Įkraunama...
Įkraunama...

Levandos 4

Ankstesnės temos:

1 tema
2 tema
3 tema

user posted image

Apie levandų rūšis

Gaudvilė
Tikroji levanda - tai išversta iš lotynų kalbos lavandula officinalis arba lavandula angustifolia. Tai nereiškia, kad ji yra kažkaip išskirtinai tikroji. Na, ir bene vienintelė, kuri gali žiemoti mūsų klimatinėje zonoje.
Rūšių yra žymiai daugiau, tačiau likusias galime auginti tik kaip kambarines, t.y. žiemai parsinešti į namus.
Taigi, be l. angustifolia, dar yra l. dentata, l. stoechas, l. multifida, l. pinnata, l. canariensis ir t.t.
O levandenai yra Lavandula x intermedia ( l. angustifolia ir l. latifoliahibridas). Na, mes EU priklausom ir pagal anų direktyvas ir mūsų pačių reikalavimus, hibridai turėtų būti pažymėti ant pakuočių F arba H raidėmis. Jei parašyta "Levanda tikroji - lavandula angustifolia", tai levanda ir yra, bet tikrai ne levandinas.
Kas dėl augimo vietos, tai mūsų auginamos nors ir skleidžia joms būdingą kvapą, tačiau eterinių aliejų gamybai menkavertė medžiaga.

Stratifikacija ir sėja

Dzhine

Sėklų pakelį arba palikdavau per žiemą kur nors šaltai būti arba jei per vėlai sėklas nusipirkdavau, kišdavau į šaldiklį porai savaitėlių, ir kelioms dienoms į šaldytuvą. Nesvarbu kaip būdavo laikytos, dygdavo kaip pasiutusios.
Jolituxxx
Aš nemirkiau sėklų, paėmiau šviesios tankios drobytės gabaliuką. (...) Tai va aš tą gabaliuką sušlapinau, nugręžiau, įdėjau į dėžutę....subėriau sėklytes į vidurį, truput pasklaidžiau, kad nebūtų didelė krūva vienoje vietoje, užlanksčiau kampus kad užsidengtų sėklytės ir uždengiau dėžutes dangtelį, keliom dienom įdėjau į šaldytuvo daržovių skyrių.
Aš neliejau, nes neilgai laikiau šaldytuve, tik kelias dienas, bet jei laikant kokią savaitę ar ilgiau tai tikriausiai reiktų prižiūrėt, kad medžiaga būtų drėgna, ... ... kitos kaip supratau daro ir kitaip, šaldo jau pasėtas sėklas su visu vazoniuku
Sėjau į vazoniuką, ... Sušlapinau gerai žemę, išbarsčiau tas šaldytas sėklytes, jas paspaudžiau truputį, bet žemėmis neužbėriau, uždengiau su plėvele ir kasdien pravėdint stengiaus. Stačiau ant radiatoriaus, bet ne tiesiogiai, padėjau polisterolio plokštę pirma, galima dėt ir kažką kitą, kokį storesnį rankšluostį, ant radiatoriaus tik po to vazoniuką, kitaip gali sušusti ..., svarbu būtų šilta man neteko drėkint žemių, nes jos buvo drėgnos iki kol sudygo, bet manau jei išsausėja tada reiktų padrėkint atsargiai ar tai su purkštuvu ar tai atsargiai palašinti

*GREISI*
Levandas sėju lauke paspaudus šalčiams. Sudygsta ,patikrinta. Šiemet pasėjau prieš užsningant.

Levandų auginimas, priežiūra ir augimo sąlygos L

*Gizmo*
Pikiavau labai greitai, na gal jau kai turėjo po pirma pora tikrųjų lapuku, kai kurios kokius keturis, nes jos man pradėjo labai stybti i viršų ir kai kuriu net koteliai neatlaikė ir nulūžinėjo. Indas kuriame jos buvo susodintos per gilus buvo ir matyt joms truko šviesos. Tai pikiuodama net giliau turėjau jas sukisti, sodinau i žemes maišytas su žvyru beveik lygiom dalimis. O po kiek laiko aš jas gerokai (tikra ta žodžio prasme gerokai) nuskabiau ir tada jos į krūmelius formuotis pradėjo Auga jos lėtai ir pas mane, tik dabar po skabymo jos man sparčiau pradėjo augti. O gal dar dėl to, jog gražios, saulėtos dienos metu išnešu jas i lauka ir tik vakare parsinešu, gal grynas oras patiko
Beje indo kuriame sėjau levandas po pikiavimo neišmečiau o uždėjau maišiuką ir toliau laikiau, tai dar ir dabar vis išlenda kokia viena kita užsimiegojusi.

