Siaip, kiek yra daryta tyrimu ir stebeta vaiku, tai patvirtinta, kad nors vaikai ir ismoksta atpazinti raides ankstyvame amziuje, taciau skaityti ismoksta veliau - ta fakta, patvirtina ir dauguma siu komentaru. Problema yra tame, kad skaitymui vien tik raidziu zinojimo neuztenka (kaip naiviai suaugusiems tai atrodo) - vaikai pazista tiesiog zenklus, bet ju neskaito, o 'skaito' kaip ir dauguma kitu zenklu - pvz., 'McDonalds', 'Telebimbam' (ir net 'Svyturys'

- tai yra, jie tik zino zenkla ir zino jo varda. Ko jiems truksta - tai sugebejimo analizuoti garsus - t.y. suskaidyti zodi i atskirus garsus - mums tai atrodo savaime paprasta, o vaikui sudetinga - pvz., vaikai negali pasakyti kuris zodis ilgesnis - karve ar suo, nors mums tai paprasta. vaikas girdi vientisa zodi, todel negali jo susieti su atskiromis raidemis. del to jis gali puikiai zinoti raides, taciau nesugebeti susieti su garsais, ir tokia padetis, yra normali absoliuciai didziumai vaiku, nors tevams tai neatrodo labai normalu - 'kaip tai zino raides, bet neskaito'. kaip ateina pats sugebejimas skaityti - tai daugiau paslaptis. egzistuoja toks priejimas kaip skiemenavimas ir pan., taciau ar jis efektyvus 5 meciui - sunku pasakyti, nes neaisku, ar jis pradejo skaityti del skiemenavimo, ar del to, kad jam galvoje staiga kazkas susiriso, nes jau ir buvo metas susiristi. veliau - kai jau mokykloje, vaikai jau buna pakankamai subrende, kad galetu sukaupti demesi didesniam laiko tarpui ir jau gali pasinaudoti visomis tomis technikomis, tada absoliuti dauguma ir ismoksta skaityti.
taigi, problemos cia nera, blogiau su tevu reakcija, kuriems norisi pasididziuoti
pvz., as pats irgi nekantraudamas laukiu, kada kada, nes maciau pazistamos vaika skaitanti nuo 4,5 metu, ir nepaisant viso teorinio zinojimo, man vis viena norisi parodyti (kad ir paslapcia, kad ir tik sau), kad ir mano vaikas 'protingas', nors cia maziausiai yra kuo didziuotis - lygiai taip pat, kaip, kad mano vaiko plaukai yra sviesus ar tamsus, nes tai daugiausia priklauso nuo atsitiktiniu ir nelabai kontroliuojamu faktoriu kombinacijos:)
na, bet tevai lieka tevais:)