Vidurių užkietėjimas bei hemorojus – labai nemalonūs ir neretai pasitaikantys nėštumo palydovai. Daugelis būsimų mamų drovisi apie tai kalbėti net su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju, ir nežino ką daryti, nes vaistų vartojimas nėštumo metu gana apribotas ir nepageidaujamas.
Ką daryti?

Vis didėjanti gimda spaudžia moters vidaus organus ir trikdo žarnyno tuštinimąsi. Aktyviai besigaminantis nėščiosios organizme hormonas progesteronas atpalaiduoja venų sieneles ir šios praranda standumą, lėtina peristaltiką. Galiausiai viena problema gimdo kitą: vidurių užkietėjimas skatina hemorojaus atsiradimą (tai išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas).

Daugiau judėkite!

Nėštumas daugelį nėščiųjų priverčia pamiršti aerobikos, šokių užsiėmimus, treniruoklių sales ir pasivažinėjimus dviračiu. Jos ima mažiau judėti, o sėslus gyvenimo būdas, kartais ir gulimas režimas, priverčia kraują užsistovėti pilvo srityje, žarnynas pradeda „tinginiauti“ ir užlaikyti virškinamuoju traktu judantį turinį. Nėščioji turėtų kiekvieną dieną mankštintis (pratimai, skirti besilaukiančioms), 20-30 min pasivaikščioti lauke ir  jei tik sveikata leidžia, lankyti baseiną. Šie fiziniai užsiėmimai normalizuoja žarnyno veiklą.

Nekentėkite

Išpildykite savo kūno poreikius nedelsdamos, jei tik pajutote, kad norite tuštintis. Delsimas ir nedėmesingumas savo poreikiams apsisuka prieš jus – viduriai užkietėja. Idealu, jei žarnynas išsituština kiekvieną rytą, maždaug po pusryčių. Galima organizmui apie tai „priminti“ specialiu metodu: priešais unitazą pasistatykite taburetę ir užkelkite ant jos kojas – sėdint tokioje padėtyje spaudimas pilvo srityje padidėja, o tiesioji žarna lengviau išsituština.

Mityba labai svarbi

Viduriai kietėja valgant šviežią duoną, sviestinius konditerijos gaminius, sūdytą žuvį, dešras, sūrius, geriant kakavą, juodąją arbatą, kavą ir virintą pieną.

Vartokite išmirkytas sėlenas (kai kam pakanka 2 šaukštų per dieną, kitoms reikia stiklinės). Iš jų nuo seno būdavo gaminami kisieliai ir nuovirai, šiais laikais jų dedama į apelsinų sultis, blynų tešlą.
 
Taip pat naudinga augalinė ląsteliena, kurios yra rupaus malimo duonos gaminiuose, avižose, daigintuose kviečiuose, vaisiuose (abrikosai, obuoliai, razinos, figos), daržovėse (morkos, bulvės, artišokai, brokoliai, kopūstai, svogūnai, kukurūzai), salotose bei jūros kopūstuose.
Valgydamos, maistą smulkiai sukramtykite.

Gerkite daugiau skysčių

Kad žarnynas veiktų kaip laikrodukas, kasdien išgerkite apie 8 stiklines skysčių: kompoto, sulčių (slyvų), kefyro, vandens. Neretai šalto vandens stiklinė suveikia geriau nei tabletė. Kava ir arbata netinka, nes skatina skysčius pasišalinti iš organizmo. Pusės citrinos sultis užpilkite virintu vandeniu ir gerkite šį užpilą prieš miegą bei likus 30 min iki pusryčių. 


Parengta pagal žurnalą „Мой ребенок“ (2003)