Liurda
Levandos auga Provanse, kur nedaug kritulių, labai daug saules ir žemė ten kieta kaip akmuo. I tai ir reiktu atkreipti dėmesį jas auginant:
1. parinkti saules labiausiai kepinama vieta (geriausia, kad visa diena sviestu).
2. parinkti gruntą, kuriame vanduo neužsilaiko (pas mane priemolis, tai su žvyru, smėliu pamaišau). Jos nemėgsta užmirkusios dirvos, pradės puti iš apačios, o žiemą dėl per dideles drėgmės gali iššalti. Dėl šios priežasties atkrenta mulčiavimas durpėmis rudenį, nes durpes labai drėgmę sugeria. Mulčiavimas žolyte jom taip pat nepatiko (čia iš savo patirties pastebėjimas).
3. Levandų niekuo netresiu.
4. Kad krūmas butu gražus reikia ji genėti ir jokiu būdu negailėti pirmais-antrais metais.
5. Kad levandos spėtų prigyti ir gerai peržiemoti būtinai persodinkite i lauka savo pirmametes. Nebijokite pakenkti savo gležniem daigeliams. Mano manymu, tai labai nereiklus augalas. Prisirinkau šiųmetiniu vaikučių, sukaišiojau i laikina lysve ir pamiršau... Ėjau pro šalį, pamačiau, kad prigijo, styro tokie kareivukau 2 cm, pagnybau viršūnes. Žodžiu vis pagnaibau, kai kokia viršūne aukščiau paauga, tai gražiai tie mažiukai daigeliai pasišakojo Reikia turėti paaugintu vaikučių, jei koks krūmelis iš po žiemos pasaltu. Nors šiemet iš visos plantacijos visi sėkmingai peržiemojo
6. gražiausiai levandos atrodo augdamos krūvoje. Jei sodinsite šalia kitu augalu, žiūrėkite, kad jie jų neužgožtu. Nes turiu keletą krūmų bendram gėlyne, tai vargšes labai nori iš jo pabėgti Krūmeliai nedideli, bet tokie išvirtę ant žolės, nes tik puse dienos saule jas kepina, plius kiti augalai uždengia, tai nepatinka joms, krūmeliai tokie pastypę is apačios. Gal dar mulčias (pušų žievės) kaltas...

Interneto platybių foto
user posted image
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Para: 13 vasario 2015 - 20:31
user posted image
Atsakyti
QUOTE(Para @ 2013 02 15, 23:35)
user posted image
Išrinkau išsamiausius ir naudingiausius ir vertingiausius  pasisakymus  Sudėjau  trumpą, mamyčių skelbtą,  informaciją iš Levandų antros temos.  mirksiukas.gif  mirksiukas.gif  mirksiukas.gif
Pagalba pradedantiesiems, arba pritingintiems skaityti ankstesnes temas.  ax.gif
Ankstesnės temos:
1 tema
2 tema

Apie levandų rūšis

Gaudvilė
Tikroji levanda - tai išversta iš lotynų kalbos lavandula officinalis arba lavandula angustifolia. Tai nereiškia, kad ji yra kažkaip išskirtinai tikroji. Na, ir bene vienintelė, kuri gali žiemoti mūsų klimatinėje zonoje.
Rūšių yra žymiai daugiau, tačiau likusias galime auginti tik kaip kambarines, t.y. žiemai parsinešti į namus.
Taigi, be l. angustifolia, dar yra l. dentata, l. stoechas, l. multifida, l. pinnata, l. canariensis ir t.t.
O levandenai yra Lavandula x intermedia ( l. angustifolia ir l. latifoliahibridas). Na, mes EU priklausom ir pagal anų direktyvas ir mūsų pačių reikalavimus, hibridai turėtų būti pažymėti ant pakuočių F arba H raidėmis. Jei parašyta "Levanda tikroji - lavandula angustifolia", tai levanda ir yra, bet tikrai ne levandinas.
Kas dėl augimo vietos, tai mūsų auginamos nors ir skleidžia joms būdingą kvapą, tačiau eterinių aliejų gamybai menkavertė medžiaga.

