{mosimage}Specialistų atsakymai į kelis dietų besilaikančių moterų klausimus. 

"Aš ne kartą mėginau atsikratyti viršsvorio. Neseniai eilinį kartą bandžiau "pradėti gyventi iš naujo" ir kaitaliojau iškrovos dienas su įprastomis. Draugė atkalbinėjo, neva dėl iškrovos dienų nepavyks sulieknėti, tik dar daugiau svorio priaugsiu. Negi tai tiesa?" (Lina)

Jūsų draugė teisi. Tam kad lengvai ir garantuotai atsikratytumėt viršsvorio, būtina nustatyti aiškų mitybos režimą. Be to, gaunamas kalorijų kiekis turi būti maždaug vienodas kasdien. Per iškrovos dienas jūs griežtai apribojate ne tik maisto kiekį bet ir jo sudėtį, tarkim visą dieną geriat tik neriebų kefyrą. Visiškai sveikam žmogui tokia iškrova bus naudinga, bet jei tik tai yra vienkartinė akcija. O kitą dieną reikia sugrįžti prie įprasto raciono - saikingo ir įvairaus. Tačiau dažniausia po iškrovos dienos puolama šturmuoti šaldytuvą nuo pat ryto… Jei imsite piktnaudžiauti iškrovos dienomis, tai būtinai kompensuosite trūkstamą kalorijų kiekį ir maistingas medžiagas "ne dietos" dienomis. Taip paprasčiausiai nepastebimai įprantama suvalgyti didesnį kiekį per vieną kartą, nei įprasta. Ir neverta pasikliauti savo valios jėga. Rezultate svoris ne tik nenukris, bet dar ir padidės. O atsisakius tokio režimo būna labai sunku priprasti valgyti "protingomis" porcijomis. Todėl geriau ne iškrovos dienos, o toks režimas, kurio galite laikytis pastoviai.

"Girdėjau, kad jei valgai mažiau kalorijų turintį maistą ir gauni mažiau energijos, nei sunaudoji, lengva sulieknėti. Jau mėnesį laikausi normos - 900 kcal, o svoris toks pats, nekrenta. Kodėl ši sistema neveikia?" (Jurgita)

Dažniausiai priežastis yra ta, kad neteisingai nustatomas raciono kaloringumas. Kartais skaičiuojant apsirinkama net keliais šimtais kalorijų. Labai dažnai besiliekninantys neapskaičiuoja užkandžiavimų energetinės vertės. O pvz.: 100 g riešutų kaloringumas - pusė dienos normos, ir viršija rekomenduojamą riebalų kiekį parai. Štai tokių smulkmenų praleidimas baigiasi nesėkmingu lieknėjimu skaičiuojant kalorijas. Jei svoris nekinta, jūs turbūt sunaudojate lygiai tiek energijos, kiek jos gaunate. Primename, kad tam, kad atsikratytumėte 1 kg, reikia per savaitę kasdien suvartoti 500 kcal mažiau, nei yra jūsų fiziologinė norma. Ir atvirkščiai, kad priaugtumėte 1 kg užtenka kasdien suvartoti 500 kcal daugiau. Jums reikia pirmiausia pasitikslinti savo kalorijų normą ir išmokti tiksliau apskaičiuoti energetinę maisto vertę. Vidutinio amžiaus ir sudėjimo žmogus lieknės, jei per parą suvartos apie 1200-1500 kcal. O jūsų įvardytas 900 kcal kiekis per mažas. Tokios žemos normos laikymąsis gali baigtis tuo, kad organizmas ims taupyti kiekvieną kaloriją, sergėdamasis bado. Tuomet lieknėti bus ypač sunku. Tiksliau paskaičiuoti suvartotų produktų kalorijas bei energetinę vertę padės ant gaminių pakuočių, etikečių esanti informacija apie tai.
 
"Stengiuosi laikytis valgymo režimo ir riboti porcijas. Bet kiekvieną savaitgalį mes kur nors svečiuojamės, ir dažniausiai persivalgau. Kaip man elgtis tais atvejais, kai būnu svečiuose prie vaišių stalo? Ir ką daryti kitą dieną po viešnagės, kaip "neutralizuoti" persivalgymo pasekmes?" (Edita)

Pirmiausia reikia išmokti kontroliuoti save besivaišinant. Yra keletas gudrybių: prieš kiekvieną išėjimą į restoraną ar svečius, užkąskite šiek tiek. Jei užsisakinėjate valgius restorane, nesidrovėkite su padavėju aptarti koks yra valgio paruošimo būdas, kokia jo sudėtis. Galima paprašyti garnyrui patiekti šviežių daržovių ar virtų nesūdytų ryžių, vietoje keptų bulvyčių, salotų nelaistyti riebiu užpilu- geriau naudoti citrinos sultis ar neriebų jogurtą.  Bet kokio vakarėlio metu geriausia atsisakyti duonos užkandai. Jūsų užduotis - kontroliuoti ką ir kiek valgote. Atminkite: net pati iškilmingiausia proga neturi leisti pamiršti teisingos mitybos principų. Juk jei nebūtumėt ėjusi į šventę, vargu ar būtumėte puolusi persivalgyti, ir dar naktį. Jei vis dėlto nesugebėjote susilaikyti, nebauskite savęs bado dieta. Pasistenkite kitą dieną valgyti saikingiau, gerkite daugiau tyro vandens ir žaliosios arbatos.

"Jau keletą mėnesių stengiuosi sulieknėti, svoris po truputį krinta. Dabar noriu suintensyvinti tai ir pradėti sportuoti (fitness). Tik abejoju dėl kai kurių draugių nesėkmingos patirties: viena po treniruočių puldavo prie šaldytuvo valgyt, jausdama žvėrišką alkį, kita - po mėnesio intensyvių treniruočių sportuoti nustojo ir tuomet priaugo daug svorio. Tad ar galima lieknėti ir užsiimti fitnesu? "(Daiva)

Vis dėlto, lieknėjant pagrindinį vaidmenį atlieka mityba. Tačiau tai nereiškia, kad galima laikytis dietos ir toliau gyventi sėsliai. Fizinė apkrova suaktyvina medžiagų apykaitą. Kuo daugiau raumenų audinių- tuo daugiau kalorijų sunaudojate, net esant ramybės būsenoje. Galiausiai, fiziniai pratimai naudingi sveikatai - stiprina širdį, mažina arterinį spaudimą ir gliukozės kiekį kraujyje. Kad nepersivalgytumėte po sporto, likus 1,5 val. iki treniruočių verta užkrimsti: vaisių, nedidelę porciją košės be sviesto. O praėjus 2-3 val.po sporto vėl galima užkąsti. Geriausiai tiktų daržovės, neriebi varškė, žuvis ar paukštiena. Pasirinkite tokią fizinę apkrovą, kurios galėtumėte laikytis visą gyvenimą. Paprasčiausias variantas - kasdienis 40 min trukmės pasivaikščiojimas greitu žingsniu. Taip pat tinka plaukimas, aerobika, treniruoklių salė. Pradėkite nuo mažiau: sportuokite 2 kartus per savaitę, arba kasdien eikite pasivaikščioti po 20 min. Bėgant laikui, pridėkite dar vieną treniruotę, arba pamažu ilginkite pasivaikščiojimų laiką. Svarbiausia - sportuoti reguliariai ir laikytis mitybos režimo. Tuomet jūs būtinai sulieknėsite!

Šaltinis: womenclub.ru