

Spuogai (paprastieji spuogai) - lotyniškas jų pavadinimas - acne vulgaris. Spuogai - tai plauko maišelio ir riebalinės liaukos uždegimas, pasireiškiantis mazgeliais, pūlinukais, cistom, opelėm, kurie atsiranda ant veido, pečių, krūtinės, nugaros.
Spuogų priežastys
Spuogų priežastys labai įvairios. Dažniausiai šia liga sergama paauglystėje. Serga tiek vyrai, tiek moterys, tačiau ypač sunkiai ši liga pasireiškia paaugliams berniukams. Dažniausiai liga praeina iki 25 metų amžiaus, tačiau kartais pasireiškia ir vyresniame amžiuje. Pagrindinė priežastis - tai hormonų apykaitos sutrikimas, kai organizme gaminasi per daug vyriškų hormonų - androgenų (testosterono). Įtakos turi ir paveldėjimas, odos riebalinių liaukų funkcijos sutrikimas (riebi oda), bakterijų poveikis. Liga linkusi paūmėti rudenį ir pavasarį, stresinėse situacijose, prieš menstuacijas. Naujausi tyrimai patvirtino, kad spuogų atsiradimui mityba įtakos neturi.
Subrendusioms moterims spuogai vystosi taip pat dėl padidėjusios androgenų gamybos, o ypač hormonų svyravimo menstruacijų ciklo metu. Neretai sunkiomis spuogų formomis sergančios moterys serga ir policistinių kiaušidžių sindromu (šio sindromo atveju kartu būna padidėjęs plaukuotumas, nevaisingumas, sutrikęs menstruacijų ciklas). Šiuo atveju reikėtų nuodugnaus ginekologinio tyrimo.
Požymiai
Spuogai gali būti kelių rūšių, kurios susijusios viena su kita, gali viena į kitą pereiti:
Komedoniniai. Tai balti mazgeliai, kurie gali būti uždari ir atviri. Uždari komedoniniai spuogai sudaryti iš suragėjusių epidermio ląstelių, o atviri - ir suragėjusių ląstelių, riebalų ir bakterijų. Pastrieji lengvai išsispaudžia.
Papulės - pūlinėliai. Tai mazgeliai ir pūlinėliai, susiformavę iš susigrupavusių ir apimtų uždegimo komedoninių spuogų. Vėliau jie gali išopėti, pasidengti šašais.
Konglobatiniai spuogai. Kartu su komedoniniais spuogais atsiranda mazgeliai ir cistos, kurie linkę susilieti, išopėti, griūti, palikti didelius randus. Ši forma labai būdinga meterims, sergančioms policictinių kiaušidžių sindromu.
Tyrimai
Specialių tyrimų nėra. Spuogai diagnozuojami apžiūros metu. Paprastuosius spuogus reikia atskirti nuo kitų ligų: folikulito, šunvotės, absceso (pūlinuko), rožinių spuogų. Todėl geriausia pasikonsultuoti su dermatologu ir su juo aptarti spuogų priežastis bei gydymą.
Spuogų gydymas
Lengvos ligos formos gali būti ir negydomos, o sunkesnės - priklausomai nuo spuogų rūšies, stadijos, bakterinės infekcijos, paciento amžiaus. Čia išvardinsime tik vaistų grupes, nes geriausia tikslų ir jums tinkantį gydymą aptarti su dematologu. Vietiškai spuogai gydomi retinoidais, azelaino rūgštimi, salicilo rūgštimi, benzoil-peroksido preparatais. Yra ir geriamų retinoidų. Gydant spuogus kartais galima vartoti antibiotikus. Pagrindinis spuogų gydymo principas: gydymo nauda turi būti didesnė už galimą žalą.