Įkraunama...
Įkraunama...

Egzorcizmas

Demonų išvarytojas

Vienas iš kelių Lietuvos kunigų egzorcistų nebijo velnio, nekart padėjo apsėstiesiems ir kovojo su piktosiomis dvasiomis

“Jūs bijote velnio, piktųjų dvasių?”

“Ne! Jei aš jų bijočiau, kaip galėčiau su jais kovoti?” (iš pokalbio su kunigu egzorcistu Edmundu Rinkevičiumi).

Gavo vyskupo palaiminimą

Aukštaitija. Miestelis netoli Panevėžio. Mus pasitikęs kunigas tiriamai perveria tamsiai rudomis akimis. Klebonijos kambarėlyje šaltoka. Ant sienų - šventųjų paveikslai, lentynose - daug knygų religine tema.

“Egzorcizmas - labai subtili tema. Pastaruoju metu tokių atvejų pasitaiko vis dažniau, ypač kai žmonės nusigręžia nuo Dievo, pradeda nusidėti, - pradėjo pokalbį 54 metų vyras. - Tiesa, dažnai žmonėms išties reikia gydytojų psichiatrų pagalbos, tačiau yra atvejų, kai padėti gali egzorcistas”.

“Egzorcistas - išvejantis piktąsias dvasias, velnią, - paaiškino vienas iš kelių oficialiai Lietuvoje turinčių kunigo egzorcisto vardą E.Rinkevičius. - Lotyniškai “exorcismus”, graikiškai “exorkizo” - užkeikimas, išvarymas, išvijimas. Tuo pradėjau domėtis labai seniai”.

Dabartinės lietuvių kalbos žodynas nurodo, kad egzorcizmas – tai „demonų, sielų, piktųjų dvasių ir kitų esybių, apsėdusių žmogų ar objektą, išvarymas“. Kunigas E. Rinkevičius pasakojo, kad pirmasis istorijoje egzorcistas buvo Jėzus Kristus. Egzorcistai buvę ir apaštalai, nes Jėzaus Kristaus vardu išvarinėdavo demonus.

Pokalbiui su žurnalistu šia tema kunigas turėjo gauti vyskupo leidimą. 26-uosius metus kunigaujantis E.Rinkevičius egzorcistu oficialiai pripažintas prieš porą metų. Tiesa, atskirais atvejais su vyskupo leidimu egzorcismo procese kunigui teko dalyvauti jau keliolika metų.

“Pagal Bažnyčios kanono teisę kiekvienoje vyskupijoje turėtų būti po du kunigus egzorcistus, - teigė kunigas E.Rinkevičius. - Kodėl du? Kartais būna ypač sunkūs atvejai, kai egzortą tenka skaityti ištisai, tad vienas kunigas pakeičia kitą. Ir jiems tenka netgi atremti piktųjų dvasių atakas. Žmonės, kurie įsitikinę, kad juos apsėdo demonai, turėtų kreiptis į savo miesto vyskupiją”.

Skambina iš įvairių Lietuvos vietų

Neaukštas, tačiau kresnas pražilęs kunigas ereliška nosim kalbėjo neskubėdamas, apmąstydamas kiekvieną žodį. Griežtai perspėjo, kad nebūtų klausinėjamas ne tik žmonių vardų, bet ir miestų, apie kurių piktųjų dvasių apsėdimo atvejus jis pasakos, pavadinimų.

“Kitaip jus teks palydėti iki durų”, - sakė kunigas.

Paprašytas prisiminti pirmąjį egzorcizmo atvejį, jis nutilo. Tai buvo jo kunigystės pradžioje: “Paskutinę akimirką mama dukrą ištraukė iš kilpos, tačiau nuo tos akimirkos mintis pasikarti apsėdo motiną”.

Edmundas Rinkevičius po ilgų pokalbių su moterimi gavo Panevėžio vyskupo leidimą. Egzortą teko skaityti du kartus. Po antrojo egzorto skaitymo moteris niekada daugiau apie tai nei užsiminė, nei galvojo.

“Kaip Jūs nustatote, kad žmogus išties apsėstas? Gal jam reikia tik gydytojo psichiatro pagalbos?” - klausėme E.Rinkevičiaus, o tuo metu klebonijoje ištisai skambėjo telefonas ir, kaip vėliau prisipažino kunigas, skambino žmonių iš įvairių Lietuvos kampelių.

