpratusi. Ir, matyt, kažkas persivertė smegenėlėse. Tuomet tėtė jai parašė 'pasaką': Wordu surinko paprastą tekstą didžiosiomis raidėmis (apie 20 trumpų sakinių), o ji perskaitė: "Vieną kartą gyveno šuniukas..."

Turbūt vienintelis dalykas, kur mes - tėvai - įkišom trigrašį, tai nuolat pildėm ir pildom jos knygučių kolekciją, vakarais privaloma tvarka yra skaitomos penkios pasakos, o kiekvieną antradienį einam į vietinę biblioteką.