3 gimdymo etapai

PIRMASIS gimdos kaklelio atsidarymo etapas yra pats ilgiausias, trunka vidutiniškai 6-24 valandas.

Kas vyksta organizme? Po truputį atsidarinėja ir trumpėja gimdos kaklelis. Gimda susitraukia vienam kampe, kitam, kol galiausiai susitraukia visa. Kiekvieno susitraukimo metu gimdos kaklelio skaidulos švelniai persislenka gimdos link. Procesas lėtas, gamta nemėgsta šuolių.

Ką galite jausti? Kai vyksta šie pokyčiai, vienos moterys jaučia strėnų maudimą (nuolatinį ar tik gimdos susitraukimų metu), kitos - pilvo apačios spazmus, panašius kaip per menstruacijas. Gali atrodyti, kad sutriko virškinimas, galbūt jausite karštį pilve. (Paprastai sąrėmių metu plyšta vaisiaus dangalai. Jei tai neįvyksta savaime, gydytojas gali juos perplėšti. Neišsigąskit, tai tik skamba baisiai, iš tiesų neskauda.)

Kaip galite sau padėti? Prasidėjusius skausmus galite malšinti automatiškai - uždėkite ant skaudančių vietų rankas, paglostykite tas vietas, ir tai tikrai padės. Dažnai ligoninėje, kad gimdos kaklelis greičiau atsidarinėtų ir skausmas sumažėtų, jums pasiūlys pagulėti vonioje. Tyrimais nustatyta, kad šiltame (ne karštame) vandenyje gimdos kaklelis prasiveria 2 kartus greičiau. Paprastai kaklelis prasiveria vieną centimetrą per valandą. Gimdos kakleliui visai atsidarius, vaisius slenka žemyn. Vaiko galvutė įsistato į gimdymo takus ir tuo baigiasi pirmasis gimdymo etapas.

ANTRASIS etapas trunka maždaug 1 -2 valandas, kol vaikelis užgimsta.

Kas vyksta organizme? Antrojo periodo metu vaisius yra pasiekęs dubens dugną, ir todėl pakinta sąrėmiu ritmas: jie pailgėja iki 90 sek., o tarpas tarp sąrėmių - tik 2-5 minutės.

Ką galite įausti? Kai kurioms moterims sąrėmiai tampa ne tokie skausmingi, kitoms kaip tik dabar skauda labiausiai. Kada prasidės gimdymas, suprasite iš noro tuštintis. Gal tai skamba keistai, bet taip yra. Beužgimstant kūdikio galvutei visada norisi stenėti. Ir akušerė paprastai pasako: ,,Dabar padėk sau - stanginkis".

Kaip sau padėti? Rankomis ir kojomis įsiremkite (gimdymo lovos turi specialias atramas), įkvėpkite daug oro, galvą pririeskite prie krūtinės ir stumkite. Nesijaudinkite, niekas jūsų nepaliks vienos, ir visada pasakys, ką daryti. Kai jau pasirodys vaiko galvelė, akušerė lieps nebestumti, o tik giliai kvėpuoti. Galbūt jums norėsis dar kartelį smarkiai pastumti ir viską kuo greičiau pabaigti. Tačiau teks kvėpuoti, o vaikelį į priekį lėtai stums gimdos susitraukimai. Gamta nemėgsta skubos, pernelyg staigus vaiko gimimas nėra labai gerai. Iš pradžių ,,prasikala" viršugalviukas, vėliau pasirodo veidukas - taip užgimsta didžiausia vaiko kūno dalis - galvelė. Kadangi gimdymo kanalai yra pakankamai siauri, o vaikas sunkiai ir lėtai jais stumiasi, todėl mažylio galvelė iš pradžių gali būti šiek tiek suplota (kiaušinio formos). Bet labai greitai ji suapvalėja, nes kūdikio kauleliai dar minkšti.

Akušerė gali liepti dar truputėlį švelniai pastumti, ir išlįs vaikelio vienas petukas, kitas. Mažylis gimdymo takais slenka ne tiesia linija, o sukasi, sriegiasi kaip varžtelis. Taip pamažu išlenda visas mažylis. Vaisius mamos pilvelyje gyveno 36,6 - 37 laipsniu temperatūroje, o atsidūręs gimdymo palatoje, jis šąla, nepaisant įjungtu šildymo lempu. Jau vien dėl šalčio, jis turi pradėti rėkti. O kur dar jam neįprasta šviesa ir triukšmas? Kai vaikelis rikteli, jis pradeda kvėpuoti, subliūškę plaučiai prisipildo oro, nustoja pulsuoti virkštelė. Gydytojas liečia ją ranka ir jaučia. Virkštelė nukerpama, tai neskausminga nei vaikui, nei mamai. Paprastai naujagimis kuriam laikui paguldomas mamai ant pilvo. Mažylis patiria mažiau streso, nei iškart atskirtas, be to jaučia mamos kūno šilumą. Taip daroma ne visada. Priklauso nuo vaiko ir mamos būklės. Yra rekomendacijų iškart pamaitinti vaikelį, tačiau mamai, ką tik patyrus gimdymo, o vaikeliui - gimimo stresą, tas maitinimas - simbolinis.

