Radau google.lt.
....Jei sudaužėte termometrą ir išpylėte gyvsidabrį
Sudužus medicininiam termometrui, kuriame yra 25g gyvsidabrio, demerkurizacijos (gyvsidabrio garavimo sumažinimo) darbus galima atlikti patiems. Nesistenkite jo lašelių išvalyti pašluoste, nes jūs tik įtrinsite gyvsidabrį ir padidinsite jo garavimo paviršių. Tam, kad surinktumėte gyvsidabrį pasiruoškite: sandariai užsukamą talpą su vandeniu, paprastą šepetėlį, guminę kriaušę, popierinį vokelį, pleistrą, šlapią laikraštį, pašluostę, kalio permanganato tirpalą, muilo ir karšto vandens.
Su šepetėliu surenkami matomi lašeliai, pradedant rinkti nuo užteršto ploto krašto į vidurį, į popierinį vokelį. Smulkesnius gyvsidabrio lašelius galima surinkti gumine kriauše, o smulkiausius "priklijuoti" ant pleistro. Surinktas gyvsidabris patalpinamas į stiklinį indą su vandeniu ir sandariai uždaromas. Vartojant cheminius demerkurizatorius pašalinami gyvsidabrio likučiai, kurių neįmanoma surinkti mechaniškai. Todėl vieta, kurioje buvo pasklidęs šis metalas išvaloma drėgnu laikraščiu, išplaunama kalio permanganato tirpalu ir muilo - vandens tirpalu ir patalpa gerai išvėdinama. Gyvsidabrį galima rinkti ir varinių šepetėlių ar plokštelių pagalba. Varinis šepetėlis ar plokštelė trumpam pamerkiami į rūgštį, po to jais renkamas gyvsidabris, kuris lengvai prie vario prilimpa ir amalguojasi. Grindys, kur pasklido gyvsidabris išplaunamos iki 70-80oC pakaitintu muilo-sodos tirpalu, o po to viskas perplaunama vandeniu.
Atlikus visus demerkurizacijos darbus, būtina nusiprausti su muilu rankas ir veidą, išsiskalauti dantis, persirengti ir išplauti rūbus.
Gyvsidabrio nuodingumas
Gyvsidabris (HG) laikomas nuodingiausiu sunkiuoju metalu. Visi Hg junginiai yra nuodingi, ypač nuodingi gyvsidabrio organiniai junginiai. Jis sukelia labai įvairias ligas, gali kauptis smegenyse, dėl to ypač pavojingas vaikams, nes sutrikdo psichiką ir stabdo vystymąsi.
Kaupdamasis organizme gyvsidabris veikia nervų sistemą ir sukelia smegenų sutrikimus. Viena iš apsinuodijimo gyvsidabriu formų yra ištikusi Skrybėlių iš knygos "Alisa stebuklų šalyje". Gaminant skrybėles gyvsidabrio junginiai naudojami vilną perdirbant į fetrą. Viena iš teorijų, aiškinančių apsinuodijimą gyvsidabriu teigia, kad gyvsidabris sutrikdo sieros turinčių fermentų veiklą. Teiginys grindžiamas dideliu gyvsidabrio giminingumu sierai, t.y. stipriu polinkiu reaguoti su siera. Organiniai gyvsidabrio junginiai yra daug nuodingesni už neorganinius ir už laisvą metalą. Kai kurie mikroorganizmai paverčia gyvsidabrį metilgyvsidabrio junginiais, kurie kaupiasi žuvyje ir kituose vandens organizmuose.
Kontaktuojant su laisvu gyvsidabriu pavojingiausi yra gyvsidabrio garai. Net tokios mažos gyvsidabrio koncentracijos ore, kaip 10 [mikro]g/m3 yra pavojingos. Nors gyvsidabrio sočių garų slėgis yra labai nedidelis, jis viršija lestiną gyvsidabrio koncentraciją ore, todėl gamyklose naudojančiose gyvsidabrį būtina kontroliuoti jo koncentraciją ore.
Visą informaciją apie žmonių apsinuodijimus, jų profilaktiką, cheminių medžiagų bei preparatų poveikį žmogaus sveikatai teikia
Valstybinio aplinkos sveikatos centro
Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras
Šiltnamių g. 29,
LT-2043 Vilnius
Tel. +370 687 53 378, (8 5) 236 20 52
Faksas (8 5) 236 21 42
Parengta pagal Aplinkos ministerijos medžiagą
natalja.keturkiene@sam.lt
Papildyta:Kai kurie žodžiai sudėtingi ne chemikui

, bet esė - aiški

.