{mosimage}Medikai magnį (Mg) vadina svarbiausiu gyvybei metalu. Stresinėse situacijose, kurias dažnai patiria daug ir intensyviai sportuojantys, trūksta magnio. Kuo didesnė atsakomybė, tuo dažniau pastebimas jo trūkumas, tuo jis giliau paveikia organizmą. Magnio maksimumą žmogus gauna su maistu ir gėrimais, ypač su kietu rūgščiu vandeniu.

Magnis į organizmą patenka su maistu. Ypač juo turtingi duonos gaminiai iš  grubiai maltų grūdų miltų bei kruopos, pupos, žirniai, riešutai, daržovės, abrikosai. Pieno produktuose magnio nedaug, tačiau juose magnis yra lengvai pasisavinamoje formoje. Daugiausia magnio turi žuvis (ypač lašišinė), chalva, soja, šokoladas, švieži vaisiai (ypač bananai), arbūzai.

Paros norma – 0,3 g. Magnis svarbus tam, kad efektyviai funkcionuotų nervai ir raumenys, kad cukraus kiekis kraujyje pavirstų į energiją, jis žinomas kaip antistresinė medžiaga, jis būtinas kaulų, dantų formavimuisi. Geriausia jo sąveika su vitaminu A, kalciu ir fosforu.

Magnis  svarbus ir širdžiai: stiprina normalų širdies ritmą, reguliuoja širdies nervų-raumenų aktyvumą. Iš viso organizme susidaro apie 20 g Mg, daugiausia kauluose bei ląstelėse. Magnis slopina neuronų įsiaudrinimą ir nervinių impulsų perdavimą, sušvelnina tokius simptomus, kaip nerimas ir susierzinimas.

Žmonės, kuriems trūksta magnio, paprastai jaučia niekuo nepaaiškinamą vidinį nerimą, stresą, širdies ritmo sutrikimus, raumenų mėšlungį, pirštų galiukų tirpimą. Gali suktis galva, ūžti ausyse, nuolatinis nuovargis. Jei magnio trūksta ilgą laiką, kraujagyslių sienelėse ima kauptis kalcio druskos.

Tam kad negatyvių pasekmių būtų išvengta, paprastai skiriami magnio preparatai. Tačiau reikia nepamiršti, kad dėl didelio magnio kiekio bei ilgalaikio jo vartojimo gali atsirasti priklausomybė jam.

Testas, nustatantis magnio kiekį organizme.

Atsakykite į klausimus “taip” arba “ne”:
1. Ar dažnai jūsų raumenis (ypač naktimis) sutraukia mėšlungis?
2. Ar skundžiatės širdies skausmais, aritmija?
3. Ar dažnai nutirpsta galūnės?
4. Ar dažnai patiriate stresą?
5. Ar reguliariai vartojate alkoholį?
6. Ar daug sportuojate?
7. Jūs labiau mėgstate baltos duonos gaminius, nei juodą rupiai maltą duoną?
8. Jūs retai valgote šviežias daržoves?
9. Gamindami daržoves bei bulves jūs verdate jas dideliame vandens kiekyje?
10. Pirkdami mineralinį vandenį, ar atkreipiate dėmesį į jame esantį magnio kiekį?

Jei į daugelį klausimų atsakėte “ne”, jūsų organizmas pakankamai aprūpintas magniu.


Šaltinis: www.nutrition.ru