“Bendrauju su tuo žmogum, jo artimaisiais ne vieną kartą, - prisipažino egzorcistas. - Dažnai išties jiems reikia gydytojo pagalbos, bet... Štai neseniai paskambino studentė. Staiga pradėjo girdėti balsus. Buvo sveika, gydytojai psichiatrai nieko nenustatė. Po egzorto skaitymo balsai liovėsi. Ją buvo apsėdusi piktoji dvasia. Dažnai žmogus pasikeičia vos tik pradėjus skaityti egzortą”.

E. Rinkevičius sakė, kad apsėdimas dažniausiai ateina per nuodėmingą gyvenimą. „Filmai su S raide skirti ne suaugusiesiems, o satanistams. Visas ten rodomas seksas, siaubas žmogų neigiamai paveikia“, – teigė jis. Apsėdimo šaltinis gali būti vaikų mėgstami kompiuteriniai žaidimai. Kunigo teigimu, nuolatinis „šaudyk, žudyk“ procesas užsifiksuoja jauno žmogaus mintyse, nes tas, kuris žaidžia, laisva valia skiria mirtį kitam.

Satanistai, kurie niekina šventas vietas, tampa apsėsti. Ekscentriškai atrodantys neformalaus gotų judėjimo atstovai, kurie mėgdžioja satanistus, irgi rizikuoja būti apsėsti. Kartais apsėdimą lemia tatuiruotės, pavyzdžiui, velnio skaičius 666. Ramygalos klebonas papasakojo apie merginą, kuri ant rankos turėjo voro tatuiruotę. „Voras pats savaime nėra blogai. Tačiau blogis ją apraizgė kaip voratinklis“, – kalbėjo jis.

Egzorcistas neslėpė, kad yra kai kurie apsėdimo ženklai. Pavyzdžiui, kai žmogus net negali prisiliesti prie šventųjų simbolių, laužo kryžius, suplėšo į skiautes jo nuolat nešiojamus drabužius, kurie jam nematant buvo pašventinti ar palaiminti.

Dažniau apsilanko moterys

Egzorcizmo ritualo metu būtinai reikia turėti apeigyną, Edmundas parodė ploną raudonos spalvos knygelę lotynų kalba, taip pat šventinto vandens ar šventintos druskos, užsivilkti albą arba sutaną ir būtinai ant kaklo užsidėti violetinės spalvos stulą, turėti kryžių. Šį ritualą dažniausiai E.Rinkevičius atlieka bažnyčioje prie altoriaus.

“Kaip viskas vyksta? - Edmundas Rinkevičius nutilo. - Skaitau maldas iš egzorto lotynų kalba. Lotyniškai, kad kai kurie žmonės neišsigąstų. Žmogus taip pat turi padėti. Tikėti Dievu, melstis”.

“Koks Jūsų praktikoje buvo pats baisiausias atvejis?” - klausinėjome egzorcisto.

“Baimės nejaučiu, nes negalėčiau būti egzorcistu, - po ilgos pauzės atsakė kunigas. - Kai Dievas saugo, nė plaukas nuo galvos nenukris”.

“Pamatęs egzorcizmo ritualą pašalietis išsigąstų?” - teiraujamės.

“Jiems būti greta nepatariama, - tikino egzorcistas. - Jei žmogus būna iš smalsumo, į jį gali pereiti piktoji dvasia. Žmonės privalo melstis, skaityti šv.litanijas. Piktoji dvasia gali pasinaudoti ir kitų žmonių baime. Kartais per tokius seansus matydavau, kaip žmonės vemia”.

“Kiek per keliolika metų teko atlikti egzorcizmo seansų”?

“Oi, labai daug... - atsiduso E.Rinkevičius. - Būna savaičių, kai nereikia to daryti. Tačiau vakar, pavyzdžiui, egzortą skaičiau tris kartus”.

Kunigas pripažino, kad dažniau egzorcizmo seansą tenka atlikti moterims. Tiesa, vyrai daug rečiau kreipiasi į kunigą pagalbos.

