Nėštumo pradžioje vaisiaus padėtis moters gimdoje nėra pastovi, tačiau nėštumo pabaigoje, kai vaisiaus padėtis nebesikeičia, prižiūrintis gydytojas būtinai nustato, kokią padėtį gimdoje jis užėmė.  Ji gali būti išilginė (vaisius įsitaisęs vertikaliai), skersinė (vaisius gimdoje guli horizontaliai) ir įstrižinė. Jei vaikutis įsitaisęs žemyn galva - pirmeiga galvinė. Jei įsitaisęs žemyn užpakaliuku - pirmeiga sėdmeninė.

Galvinė pirmeiga gali būti: pakaušinė, viršugalvinė,  kaktinė, veidinė. Sėdmeninė pirmeiga gali būti: grynoji (kojytės sulenktos per kelių sąnarius ir pirmauja tik sėdmenys); mišri (kojos sulenktos per klubų ir kelių sąnarius, o su sėdmenimis pirmauja ir pėdutės); kojinė; bei keliukų pirmeiga.

Vidutiniškai pasitaiko 5% sėdmeninės pirmeigos atvejų. Dauguma mažylių įsitaiso užimdami išilginę padėtį ir ateina į pasaulį žemyn galva. Galvutė žemyn įsistato maždaug 31-33 nėštumo savaitę, tačiau kai kurie mažyliai apsiverčia tik 36-37 savaitę, o kartais jie iki pat gimdymo lieka sėdėti galvyte aukštyn. Užgimus galvytei, liemuo ir kojos pasirodo labai greitai. Jei vaisius įsitaiso gimdoje galva aukštyn, pasaulį išvysti jam žymiai sunkiau. Kodėl taip nutinka?

Dažniausiai sėdmeninės pirmeigos priežastys nėra aiškios. Tai gali būti gimdos vystymosi anomalijos, randas, per daug arba per mažai vaisiaus vandenų, siauras dubuo, placentos pirmeiga, daugiavaisis nėštumas. Tačiau nė viena išvardyta kliūtis negali būti laikoma absoliučia sėdmeninės pirmeigos priežastimi.

Labai ilgą laiką gimdymas sėdmenine pirmeiga buvo laikytas fiziologiniu, normaliu. Situacija keičiasi. Akivaizdu, jog gimdymo komplikacijų procentas šiuo atveju žymiai didesnis, todėl vis dažniau daromas Cezario pjūvis. Svarbūs šie faktoriai: gimdyvės amžius bei sveikata, vaisiaus dydis, moters dubens siaurumas, kelintas tai moters gimdymas, vaisiaus virkštelės apsisukimai ir net kūdikio lytis (berniukams gimimas sėdmenine pirmeiga sukelia didesnį pavojų).

Jei sėdmeninė pirmeiga sukelia tiek problemų, ko galima griebtis, kad vaisius įsitaisytų taisyklingai? Yra keletas pratimų, kuriuos galima išbandyti, pasitarus su gydytoju:

Speciali gimnastika.
- Nuo 30 nėštumo savaitės,  prieš valgį, nėščioji turėtų atsigulti ant šono ir ramiai pagulėti 10 minučių. Staiga apsiversti ant kito šono, ir vėl gulėti 10 min. Šiuos apsivertimus reikėtų kartoti 2-3 kartus per dieną, apie 40-60 minučių. Vaisius labai dažnai pats pasisuka jau po 7-8 užsiėmimų.

- Kitas pratimas: nėščioji gulėdama turėtų kilstelėti sėdynę maždaug 30 cm aukščiau nei yra galva (pasikišti po juosmeniu volelį).

- Katės poza: reikia įsitaisyti ant žemės keturiomis (remtis alkūnėmis į žemę), nugarą ištiesinti, o po to išriesti („pikta katė“) ir pabūti apie minutę, nuleidus galvą žemyn. Pratimą pakartoti.

Ir dar reikia nepamiršti gražiai paprašyti mažylio, kad apsiverstų :) Kalbėkite su juo, tegu prisijungia ir būsimas tėvelis. 

Jei vis dėlto mažylis neapsivertė, nėščioji turi būti pasiruošusi vykti į gimdymo namus 38-ą nėštumo savaitę. Gydytojai turi numatyti, kokia gimdymo taktika bus tinkamiausia konkrečiu atveju. Jei moteris sveika, gimdymo veikla gera, o mažylis nėra didesnis nei 3500 gramų, gali būti, kad gydytojai pasistengs, jog vaikutis pasaulį išvystų natūraliu būdu. Jei vaisius stambus, gimdymo veikla silpna, vaisiaus vandenys nubėgę anksčiau laiko, vaisiaus virkštelė apsisukusi, moters dubuo siauras, gimdyvė vyresnio amžiaus arba gimdo pirmą kartą, ir kt. faktoriai, - bus daromas Cezario pjūvis. Gimusiems sėdmenine pirmeiga vaikučiams būtina gydytojų neuropatologo ir ortopedo konsultacija.

Galime šiek tiek paguosti - sakoma, kad vaikučių, gimusių sėdyne pirmyn, galvytės forma yra kur kas gražesnė :) Ir nepamirškite, kad karšta motinos meilė ir švelnus rūpestis greit  išgydo ne paties sėkmingiausio gimdymo pasekmes.

 
Šaltinis:   Materinstvo.ru