Būti mama yra nuostabu, bet ar dažnai prisimenate, kad tapusi mama, nenustojate būti moterimi – mylima ir geidžiama? Yra gi pasauly laimingųjų, kurios dar būdamos gimdymo namuose, pradeda svajoti apie tai, kaip ir vėl mėgausis seksu. Jos, be abejo, greit įgyvendina savo svajonę. Tačiau tokių moterų ne tiek jau daug. Statistikos duomenys rodo, kad apie 50% ką tik tapusių mamytėmis moterų pirmuosius 3 mėn. po gimdymo patiria seksualinių problemų, 18% - susiduria su jomis visus pirmuosius metus. Kaip ir kada spręsti iškilusias problemas?

Pradėti intymiai santykiauti po gimdymo galima ne anksčiau, nei po 4-6 savaičių. Šis reikalavimas pirmiausiai susijęs su tuo, kad moters gimda per šį laikotarpį jau spėja pamažu atgauti buvusią iki nėštumo būseną, užgyja placentos prisitvirtinimo vieta. Jei žaizdai dar nespėjus užgyti lytinio akto metu į ją patektų infekcija, gali kilti uždegimas.

Makštis taip pat turi sugrįžti į ankstesnę būseną, juk gimdymo metu jai teko didžiulis krūvis. Dažniausiai, šeštą savaitę po gimdymo ji jau būna įprasto dydžio. Kad jai padėtumėte, darykite Kėgelio pratimus, treniruojančius tarpvietės raumenis. Praėjusio amžiaus viduryje žymus ginekologas Arnoldas Kėgelis  sugalvojo šiuos pratimus moterims, kurios po gimdymo susidurdavo su šlapimo nelaikymo problema. Vėliau pastebėta, kad jo pratimai padeda pakelti seksualinį tonusą, gerina lytinių organų kraujotaką ir net leidžia kontroliuoti orgazmą. Kad pajustumėte, kuriuos būtent raumenis reikia treniruoti, pasistenkite šlapindamasi sustabdyti šlapimą. Štai šie raumenys, kuriais tai padarėte, ir yra tarpvietės raumenys. Dabar jūsų užduotis – išmokti maksimaliai juos įtempti ir atpalaiduoti. Iš pradžių - lėtai, po to – greitu tempu. Tai galite daryti bet kada ir bet kur.

Atrodytų, kad jei jau pagimdėte cezario operacijos būdu, panašių problemų neturėtų atsirasti ir mylėtis galėsite labai greitai. Iš tiesų, makštis nepatyrė jokių pokyčių, tačiau placentos prisitvirtinimo vietoje žaizda turi užgyti lygiai taip pat, kaip ir pagimdžius natūraliu būdu. Be to, gimdos randas užgyja per tas pačias 4-6 savaites (siūlės vietoje randas iš išorės gali užgyti ir anksčiau).

Negaliu, ar nenoriu?

Būna ir taip, kad gydytojas jau „davė leidimą“ santykiauti, o moteris vis dar nenori jokio sekso.  Tik neskubėkite prisipaišyti sau kokios diagnozės, geriau išsiaiškinkite, dėl ko tai vyksta. Priežastys gali būti ir akivaizdžios, ir glūdinčios giliai, moters pasąmonėje. Potraukio sumažėjimas yra natūralus, juk iš pradžių naujagimiui reikia pastovios mamos globos ir priežiūros. Jis kitaip neišgyventų. Todėl ką tik pagimdžiusios moters organizme sumažėja hormono estrogeno lygis. Yra ir dar viena įdomi nuomonė: jei gimdymas buvo labai sudėtingas, moteris taip nesąmoningai trokšta atkeršyti partneriui už patirtas kančias.

Štai dar keletas lytinio potraukio sumažėjimo priežasčių:

• Nuovargis („man dabar ne seksas rūpi“), ypač kai vyras mažai padeda rūpintis buitimi ir kūdikiu;

• Moteris po gimdymo jaučiasi nepatraukli. Jos figūra tapo moteriškesnė. Tačiau daugeliui vyrų tai atrodo patrauklu;

• Depresija po gimdymo.

Dar jaunos mamytės po gimdymo gali bijoti mylėtis. Ko bijo?

• Kad santykiai bus skausmingi, arba kad žaizda dar gerai neužgijusi. Kad įveiktų šią baimę, moteris turi nueiti pas gydytoją ginekologą. Specialistas atliks apžiūrą ir įvertins, ar viskas gerai;

• Kad pačiu svarbiausiu momentu naujagimis atsibus. Ji įsitempia ir negali atsipalaiduoti. Geriausia išeitis – nelaukti nakties, kai jau pati krentate iš nuovargio;

• Kad vėl pastos, o tai dabar nepageidautina. Nueikite pas ginekologą, kuris kartu su jumis parinks tinkamiausią kontracepcijos metodą.

Lyg pirmą kartą...

Daugeliui moterų pirmieji lytiniai santykiai po gimdymo prilygsta „pačiam pirmam kartui“. Nors vyras dega aistra, jis turi būti švelnus ir kantrus, kaip niekada. Pradžiai labai tiktų atpalaiduojantis masažas. Moteris turėtų pasirinkti tokią pozą, kurioje ji pati galėtų kontroliuoti varpos įsiskverbimą. Iš pradžių rekomenduojama vartoti specialią priemonę makšties sudrėkinimui. O svarbiausia, jaustis patraukliai. Patikėkite, vyro žvilgsnis tikrai nėra toks kritiškas ir reiklus!

Sakoma, kad šis periodas po gimdymo užsibaigia būtent tuomet, kai sėkmingai atnaujinami intymūs partnerių santykiai. Tai naujo šeimyninio gyvenimo etapo pradžia. Tegu jis jums būna sėkmingas!