Piktosios dvasios apsėstus asmenis pas kunigą dažniausiai atveda nelaimėlio artimieji. Egzorcistui padeda vadinamoji maldos grupė. Tai keletas paprastų pamaldžių Ramygalos gyventojų, kurie per seansą meldžiasi bei ypatingais atvejais apsaugo kunigą nuo galimo smurto. Kartkartėmis išlaisvinimas iš piktųjų dvasių trunka labai ilgai. Taip atsitinka, jei žmogus neatsisako nuodėmingo gyvenimo arba į jį grįžta. Kunigas pasakojo, kad sunkiau padėti vyresnio amžiaus žmonėms, nes šiems yra sunkiau keistis, suprasti, kas sakoma.

Pagelbėti pavyksta ne visiems

Neseniai kreipęsis vyras tikino, kad kartais girdi balsus: vienas vyriškas balsas ragina pasikarti, o kitas, moteriškas, - melstis. “Aš esu ta, kuri tavo pusseserei stovi nuotraukoje už nugaros”. O pusseserė buvo fotografuota Kryžių kalne, o už jos nugaros stovėjo Marijos statula.

“Deja, tas vyras pasikorė, - pripažino kunigas. - Pirmasis egzortas trumpam padėjo, tačiau jam paliepiau būtinai apsilankyti dar kartą. Deja, jis neatėjo, po to dar kviečiau - neatėjo. Vėliau sužinojau, jog jis nusižudė”.

„Apsėstas žmogus negali ramiai žiūrėti į kryžių, šventus paveikslus, liturginius drabužius. Jei šlakstai švęstu vandeniu – rėkia, kad degina tarsi ugnis. Į bažnyčią kojos įkelti irgi negali“, – apsėdimo požymius vardijo E. Rinkevičius. Šie žmonės negali ištarti maldos žodžių, net užsukti į kleboniją – prisiartinę pradeda blogai jaustis, trokšta pabėgti. Apsėstiesiems galioja kita laiko tėkmė. Pavyzdžiui, uždavus klausimą apsėstas žmogus atsako tik praėjus gerokai laiko. „Sakoma: danguje milijonas metų – kaip akimirka, o pragare akimirka – kaip milijonas metų“, – nutęsė klebonas.

Negalima keiktis, prakeikti, nes žodis, pasak egzorcisto, turi didelę galią. Dažnai prakeikę savo artimą žmonės neįtaria, kad tas nelemtas žodis gali prišaukti piktąją dvasią.

“Kokio amžiaus žmonės prašo Jūsų pagalbos?”

“Įvairaus, tačiau dažniausiai - iki 40 metų amžiaus, - teigė kunigas. - Mozė iš Egipto nelaisvės 40 metų vedė žydų tautą ir šie klajojo dykumoje. Optimistas ir pozityviai gyvenantis žmogus prailgina gyvenimą”.

Medikų nuomonės nesutampa

Paklaustas, ar, jo nuomone, gali būti demonų apsėstų žmonių, kurie gydosi psichiatrijos ligoninėse, kunigas neabejodamas linktelėjo galva: “Nedaug, bet tokių yra... Tai subtili riba. Teko lankytis Jotainių pensionate. Yra įtarimų, kad ten yra apsėdimo atvejų...”

Vienas “Kauno dienai” nenorėjęs minėti savo pavardės buvęs psichiatrijos ligoninės specialistas, jau pensininkas, neslėpė, kad jo praktikoje pasitaikė pora sunkiai paaiškinamų atvejų: “Nenoriu pasakoti šios istorijos detalių, bet pacientas atliko kelis sunkiai paaiškinamus dalykus... Apie tai buvo žinoma tik keliems specialistams. Į ligoninę buvo slapta iškviesti dvasiškiai, kurie atliko egzorcizmo ritualą”.

Paklaustas apie egzorcizmą, Kauno medicinos universiteto Psichiatrijos klinikos vadovas Benjaminas Burba atsakė: “Psichiatrijos praktikoje nėra neįtikimų ir keistų atvejų. Visus juos galime paaiškinti mediciniškai”.

“Ar teko susidurti ar girdėti apie antgamtiškus dalykus?”

“Nieko antgamtiško neteko matyti ir girdėti”, - tikino specialistas.

“Teko girdėti, kad buvo atvejų, kai į psichiatrijos ligoninę atlikti egzorcizmo ritualą buvo kviesti dvasininkai”.

“Ne, apie tai nieko neteko girdėti”.

“Jūs tikite demonais ar velnio egzistavimu?”

“Jei pasakysiu “taip”, tai nebus tiesa, nes viską, kaip minėjau, galima paaiškinti mediciniškai. Jei pasakysiu “ne”, atrodys, jog nesu religingas”.

