{mosimage}Būsimo kūdikio ir jo mamos sveikata labai priklauso nuo to, kaip praeis nėštumo periodas. Ar nėštukė nedirbs kenksmingoje aplinkoje arba naktinėje pamainoje, ar nepatirs daug streso. Natūralu, kad stresas ir naktinis darbas naudos būsimo vaiko sveikatai neduoda. Bet jei nėščiosios darbas teikia moteriai malonumo, yra mėgiamas, neapsunkina jos – viskas puiku! Normaliam vaisiaus vystymuisi ir moters sveikatai nekenkia normali 6-8 darbo valandų diena.

Vis dėlto, ankstyvas kėlimasis rytais, nepatogumai sausakimšame miesto transporte, skubėjimas, stresas darbe – visa tai neigiamai veikia nėščiosios organizmą, o tuo pačiu ir vaisių.

Daugelis moterų, bijodamos užsitraukti darbdavių nemalonę, ar atleidimo iš darbo, slepia savo negalavimus, vengia užkandžiavimų ne pietų pertraukos metu, nedaro pertraukėlių ir neišeina pakvėpuoti oru į lauką. O juk savo organizmui jau per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius reikia pataikauti. Optimaliausia, jei nėščioji dirba 6 darbo valandas.

Būsimoms mamoms nerekomenduojama dirbti su cheminėmis medžiagomis, stovint (kirpėjos, padavėjos ir pan.), ilgai ir be pertraukų sėdėti prie kompiuterio ekrano. Nors šiuolaikiniai kompiuteriai  turi aukšto lygio apsaugos sistemas, jei tik yra galimybė, geriau naudotis nešiojamu kompiuteriu arba monitoriumi su skystųjų kristalų ekranu. Atkreipkite dėmesį, ar bendradarbių kompiuteriai nestovi arčiau nei 2 m iki jūsų darbo vietos.

Ko negalima daryti nėščiai moteriai?

Draudžiama dirbti sunkų fizinį darbą, nešioti sunkius daiktus, dirbti naktinėse pamainose (išskyrus kraštutinius, gyvybiškai svarbius atvejus, ir tai laikina). Negalima nėščiųjų (be jų pačių sutikimo) versti dirbti viršvalandžius, savaitgaliais, siuntinėti į komandiruotes, budėti įmonėje.

Atostogos

Net jei nėščiosios režimas normalus, darbas nesudėtingas, ji turėtų pasinaudoti nėštumo ir gimdymo atostogomis likus 2 mėnesiams iki gimdymo. O dar geriau, jei prieš pat šias atostogas ji pasiimtų įprastų, jai priklausančių atostogų. Juk laukia svarbiausias viso gyvenimo darbas – pagimdyti sveiką vaiką! Moterims suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos – 70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 kalendorinės dienos po gimdymo (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų – 70 kalendorinių dienų).

Jei vis dėlto nėščioji nutarė dirbti iki pat gimdymo, darbe jai reikia laikytis šių taisyklių:

- stengtis nepervargti ir nesinervinti darbe;
-jei darbas sėdimas, dažniau daryti pertraukėles ir pasimankštinti, pasivaikščioti;
- sveikai ir laiku maitintis, nepamiršti užkandžiauti (džiovinti vaisiai, dribsniai, obuoliai, krekeriai ir pan.).

Šaltinis: MedPortal.Ru