Stratifikacija ir sėja 

Dzhine

Sėklų pakelį arba palikdavau per žiemą kur nors šaltai būti arba jei per vėlai sėklas nusipirkdavau, kišdavau į šaldiklį porai savaitėlių, ir kelioms dienoms į šaldytuvą. Nesvarbu kaip būdavo laikytos, dygdavo kaip pasiutusios.
Jolituxxx
Aš nemirkiau sėklų, paėmiau šviesios tankios drobytės gabaliuką. (...)  Tai va aš tą gabaliuką sušlapinau, nugręžiau, įdėjau į dėžutę....subėriau sėklytes į vidurį, truput pasklaidžiau, kad nebūtų didelė krūva vienoje vietoje, užlanksčiau kampus kad užsidengtų sėklytės ir uždengiau dėžutes dangtelį, keliom dienom įdėjau į šaldytuvo daržovių skyrių.
Aš neliejau, nes neilgai laikiau šaldytuve, tik kelias dienas, bet jei laikant kokią savaitę ar ilgiau tai tikriausiai reiktų prižiūrėt, kad medžiaga būtų drėgna, ...  ... kitos kaip supratau daro ir kitaip, šaldo jau pasėtas sėklas su visu vazoniuku 
Sėjau į vazoniuką, ... Sušlapinau gerai žemę, išbarsčiau tas šaldytas sėklytes, jas paspaudžiau truput, bet žemėmis neužbėriau, uždengiau su plėvele ir kasdien pravėdint stengiaus. Stačiau ant radiatoriaus, bet ne tiesiogiai, padėjau polisterolio plokštę pirma, galima dėt ir kažką kitą, kokį storesnį rankšluostį, ant radiatoriaus tik po to vazoniuką, kitaip gali sušusti ..., svarbu būtų šilta  man neteko drėkint žemių, nes jos buvo drėgnos iki kol sudygo, bet manau jei išsausėja tada reiktų padrėkint atsargiai ar tai su purkštuvu ar tai atsargiai palašinti 

*GREISI*
Levandas sėju lauke paspaudus šalčiams. Sudygsta ,patikrinta.  Šiemet pasėjau prieš užsningant.

Levandų auginimas, priežiūra ir augimo sąlygos L

*Gizmo*
Pikiavau labai greitai, na gal jau kai turėjo po pirma pora tikrųjų lapuku, kai kurios kokius keturis, nes jos man pradėjo labai stybti i viršų ir kai kuriu net koteliai neatlaikė ir nulūžinėjo. Indas kuriame jos buvo susodintos per gilus buvo ir matyt joms truko šviesos. Tai pikiuodama net giliau turėjau jas sukisti, sodinau i žemes maišytas su žvyru beveik lygiom dalim. O po kiek laiko aš jas gerokai (tikra ta žodžio prasme gerokai) nuskabiau ir tada jos i krūmelius formuotis pradėjo  Auga jos lėtai ir pas mane, tik dabar po skabymo jos man sparčiau pradėjo augti. O gal dar dėl to, jog gražios, saulėtos dienos metu išnesu jas i lauka ir tik vakare parsinešu, gal grynas oras patiko 
Beje indo kuriame sėjau levandas po pikiavimo neišmečiau o uždėjau maišiuką ir toliau laikiau, tai dar ir dabar vis išlenda  kokia viena kita užsimiegojusi.

Liurda
Levandos auga Provanse, kur nedaug krituliu, labai daug saules ir žemė ten kieta kaip akmuo. I tai ir reiktu atkreipti dėmesį jas auginant:
1. parinkti saules labiausiai kepinama vieta (geriausia, kad visa diena sviestu).
2. parinkti gruntą, kuriame vanduo neužsilaiko (pas mane priemolis, tai su žvyru, smėliu pamaišau). Jos nemėgsta užmirkusios dirvos, pradės puti iš apačios, o žiemą dėl per dideles drėgmės gali iššalti. Dėl šios priežasties atkrenta mulčiavimas durpėmis rudeni, nes durpes labai dregme sugeria. Mulčiavimas žolyte jom taip pat nepatiko (čia iš savo patirties pastebėjimas).
3. Levandų niekuo netresiu.
4. Kad krūmas butu gražus reikia ji genėti ir jokiu būdu negailėti pirmais-antrais metais.
5. Kad levandos spėtų prigyti ir gerai peržiemoti būtinai persodinkite i lauka savo pirmametes. Nebijokite pakenkti savo gležniem daigeliam. Mano manymu, tai labai nereiklus augalas. Prisirinkau šiųmetiniu vaikučių, sukaišiojau i laikina lysve ir pamiršau... Ėjau pro sali, pamačiau, kad prigijo, styro tokie kareivukau 2 cm, pagnybau viršūnes. Žodžiu vis pagnaibau, kai kokia viršūne aukščiau paauga, tai gražiai tie mažiukai daigeliai pasišakojo  Reikia turėti paaugintu vaikučių, jei koks krūmelis iš po žiemos pasaltu. Nors šiemet is visos plantacijos visi sėkmingai peržiemojo 
6. gražiausiai levandos atrodo augdamos krūvoje. Jei sodinsite salia kitu augalu, žiūrėkite, kad jie jų neužgožtu. Nes turiu keletą krūmų bendram gėlyne, tai vargšes labai nori iš jo pabėgti  Krūmeliai nedideli, bet tokie išvirtę ant žolės, nes tik puse dienos saule jas kepina, plius kiti augalai uždengia, tai nepatinka joms, krūmeliai tokie pastypę is apačios. Gal dar mulčias (pušų žievės) kaltas...