Pusantrų metų vaiko nesuvaldė keturi suaugusieji

Egzorcistas neslėpė, kad tenka padėti ir vaikams, ypač kai nuodėmingai gyvena jų besilaukiančios motinos arba nuodėmingai gyvena jų tėvai.

“Savotiškas egzortas yra krikštas, - teigė E.Rinkevičius. - Teko matyti kūdikių, kurie paniškai bijojo krikšto. Prieš kelerius metus krikšto metu keturi suaugę žmonės nesugebėjo išlaikyti pusantrų metų vaiko! Jis spardėsi, kandžiojosi, klykė, žmones nustumdavo neįtikima jėga. Kartais krikšto metu iš vaiko burnos prasiveržia putos, kartais egzorcizmo metu žmonės negali ištarti žodžių: “Piktoji dvasia, išeik!” Vaiką geriausia pakrikštyti iki dviejų mėnesių amžiaus. Tačiau jei tėvai tai atlieka nesąmoningai, ir krikštas nepadeda”.

Kunigas paaiškino, kad piktoji dvasia dažniausiai veikia žmogų iš išorės. Velnias apsėstąjį smaugia, vargina fiziškai, kai kuriems užčiaupia burną, ir šie nebegali kalbėti. Žmoguje pasislėpusių piktųjų dvasių atsakas į išlaisvinimo maldas vadinamas manifestacijomis. Jų metu žmogų ištinka priepuoliai, panašūs į epilepsiją, kūną drasko traukuliai, žmogus rėkia nesavu balsu, keikiasi.

E. Rinkevičius tikino, kad jo praktikoje būta atvejų, kai apsėstasis pakilo nuo kėdės ir laikėsi ore maždaug pusės metro aukštyje. Viena moteris, mokanti tik lietuviškai ir rusiškai, per išlaisvinimą prakalbo įvairiomis užsienio kalbomis: anglų, prancūzų, vokiečių, suprato lotyniškai sakomus maldos žodžius ir į juos reagavo. Neretai pasikeičia žmogaus balsas – tampa žvėriškas, nesuprantamas.

“Gal papasakotumėte apie sunkiausią atvejį?” - dar kartą paprašėme. Egzorcistas nutilo, susimąstė.

“Buvo toks vienas atvejis... - vėl nutilo. Galvojo. Po ilgų abejonių prabilo. - Be pertraukos egzortą skaičiau nuo 8 valandų vakaro iki 2 nakties. Buvau vienas. Tiesa, greta buvo kiti žmonės ir meldėsi. - E.Rinkevičius vėl nutilo ir ryžtingai nukirto. - Ne, apie šį atvejį nereikia. Užteks!”

Kunigas pripažino, kad kartais, užvaldžius piktajai dvasiai, žmogus šokinėja, kūnas pasidaro tarsi lėlė tampoma virvučių, žmogus kalba nesuprantama kalba, gali net išvemti įvairius daiktus.

“Tokių atvejų man nepasitaikė, - teigė egzorcistas, - tačiau kartą mačiau, kai žmogaus veidas keitėsi tris kartus. Tai būdavo kito žmogaus veidas...”

Kunigus taip pat gali apsėsti piktoji dvasia

“Jūs matėte filmą “Egzorcistas”? Kalbama, kad tai vienas realiausių filmų apie demonus?”

“Taip, mačiau, - linktelėjo galvą E.Rinkevičius. - Yra perdėtų detalių, tačiau galiu pripažinti, kad tai realus filmas. Gyvenime taip pasitaiko”.

“Ten minima situacija, kai demonai gali įsiskverbti į kunigą...”

“Po sunkiausio mano minėto atvejo sulaukiau dvasių atakų, - atsidusęs prisipažino egzorcistas. - Ne, tai nebuvo balsai... Jutau jas fiziškai... tačiau nenoriu apie tai kalbėti... Dvasios būna įvairių galių. Iš pradžių išeina silpnosios, o lieka didžioji. Kartą mačiau, kai nejusdamas ir melsdamasis kitas žmogus egzorcizmo metu užrašė jos vardą... Kunigus taip pat gali apsėsti piktoji dvasia”.

“Minėjote, kad vyskupijose turėtų būti po du egzorcistus, o Jūs atliekate ritualą vienas. Nebaisu?”

