Oho, kad diskusijos užvirė dėl žemės, daug nuomonių, dažniausiai spėjimais grįstų. Pabandysiu kiek įmanoma trumpiau dirvotyros kursą išdėstyti.
Molis gali būti derlingas, nes sukaupęs humuso ir trąšų. Tada jame auga daug kas iš daržovių. Derlingas dirvos sluoksnis, vadinamas armuo, siekia 25-30cm. Iš jo augalai ima daugumą maisto medžiagų. Derlingu molį padaro daugiametės žolės arba didesnio humuso kiekio įnešimas{ kompostas, mėslas, žalios masės užarimas, iš bėdos smulkintų šiaudų ar kitos organikos įterpimas}Žemiau armens esantis sluoksnis pageidautina, kad nebūtų per sunkus. Iš jo augalai siurbia vandenį ir dalį žemyn nukeliavusių maisto medžiagų. Organikos įterpimas: norma mėšlo 40 tonų į hektarą,komposto galima daugiau, jei su matematika gerai, persiskaičiuosit daržui nesunkiai. Šitie kiekiai gali būti kasmetiniai. Užarus šiaudus, bakterijos pradeda juos skaidyti. Darbo pradžiai ir savo kūnų statybai joms reikalingas azotas {susidaro amino rūgštys , iš šių baltymai}, reikia pabarstyti, jei jo nebus, šiaudų mineralizacija vyks lėtai.
Dėl nitratų. Skirtingos daržovės ir skirtingu paros laiku jo kaupia nevienodai. Daugiausia nitratų būna ankstyvosiose daržovėse. O bet tačiau: kad jie žmogui pakenktų, reikia suvalgyti apie kilogramą svogūnų laiškų ar ankstyvų salotų, 2-3 kg agurkų ir ar ne dešimt kilų bulvių. Kuri tiek valgo

Daug dažnesni apsinuodijimai nitratais iš šulinių. Jei sodyboje yra šachtinis šulinys, vandenį išsitirti būtina. Mano miestelyje kažkada mirė kūdikis būtent dėl nitratų vandenyje. O tos juostelės, tai eilinis rinkodaros triukas, vienai laidų vedėjai norisi užpakalį išspardyti už parsidavinėjimą ir miglos skleidimą.