Įkraunama...
Įkraunama...

Sudužo termometras

Tai vienas toksiškiausių (priklauso I pavojingumo klasei) chem. el. Gyvsidabris turi įvairių galimybių patekti į žmg. org. blink.gif Ypač pavojinga įkvėpti gyvsidabrio garų. Jie per plaučius patenka į kraują, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Žmogus praranda darbingumą, trampa irzlus, blogai miega, nuolat kenčia galvos skausmus, ima virpėti pirštai ir pan. Sunkūs apsinuodijimai baigiasi mirtim ( bet nuo termometro taip nebūna).
Lašelius reikia surinkti į hermetiškai uždaromą indą. Sanitarinės tarnybos gali atvykti padėti susitvarkyti arba patikrinti patalpas. Dar svarbu žinoti, kad kuo aukštesnė temperatūra, tuo smarkiau ir greičiau garuoja gyvsidabris, bet ir labai žemoje temp. vis tiek garuoja.
Žodžiu, atsitikus nelaimei reikia kuo greičiau likviduoti padarinius ir neleisti vaikams nei žaisti, nei liesti tų rutuliukų. (gyvsidabris yra ir liuminisencinėse lempose, jas sudaužius tas pats pavojus)
Atsakyti
O gal kas zinote kaip yra gydomas apsinuodijimas?
Atsakyti
Radau google.lt.
....Jei sudaužėte termometrą ir išpylėte gyvsidabrį
Sudužus medicininiam termometrui, kuriame yra 25g gyvsidabrio, demerkurizacijos (gyvsidabrio garavimo sumažinimo) darbus galima atlikti patiems. Nesistenkite jo lašelių išvalyti pašluoste, nes jūs tik įtrinsite gyvsidabrį ir padidinsite jo garavimo paviršių. Tam, kad surinktumėte gyvsidabrį pasiruoškite: sandariai užsukamą talpą su vandeniu, paprastą šepetėlį, guminę kriaušę, popierinį vokelį, pleistrą, šlapią laikraštį, pašluostę, kalio permanganato tirpalą, muilo ir karšto vandens.

Su šepetėliu surenkami matomi lašeliai, pradedant rinkti nuo užteršto ploto krašto į vidurį, į popierinį vokelį. Smulkesnius gyvsidabrio lašelius galima surinkti gumine kriauše, o smulkiausius "priklijuoti" ant pleistro. Surinktas gyvsidabris patalpinamas į stiklinį indą su vandeniu ir sandariai uždaromas. Vartojant cheminius demerkurizatorius pašalinami gyvsidabrio likučiai, kurių neįmanoma surinkti mechaniškai. Todėl vieta, kurioje buvo pasklidęs šis metalas išvaloma drėgnu laikraščiu, išplaunama kalio permanganato tirpalu ir muilo - vandens tirpalu ir patalpa gerai išvėdinama. Gyvsidabrį galima rinkti ir varinių šepetėlių ar plokštelių pagalba. Varinis šepetėlis ar plokštelė trumpam pamerkiami į rūgštį, po to jais renkamas gyvsidabris, kuris lengvai prie vario prilimpa ir amalguojasi. Grindys, kur pasklido gyvsidabris išplaunamos iki 70-80oC pakaitintu muilo-sodos tirpalu, o po to viskas perplaunama vandeniu.

Atlikus visus demerkurizacijos darbus, būtina nusiprausti su muilu rankas ir veidą, išsiskalauti dantis, persirengti ir išplauti rūbus.


Gyvsidabrio nuodingumas
Gyvsidabris (HG) laikomas nuodingiausiu sunkiuoju metalu. Visi Hg junginiai yra nuodingi, ypač nuodingi gyvsidabrio organiniai junginiai. Jis sukelia labai įvairias ligas, gali kauptis smegenyse, dėl to ypač pavojingas vaikams, nes sutrikdo psichiką ir stabdo vystymąsi.

Kaupdamasis organizme gyvsidabris veikia nervų sistemą ir sukelia smegenų sutrikimus. Viena iš apsinuodijimo gyvsidabriu formų yra ištikusi Skrybėlių iš knygos "Alisa stebuklų šalyje". Gaminant skrybėles gyvsidabrio junginiai naudojami vilną perdirbant į fetrą. Viena iš teorijų, aiškinančių apsinuodijimą gyvsidabriu teigia, kad gyvsidabris sutrikdo sieros turinčių fermentų veiklą. Teiginys grindžiamas dideliu gyvsidabrio giminingumu sierai, t.y. stipriu polinkiu reaguoti su siera. Organiniai gyvsidabrio junginiai yra daug nuodingesni už neorganinius ir už laisvą metalą. Kai kurie mikroorganizmai paverčia gyvsidabrį metilgyvsidabrio junginiais, kurie kaupiasi žuvyje ir kituose vandens organizmuose.