“Ne... Tačiau pajutęs, kad vienas apsėstajam demono žmogui padėti negaliu, kreipiuos pagalbos. Egzorcistas turi labai daug melstis...”

“Kodėl Lietuvoje tik keli kunigai egzorcistai?”

“Ne visi tai gali... - tyliai tarė E.Rinkevičius. - Kiti bijo”.

Iš egzorcizmo istorijos

Apsėdimo fenomenas žinomas visose religijose. Demoniškos esybės, velniai, apie save primena dviem būdais: įsibrovimu ir apsėdimu. Įsibrovimu suprantami nepaaiškinami kvapai, garsai, triukšmai, daiktų judėjimas. Apsėdimas pasireiškia tuo, kad žmonės, kuriuose apsigyveno demonai, šūkaloja Dievą niekinančius ir nešvankius žodžius, juos apima konvulsijos... Kaip Jėzus išvarė velnią iš apsėstojo, aprašoma dar Naujajame testamente. XVI amžiuje apsėstųjų išgydymo apeigas

Egzortas - Romoje išleista knygelė, kuri skiriama kunigams egzorcistams. Tai sena ir ypatingų maldų, kurias Bažnyčia naudoja prieš piktojo galią, forma. Bažnyčios katekizmas aiškina, kad egzorcizmo tikslas - Jėzaus Bažnyčiai patikėta dvasinė galia išvaryti piktąsias dvasias arba išvaduoti iš jų įtakos.

Dievo kulto ir sakramentų kongregacijos prefektas kardinolas Žoržė Artūras Medina Estevezas 1999 metų sausio 26 dieną Šventojo sosto spaudos centre pristatė į Romos apeigyną įtraukti naują egzorcizmo ritualo formą. Šis 84 puslapių apimties dokumentas popiežiaus Jono Pauliaus II buvo aprobuotas dar 1998 metų spalio 1 dieną.

Ž.A.Medina Estevezas pažymėjo, kad asmens gebėjimas priimti Dievą yra “suterštas nuodėmės ir kartais piktasis užima Dievo vietą. Jėzus Kristus atėjo išvaduoti asmenį nuo blogio ir nuodėmės dominavimo”.

Kardinolas prefektas taip pat sakė, kad Romos apeigyno paskutiniame skyriuje yra išdėstytos egzorcizmo indikacijos ir liturginis tekstas, bet tai nebuvo peržiūrėta nuo Vatikano II susirinkimo. Po 10 metų darbo dabartinį tekstą patvirtino popiežius. Jis yra išleistas lotynų kalba, todėl Vyskupų konferencijos turės išsiversti į nacionalines kalbas. Naujajame dokumente aprašytos paties egzorcizmo atlikimo apeigos, taip pat maldos ir nemažai maldų, kurias tikintieji turi kalbėti privačiai, kai jie tiki, kad juos stengiasi paveikti demoniškos jėgos.

Istorijoje yra žinomas ne vienas plačiai nuskambėjęs apsėdimo atvejis. Pavyzdžiui 7-ojo dešimtmečio pabaigoje Džordžtaune buvo kovojama su demonu, kuris apsėdo trylikametį berniuką. Viskas prasidėjo nuo spiritizmo seanso. Po jo pasigirdo nepaaiškinami stuksenimai ir braižymai, sklindantys nuo ikonos su Kristaus atvaizdu. Po to pradėjo dingti drabužiai, atsirasdavo kitoje vietoje. Berniuko akivaizdoje ėmė virsti kėdės, skrajoti daiktai. Vėliau berniukas pakildavo nuo lovos, kartą net su čiužiniu. Atidžiai vaiką ištyrę gydytojai nepastebėjo jokių sutrikimų, patologijų. Sunerimę tėvai pakvietė dvasininkus ir šie nustatė: apsėdimas. Berniuką kratė traukuliai, jis priminė nematomais siūlais tampomą lėlę. Po šešių savaičių priepuoliai baigėsi, tačiau vaikas pasikeitė. Jis kalbėjo žemu balsu, užkimusiu bosu, grasinančiomis intonacijomis, nešvankiai keikėsi.

