{mosimage}Nėštumas turi savų minusų, bet turi ir netikėtų pliusų. Nustatyta, kad vaiko embrioninės ląstelės gali padėti užgydyti motinos žaizdas net praėjus ilgam laikui po mažylio gimimo.

Daugelį metų buvo žinoma, kad vaisiaus ląstelės dar ilgus metus išlieka motinos kraujyje. Tačiau kam?

Diana Bianchi su kolegomis iš Bostono Medicinos centro neseniai įrodė, kad embrioninės ląstelės gali transformuotis  į "specializuotas" ląsteles skydliaukėje, žarnyne, tulžies pūslėje.

Bandymuose su pelėmis nustatyta, kad šios ląstelės gali užgydyti žaizdas nėštumo metu ir po jo.  Kad būtų lengviau stebėti embrionines ląsteles, tyrinėtojai sukryžmino normalias pateles su patinais, kurių ląstelės buvo genų inžinerijos būdu paveiktos taip, kad aktyvuotųsi įsijungus VEGFR2 genui.

Tuo atveju, kai pelės-mamos oda būdavo sužeidžiama, embrioninės ląstelės nukrypdavo į žaizdos vietą. Galima sakyti, jog vaisius taip lyg "išreiškia susirūpinimą" motinos sveikata.
 
Šiuo fenomenu mokslininkai aiškina ir tą faktą, kad kai kuriais atvejais motinų, kurias kankina autoimuniniai sutrikimai, tokie kaip reumatinis artritas, išsėtinė sklerozė, sveikatos būklė nėštumo metu pagerėja, tačiau retais atvejais embrioninės ląstelės gali ir paaštrinti ligas.

Šaltinis: www.newscientist.com