Iš jūsų pasisakymo atkreipčiau dėmesį į du dalykus - tas ''didelis kakutis'', kad net jūs išsigandot ir isteriškas atsisakymas kakoti iki šiol.
Tas ''didelis kakutis'' yra visai nejuokingas dalykas - yra toks dalykas kaip enkoprezė. Rasite daug internete apie tai angliškai (encopresis). Enkoprezė moksliškai yra skirstoma į anatominę ir psichologinę. Literatūroje pabrėžiama, kad daugeliu atveju pasitaiko psichologinės kilmės, bet niekad nereikia atmesti ir anatominės kilmės, todėl visada šalia psichologinio gydymo būtinas ir medicininis ištyrimas pas gastroenterologą ir chirurgą. Anatominės kilmės enkoprezė būna tada, kai organizmas turi tokią savybę, kad storoji žarna yra linkusi išsiplėsti. Tada išmatos joje užsilaiko, kietėja, susidaro tas vadinamas ''didelis kakutis'', po to seka skausmingas tuštinimasis ir kitos su tuo susiję bėdos - o būtent, psichologinės problemos, baimė tuštintis, išangės įplyšimai ir t.t.
Psichologinės problemos aiškinamos labai įvairiai, yra daug psichoanalitinių teorijų, bet esmė maždaug tokia - dėl kažkokių psichologinių problemų, nervinės įtampos, streso, storoji žarna sureaguoja į tą stresą taip, kad sumažėja jos peristaltika, išmatos užsistovi, užkietėja ir tada vaikui sunku pasituštinti. Maža to, vaikas nesąmoningai gali pradėti užlaikyti išmatas, šitaip reaguodamas į stresą ir taip bandydamas spręsti savo psichologines problemas. Arba tuštintis į visai tam netinkamas vietas - į kelnes ir visur kitur, bet ne į toletą. Tai irgi priskiriama prie enkoprezės.
Literatūroje ne vienoj vietoj radau duomenų, kad storoji žarna yra toks organas, kuris turi daug funkcinių sąsajų su nervų sistema. Ne vienas gali patvirtinti patyręs, kad nuo nervinės įtampos kažkam gal paleidžia vidurius, o kitam - užkietėja viduriai. Kiekvienas žmogus reaguoja individualiai į stresą - vieniems atsiveria opos skrandyje, kiti nelaiko šlapimo, kitus puola virusai, o tretiems pasireiškia viskas per tuštinimosi sistemą.
Taigi, paprastai kalbant, kas galėjo būti jūsų mergaitei - dėl kažkokių priežasčių (gal anatominių, o gal psichologinių) jai kažkada labai užkietėjo viduriai, kurie užsilaikė žarnose ir jai įvyko
kitoks pasituštinimas. Kodėl rašau kitoks - todėl, kad jai tai galėjo būti nemalonu arba kaip tik - malonu. Daug kur psichologinėj literatūroj pabrėžiama, kad dviejų-trijų metų vaikams tuštinimasis yra malonus jausmas, jiems yra malonumas jausti kaip jie paleidžia ir sulaiko kakutį, kaip jis išeina ir t.t. Dabar priklausomai nuo to, kaip ten buvo, dabartinė situacija yra: arba kaip atsakas į kažkada įvykusį skausmingą tuštinimąsi (skausmingas tuštinimasis susisiejo su toletu, nes į kelnes jai tuštintis neskaudėjo), arba kaip protestas į tėvų reakciją, kuri neleido jai pasidžiaugti maloniu tuštinimusi.
Bet kokiu atveju - situacija nesitaiso jau pusantrų metų - jums būtina kreiptis į vaikų psichoterapeutą. Nes tik jie gydo tokias problemas. Žinoma, nepamirškite šalia viso šito išsitirti, ar nėra anatominių enkoprezės priežasčių. Darželyje jums šitos problemos tikrai neišspręs - nes tai ne jų darbas, viskas ką jie gali, tai uždėti pampersą, o gydymu ir vaiko auklėjimu turi rūpintis tėvai.
Būtinai pasirūpinkite mergaite, nes negydomi tokie dalykai perauga vėliau į kitus nemalonius charakterio ar asmenybės bruožus, apie kuriuos jau nebesiplėsiu.
Sėkmės