Į namą atėjusį liuteronų dvasininką nematoma jėga bloškė ant grindų. Po to katalikų bažnyčia leido atlikti egzorcizmo ritualą, kuris truko dešimt savaičių. 40 kilogramų svorio berniukas neįtikimai lengvai mėtė kunigus. Jo kūnas labai išsipūsdavo, galvos judesiai primindavo gyvatę, oras kambaryje staiga tapdavo šaltas. Kartą išsiveržęs iš kunigų rankų berniukas pagriebė ritualinę knygą, pakilo virš jų ir akimirksniu nesuvokiamu būdu ją pavertė į “konfeti” debesį. Dvasininkų triūsas neprapuolė veltui: berniuką pavyko išgelbėti, bet jis nieko neprisiminė, kas vyko.

Vis dėlto ne visi egzorcizmo seansai baigiasi sėkmingai. Ypač jei jį atlieka neprofesionalai. 1991 metais viename nedideliame Italijos miestelyje per egzorcizmo ritualą žuvo dvasininkas Guntano Viglioti, kuris bandė išgydyti penkiolikametę mergaitę be vyskupo palaiminimo. Kai, praėjus dviem valandoms po egzorcizmo seanso pradžios, mergaitės mama atėjo į kambarį, dvasininko kūną rado sudraskytą.

Atsakyti
Esu mačius egzorcizmo seansus "Tikėjimo žodyje".
Apskritai egzorcistai yra labai reikalingi ir jų yra per mažai.
Atsakyti
Labai idomus straipsnis.
O koks to kunigo vardas,kur ji galima susirasti?
Atsakyti
QUOTE(rutelelt @ 2007 08 15, 20:22)
Labai idomus straipsnis.
O koks to kunigo vardas,kur ji galima susirasti?


Sio straipsnelio pradzioje yra viskas parasyta smile.gif
Atsakyti
Egzorcistas taip pat yra ir kun. Arnoldas Valkauskas (Rukla).
Atsakyti
Dar vienas egzorcistas priima zmones pranciskonu baznycioje Traku gatveje.

O siaip, manau, egzorcizmai yra reikalingas dalykas, bet juos atliekantys kunigai turetu kazkiek ismanyti psichiatrija, nes buna is psichiskai nesveiku, kurie mano, kad juos velnias apsedo.
Atsakyti
Visai neseniai perskaičiau knygą "Egzorcistas". Labai buvau sukrėsta, kelias dienas negalėjau atsigauti. Smulkiai aprašytos visos apeigos. Atrodo pgl. šią knygą yra pastatytas filmas. Bet labiau patariu skaityti, nei žiūrėti.
Atsakyti
na, man tai egzorcizmas įdomus gal kaip literatūra...bet bet bet... čia kaip toji iš fantastikos srities... na, asmeniškai netikiu aš tais apsėdimais.
Atsakyti
Man tai įdomiai TEOLOGAS darbuojasi.
Kur temos esmė?
Ar čia tik įdėjo laikraščio arba iš interneto nukopijuotą straipsnelį ką kažkada yra kalbėjęs Kun. Rinkevičius?
Kokios Teologas tikisi diskusijos?
Arba tos egzortinės maldos... kokiu tikslu čia įdėtos ?
Betrūksta kad griešnykai griešnykams egzortus iš interneto nusirašę skaityti pradėtų, tai ką tada kunigai egzorcistai veiks? g.gif
Atsakyti
Kunigai egzorcistai tikrai turi ką veikti...Kiekviena psichiatrinė ligoninė galėtų tokį turėti, tai pacientų sumažėtų...
Atsakyti
O kas nors davė sutikimus dargi nenurodant šaltinių iš kur cituot eilę ne paties rašytų straipsnių kur panorėjus? g.gif

QUOTE(Jurgulė @ 2007 08 18, 23:41)
Ar čia tik įdėjo laikraščio arba iš interneto nukopijuotą straipsnelį ką kažkada yra kalbėjęs Kun. Rinkevičius?

Spėk bigsmile.gif
http://www.kaunodien...?id=6&aid=24026
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo sąvaržėlė: 19 rugpjūčio 2007 - 23:23
Šiandien Lietuvos ryte paskaičiau apie popiežiaus raginimą kurti "kovos su šėtonu būrius". Teoriškai pripažystu, kad piktoji dvasia egzistuoja ir visos nuodėmės jos mums "įsiūlytos". Bet kaip žmonės žino, kad juos apsėdo? Kaip pastebi, kad apsėdo kitą žmogų? Ar kam teko susidurti su tokiais reiškiniais?
Atsakyti