Kontaktuojant su laisvu gyvsidabriu pavojingiausi yra gyvsidabrio garai. Net tokios mažos gyvsidabrio koncentracijos ore, kaip 10 [mikro]g/m3 yra pavojingos. Nors gyvsidabrio sočių garų slėgis yra labai nedidelis, jis viršija lestiną gyvsidabrio koncentraciją ore, todėl gamyklose naudojančiose gyvsidabrį būtina kontroliuoti jo koncentraciją ore.
Visą informaciją apie žmonių apsinuodijimus, jų profilaktiką, cheminių medžiagų bei preparatų poveikį žmogaus sveikatai teikia

Valstybinio aplinkos sveikatos centro
Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras
Šiltnamių g. 29,
LT-2043 Vilnius
Tel. +370 687 53 378, (8 5) 236 20 52
Faksas (8 5) 236 21 42

Parengta pagal Aplinkos ministerijos medžiagą

natalja.keturkiene@sam.lt


Papildyta:
Kai kurie žodžiai sudėtingi ne chemikui schmoll.gif , bet esė - aiški mirksiukas.gif .
Atsakyti
Kalio permang tirpalu surinkus išplaunu grindis, ir išvėdinu kambarį
Atsakyti
O kiek laiko gyvsidabris garuoja kol išgaruoja jeigu patenka į kokį plyšelį iš kur neina išvalyti ? g.gif
Atsakyti
QUOTE(Linyt @ 2007 07 23, 16:05)
O  kiek laiko  gyvsidabris  garuoja kol išgaruoja  jeigu patenka į kokį plyšelį iš kur  neina išvalyti ?    g.gif



aha tiksliai g.gif per kiek laiko isgaruoja??

LABAS,

nu prisiskaiciau, net nupurte...pries pusmeti sudauziau termometra prie spintos. kuri yra koridoriuje ir nepajudinama...kiek galejau susiurbliavau ir maiseli ismeciau ir itariu, kad keli rutuliukai, ten vistiek pariedejo... blink.gif nors 100 proc. neduodu....kaip juos is ten iskrapstyti, neisisvaizduoju...tai gerai, kad koridoriuje mazai bunam..bet toje spintoje rubai sudeti. Ar ir i rubus isigeria??? g.gif
Atsakyti
Pas mane irgi labai ilgai gulejo sudauzytas termometras, bet lyg tais nieko sveiki, bent jau tikiuosi 4u.gif
mama pasakojo kad vaikystej zaizdavo su tais rutuliukais blink.gif ir nieko jiems neatsitiko blush2.gif
Atsakyti
QUOTE(Linyt @ 2007 07 23, 18:05)
O  kiek laiko  gyvsidabris  garuoja kol išgaruoja  jeigu patenka į kokį plyšelį iš kur  neina išvalyti ?    g.gif

QUOTE(ausrele @ 2007 07 23, 20:18)
[color=green]aha tiksliai  g.gif per kiek laiko isgaruoja??

Priklauso nuo aplinkos t-ros, kuo karščiau, tuo greičiau garuoja ir tuo pavojingesnis, nes iškart susidaro nemažos koncentracijos ore ax.gif

Garavimo greitis 0.002 mg per valandą (iš 1 kv. cm ploto, kambario t-roje)..o toliau jau matematika biggrin.gif Termometre būna apie 25 gr. Tiesa laikui bėgant garavimas dar labiau sulėtėja..

Garuoja ilgai ir nuobodžiai..jei pasklistų ir liktų garuoti nesurinktas, tai būtų ilgas ir nuobodus nuodijimąsis garais cool.gif Man atrodo, vaikai spės užaugti...

Vyrams duokit paskaičiuot prieš miegą: per kiek laiko iš 1 kv. metro išgaruos 1 sudužęs termometras? biggrin.gif
Atsakyti
Pabandykim paskaičiuoti. Darykim prielaidą, kad lieka nesurinkta 1 gr. gyvsidabrio.
1 gr =1000 mg
0,002 mg išgaruoja per 1 val.
1000 mg - per 500000 val.
500000 val. : 24 val = 20833.333 dienų
20833,333 d. : 30 dienų = 694.44 mėnesių
694,44 mėn : 12 mėnesių = 57.87 metų
Jeigu teisingai, tai gaunasi nemažai unsure.gif
Atsakyti
vienas chemikas man psake kad reikia tiesiog ant jo uzbarstiti sodos ir druskos mishini bus nebenuodingas.
Atsakyti
Labai sunerimau, kai pavasari, berods, mano mama savo miegamajame sudaužė termometrą g.gif Tada dar nežinojau, kaip surinkti tuos rutuliukus. Mama taip pat blush2.gif Na, rinkom bintu, pamirkytu aliejuje. Buvo neramu, žinojau, kad tai nuodas, tačiau mano mama nebuvo linkus to sureikšminti, o štai aš pergyvenau ir dėl jos, ir dėl savęs dar ir dėl to, kaip aš tada sakiau, kad viena - ir taip ligonis (mamos silpna sveikata), kita - besilaukianti. Galvojau tada: o jei pakenksiu mažiukui? verysad.gif Sakiau apie tai gydytojai, tačiau ji per daug dėl to nepergyveno. Na, gal tikrai nieko...
Atsakyti
Jeigu suduzta, reikia surinkti gyvsidabri. Geriausiai tam tinka duona, i skylutes gyvsidabrio rutuliukai sulenda labai greitai ir paskui reikia ta gabaliuka ne i namine siuksliu deze mest, nes garuos namie vistiek
Atsakyti