{mosimage}Ne viena nėščioji guodžiasi: „Labai noriu būti mama, bet bijau gimdymo. Nebijau pykinimo, strijų, viršsvorio ir viso kito, bet gimdyti – labai bijau.” Baimė neatsiranda iš niekur, paprastai ji gimsta, prisiklausius kitų moterų pasakojimų. Atrodytų, gimdymas – toks natūralus gamtos procesas! Juk nebijome kvėpuoti, vaikščioti, kalbėti... Bet jei viena moteris papasakos šimtui kitų moterų, kad gimdymas – tikras siaubas, ne viena jų nusiteiks blogiausiam ir išsigąs.

Iš tiesų, daugelio moterų gimdymo procese nelaukia nieko labai malonaus (nors, pasitaiko itin pasirengusių gimdymui moterų, kurioms gimdymo aktas prilygsta nepaliaujamam orgazmui).

Jūsų organizme vyks milijonų metų evoliucijos atidirbti procesai. Gimdos kaklelis atsidarys iki 10 cm, tai neskausmingas procesas, moteris to nejunta. Jam atsidarius maždaug iki 4-6 cm, gimda pradeda atsargiai, silpnai susitraukinėti, tam tikromis serijomis, po 5-6 susitraukimus, lyg įspėdama – tuoj prasidės. Dažniausiai šio etapo pabaigoje plyšta vaisiaus vandenų pūslė ir nuteka vaisiaus vandenys.

Po to sąrėmiai stiprėja, dažnėja ir trunka ilgiau. Sąrėmiai - tai gimdos raumenų ritmiški susitraukimai. Jų metu didėja slėgis gimdos viduje ir vaisius spaudžiamas slenka gimdos kaklelio link. Tai labai ilgas procesas – 16-20 val. Tiek tęsiasi normalus gimdymas. Gamta pasirūpino, kad mažylio galvytė saugiai patektų į gimdymo takus, kad jai niekas nepakenktų (deja, taip nutinka staigaus gimdymo metu). Vaisius slenka gimdymo takais, o gimdyvė tuomet jaučia norą stangintis. Stangos tęsiasi 60-90 sekundžių kas 2-5 minutes. Kiekvieno sąrėmio metu vaisiaus galvutė pasislenka pirmyn. Šis etapas trunka 1-2 val.
 
Sąrėmiai ir stangos sukelia skausmus. Kiek stipriai skauda - priklauso nuo moters jautrumo, pasirengimo gimdyti, gimdymo eigos ir kitų veiksnių. Jei moteris bijo, skausmas dar labiau stiprėja ir gimdymas dar ilgiau užsitęsia.

Šiuolaikinė medicina stengiasi apsaugoti moterį nuo skausmingų pojūčių, todėl gimdymo skausmui malšinti yra taikomos įvairios priemonės: geriamieji arba švirkščiamieji medikamentai, nejautra ir kt. Visiškai išvaduoti iš skausmo neįmanoma, o ir būtų neteisinga: gimdymo veikla susilpnėtų, gimdymas užtruktų, o gal ir prireiktų chirurginio įsikišimo. Tačiau skausmo kontrolė visada išlieka.

Labai svarbu tinkamai pasiruošti gimdymui - kuo nėščioji geriau žino gimdymo eigą, tuo mažiau nerimauja ir bijo); reikia suimti save į rankas ir klausyti, kokius nurodymus duoda akušerė. Jei ji sako, kad reikia kvėpuoti – kvėpuokite (mažiau skaudės), jei liepia stangintis – lenkite galvą prie krūtinės, kad smakras ją liestų ir stanginkitės (kaip tualete). Jūs nesate tik pašalinis stebėtojas to, kas vyksta su jūsų kūnu, tapkite proceso dalimi. Pagimdyti kūdikį yra jūsų laimė ir paskirtis šioje Žemėje.

Daugiau apie Gimdymą kviečiame skaityti ir diskutuoti www.supermama.lt Forume „Gimdymas“

Šaltinis: supermama.lt