Ką tik pasėjau levandas. Išnešiau į lauką, tegu šiek tiek pasimarina g.gif
Atsakyti
manosios ir diovintos labai kvepia ir lauke, kaip vejas pajudina, nuostabus kvapas..
kai raviu aplink jas tai gryztu namo lengvai apsvaigusi biggrin.gif
Atsakyti
kaip jūsų Levandos šiai dienai atrodo ?
aš šiandien pasivaikščiojau tai nustebau,kurios užuovėjoj tai žalios ir jau leidžia šakeles g.gif
user posted image
*
user posted image
*
user posted image
Atsakyti
*MONAMI*, kaip medžiai, čia joms treji metai ar daugiau? maniškė pos sniegu buvo, dabar gal sodą aplankysim, pažiūrėsiu, kaip bunda, nes pietinėj pusėj, atokaitoj auga.
Atsakyti
QUOTE(vija zemaite @ 2015 02 14, 14:26)
*MONAMI*, kaip medžiai, čia joms treji metai ar daugiau? maniškė pos sniegu buvo, dabar gal sodą aplankysim, pažiūrėsiu, kaip bunda, nes pietinėj pusėj, atokaitoj auga.

2012m sėtos
bet rimtai kokia medinė biggrin.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo *MONAMI*: 14 vasario 2015 - 15:49
QUOTE(b.kite @ 2015 02 14, 12:52)
manosios ir diovintos labai kvepia ir lauke, kaip vejas pajudina, nuostabus kvapas..
kai raviu aplink jas tai gryztu namo lengvai apsvaigusi biggrin.gif

drinks_cheers.gif ir as tokia pati levandu megeja.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo AJIRA: 14 vasario 2015 - 17:41
QUOTE(*MONAMI* @ 2015 02 14, 13:17)
kaip jūsų Levandos šiai dienai atrodo ?
aš šiandien pasivaikščiojau tai nustebau,kurios užuovėjoj tai žalios ir jau leidžia šakeles  g.gif

Mano levandos dar be gyvybes, pas mane dar sniego yra, zeme dar isalus.
O jusu jau tikrai skleidziasi :bigsmile:jau pajuto pavasari jusiskes,o jus gal ne Vilniuj cool.gif
Atsakyti
QUOTE(AJIRA @ 2015 02 14, 18:28)
Mano levandos dar be gyvybes, pas mane dar sniego yra, zeme dar isalus.
O jusu jau tikrai skleidziasi :bigsmile:jau pajuto pavasari jusiskes,o jus gal ne Vilniuj cool.gif

Šiauliai,bet kad nebūtų kaip pernai kai užėjo ledinis vėjas ir kentėjo augalai unsure.gif
Atsakyti
QUOTE(b.kite @ 2015 02 14, 12:52)
manosios ir diovintos labai kvepia ir lauke, kaip vejas pajudina, nuostabus kvapas..
kai raviu aplink jas tai gryztu namo lengvai apsvaigusi biggrin.gif


Kaip smagu, kad kvepia rolleyes.gif . Gal žinote kokios pas Jūs levandos, ar Levanda angustifolia ar kokios kitos? ax.gif
Atsakyti
Kvepia ir manoji levanda. Vyras pernai salia ju dirbo statybos darbus, tai visas oras toje vietoje kvepejo. Bet tik judinama. Paprastai, jeigu nejudini, tai nezinau ar kvepia. Neatkreipiau demesi
Atsakyti