Daugybė moterų atidėlioja motinystę iki 30 metų ir ilgiau, o iki tol rūpinasi savo karjera, materialine gerove bei kt. Ar vėlyvas gimdymas jau tapo norma?
Vos prieš 10-15 metų atrodė normalu ištekėti ir pagimdyti vaiką 20-ies, o vienišoms 25-etėms jau klijuodavo “senmergės” etiketę… O dabar 30-ečių, pagimdžiusių pirmagimius, yra 3 kartus daugiau nei prieš 20 metų.


Nors pasaulis nebepanikuoja, kad vis daugiau moterų atideda motinystę, specialistai neretai neigiamai atsiliepia apie vėlyvą gimdymą ir mano, kad moteris rizikuoja savo bei mažylio sveikata. Tikrasis vaisingumo amžius — labai trumpas. Reprodukcinis moters periodas prasideda apie 16-17 metus, ir tęsiasi iki 27-28 m. Biologinio laikrodžio neapgausi – po 25 metų moters organizmas palaipsniui sensta.  Ne vienai moteriai šiuo periodu pasireiškia pirmieji osteoporozės, osteochondrozės požymiai, įvairios ginekologinės problemos, trukdančios pastoti ar išnešioti kūdikį (vyresnė moteris paprastai pastoja per ilgesnį laiką, ir padidėja persileidimo rizika). Besilaukiančios vyresnio amžiaus moterys dažniau skundžiasi padidėjusiu kraujospūdžiu, nutukimu, diabetu, sąnarių ir kitomis ligomis. Nėštumo metu organizmas patiria stresą, dideles hormonų permainas, o jaunas organizmas su šia hormonų audra susidoroja lengviau.

Be to, vėlyvas gimdymas pavojingas ir būsimam kūdikiui. Pirmąkart gimdančioms 30-etėms gresia sunkesnis gimdymas, rizika susilaukti vaikučio su Dauno sindromu išauga 9 kartus, o tikimybė, kad gimdymas baigsis Cezario pjūviu - iki 40 proc.

Vėlyvas gimdymas nebūtinai reiškia, kad teks saugoti nėštumą “kaip kiaušinį” ir daugiausia laiko praleisti lovoje, ligoninėse.  Optimalus metas gimdyti - nuo 20 iki 30 metų, bet svarbiausia, kad moteris būtų sveika ir neturėtų žalingų įpročių.

Štai Teksaso universiteto mokslininkai, kurių tyrime dalyvavo 2200 moterų, tvirtina, jog 34 metai yra tinkamiausias moters amžius susilaukti pirmagimio. Teigiama, kad šiuo laikotarpiu būna optimaliai subalansuota moters sveikata ir materialinė gerovė. Pasak tyrimo vadovo, pagimdžiusi būdama 34 metų, moteris jausis sveikesnė ir atjaunėjusi 14 metų, palyginus su ta gimdyve, kuri susilaukė pirmagimio būdama 18 metų.

Sociologai teigia, kad vėlyvo gimdymo, kaip ir vėlyvos santuokos, mada pas mus atkeliavo iš Vakarų pasaulio.

Apie vėlyvą gimdymą kviečiame diskutuoti ir Supermama.lt Forume


Šaltinis: News.bbc.co.uk