Vienose klinikose naujagimį maudo silpname kalio permanganato tirpale, kitose - tik apvalo. Paskui mažyliui ant rankytės prisegamas žymeklis. Naujagimį apžiūri vaiku gydytoja. Jis įvertinamas balais pagal Apgar sistemą. Jei vaikelis nebuvo paguldytas mamai ant pilvo, tuomet jau suvystytas parodomas mamai. Tai privaloma procedūra.

TREČIASIS gimdymo etapas - placentos gimimas. Jis vidutiniškai užtrunka nuo 5 minučių iki 1 valandos.

Kas vyksta organizme? Gimus vaikeliui iškart ima trauktis gimda. Jai besitraukiant, nuo gimdos sienelės atšoka placenta, nusileidžia į gimdos apačią ir į makštį. Dabar jūs galite jq išstumti išorėn.

Kaip sau padėti? Jūs dar kartą pasistanginate, ir užgimsta placenta. Šis etapas užbaigia sunku gimdymo darbą. Viskas! Jums pavyko! Dar kurį laiką teks pagulėti ant gimdymo stalo, medikai apžiūrės vėl susiformavusį gimdos kaklelį, ar nėra įtrūkimu, plyšimų ir, jei reikia, nuskausminę susius. Tai skamba baisiai, bet po vaikelio gimimo šios procedūros atrodo vieni niekai.

Ką galite jausti? Tikriausiai jausitės išsekusi, bet labai laiminga.
Nereikia mokytis visos gimdymo eigos mintinai, geriau mokykitės atsipalaiduoti ir suvokti, kad tai, kas vyksta su jumis, yra natūralu. Kiekvieno skausmingo sąrėmio metu pagalvokite, kad vaikelis šiek tiek pasistūmėjo j priekį, kad jo kelias j šį pasaulį šiek tiek sutrumpėjo, kad po kiekvieno sąrėmio jūsų susitikimas artėja.

Tačiau jei esate nekantri, jokios filosofijos nepadės. Galvoje suksis vienintelė mintis: kad tik greičiau viskas baigtųsi. Paprastai pirmagimiai ateina į pasaulį lėčiau - jiems reikia vidutiniškai paros, kiti gimsta greičiau.

Su nuskausminimu ar be?

Dabar vis daugiau moterų gimdo su nuskausminimu. Apie tai beveik visi turi savo nuomonę. Turbūt nereikia nė sakyti, kokios jos prieštaringos. Medikai šiuo klausimu irgi nesutaria. Vieni abiem rankom už, kiti - prieš. Priešininkai argumentuoja, kad nuskausminamieji vaistai suardo mamos ir vaiko tampru ryšį, kad taip gamtos sutverta, kad moterys skausmuose gimdė nuo neatmenamu laiku, kad vaistai gali kenkti kūdikiui. Tai, kas nenatūralu, yra negerai.

Salininkai siūlo nekentėti skausmo ir pasinaudoti mokslo galimybėmis. Kodėl geriame tabletes, kai skauda galvą? Kodėl bėgame pas stomatologą suskaudus dančiui? Juk skausmas natūralus, kentėkime. O teoriją, kad moterys visais laikais kentėjo, istorikai gali paneigti. Dar Kleopatros laikais aukštuomenės moterims būdavo duodama svaiginančiu medžiagų, kad slopintu gimdymo skausmus.
Kaip gimdysite - su nuskausminimu ar be - spręsti jums pačiai.

Dalyvauti vyrui ar ne?

Tai spręsti jums abiem. Buvo laikai, kai vyrams neleisdavo net aplankyti savo žmonos su naujagimiu. O dabar jie dalyvauja savo vaiko gimime. Šiuolaikiški vyrai vaiko gimimą priima labai natūraliai ir sako, kad tokia patirtis padeda jiems tapti geresniais tėvais. Tiesa, seksologai perspėja, kad kai kuriems po šios patirties sumažėja ar kuriam laikui visai išnyksta geismas. Taigi, jei būsimasis tėtis nenori matyti savo vaiko gimimo, neverskite, bet jei nori - nedrauskite.

Autorius: Birutė Černiūtė-Petraitienė
Šaltinis: Mamos žurnalas, nr. 8, 2003