Ne paslaptis, jog pirmą įspūdį apie žmogų palieka jo išvaizda – apranga, veido bruožai, manieros. Tačiau net ir skoningiausi drabužiai, rafinuočiausi aksesuarai negali atstoti natūralaus odos ir plaukų žvilgesio, sveikų nagų – ko gero todėl būtent plaukais, oda ir nagais moterys rūpinasi bene daugiausiai. Ko tik dėl jų nedaroma: geriami maisto papildai, vitaminai, dedamos įvairios kaukės. Tačiau būtent odos, plaukų ir nagų būklė neretai atspindi viso jūsų organizmo sveikatą, o ypatingai – kasdienį racioną.


Kaip išsaugoti plaukų, nagų ir odos grožį natūraliomis priemonėmis? Kaip padėti organizmui susidoroti su neigiamu aplinkos poveikiu? Čia pristatysiu vieną, dažnai pamirštamą ir tinkamai neįvertinamą natūralų grožio šaltinį, „oranžinį eliksyrą“ – morkų sultis.
  

Kur tyko problemos?

Dažna lūžinėjančių nagų ir plaukų, suglebusios ar išsausėjusios odos priežastis – netinkama mityba. Tai, ką atspindi mūsų išorė, ypatingai plaukų, odos ir nagų būklė, yra netolima mūsų kūno praeitis. Odos paviršių pasiekusios ląstelės, nagai, plauko kutikulė susiformavo jau prieš daug laiko, štai kodėl „paskutinės minutės“ vitaminų ar mineralų dozės neduoda teigiamų ir skubių rezultatų. Mokslininkai teigia, jog naujai susiformavusi ląstelė kūno paviršių pasiekia tik per šešis mėnesius. Visa tai, ką suvalgėte, išgėrėte ar ką veikėte prieš tuos šešis mėnesius dabar atsispindi jūsų odoje, tad itin svarbu kreipti dėmesį į ilgalaikį kasdienį valgiaraštį.

Kita vertus, dažnai odos, plaukų ir nagų būklę veikia ir aplinkos faktoriai. Gana daug žalos daro dirbtinis patalpų temperatūros reguliavimas. Kondicionieriai, šildytuvai bei uždaryti langai pagreitina teigiamų jonų, toksinų, dulkių susidarymą kvėpuojamame ore. Įkvėpti toksinai padidina laisvųjų radikalų kiekį mūsų organizme, o lipnios dulkės nusėda ant mūsų galvos ir kūno odos, užkišdamos poras bei epidermį. Teigiami jonai lyg vampyrai išsiurbia drėgmę iš mūsų odos bei plaukų. Kuomet oda netenka drėgmės, ji tampa blyški ir suglebusi, plaukai išsausėja, pradeda lūžinėti, veltis. Įrodyta, jog ilgalaikis drėgmės trūkumas itin sendina odą ir kenkia plaukams.

Sveika ir žvilganti oda

Vienas iš būdų išvengti žalingo civilizacijos poveikio - reguliariai gerti morkų sultis. Beta karotinas ir vitaminas A, esantys šiose sultyse, maitina odą ir padeda jai išlikti elastinga. Morkose esančios medžiagos ne tik pagerina odos tekstūrą, bet ir puikiai gydo įtrūkimus ar nelygumus, valo jūsų odą, ją dezinfekuoja.

Dažnai moterys susiduria su pablyškusios odos problema, ypatingai žiemą. Ką daryti, jei neturite laiko nulėkti į soliariumą? Čia taip pat gali padėti vienas morkų sulčių buteliukas kasdien – morkose natūraliai gausu beta-karotino. Ši medžiaga padeda įdegti, todėl ji dedama į savaiminį įdegimą skatinančias priemones. Beta karotinas, kaip ir vitaminas C, saugo odą nuo ultravioletinių saulės spindulių, paruošia ją įdegimui, pagreitina patį įdegimo procesą. Šis stiprus antioksidantas net gydo per didelio saulės spindulių kiekio pažeistą odą. Jei žiemą kasdien išgersime po nedidelę stiklinę morkų sulčių, oda taps rusvesnė ir sveikesnė.

Tvirti plaukai

Kaip jau buvo minėta, plaukams itin kenkia oro kondicionieriai. Plaukai sudaryti iš proteinų, kurie laikui bėgant taip pat žūsta dėl per dažno džiovintuvų ar cheminių plaukų priežiūros produktų naudojimo. Kiti plaukams kenkiantys veiksniai – mitybos ir hormonų disbalansas, sutrikusi medžiagų apykaita ar stresas. Todėl organizmui senstant, plaukai tampa plonesni, praranda purumą. Pirmasis žingsnis, norint tinkamai rūpintis plaukais, išlaikyti jų tvirtumą ir žvilgesį – užtikrinti, kad plaukai ir galvos oda gautų pakankamai maistingųjų medžiagų, organizmą aprūpinant šviežiomis, vitaminų ir enzimų turinčiomis daržovių sultimis. Tam puikiai tinka ne tik morkų, bet ir špinatų ar burokų sultys, taip pat reiktų gerti daug gryno vandens. Šitaip galima išvengti virškinimo sutrikimų, o organizmas bus tinkamai maitinamas.

Dailūs nagai

Tikrindamas jūsų sveikatą, gydytojas gali apžiūrėti jūsų nagus, kurie dažnai atspindi ne tik visą organizmo būklę, bet ir parodo, kaip jūs maitinatės ir kokių medžiagų jūsų organizmui trūksta. Ploni, besisluoksniuojantys nagai su baltomis dėmelėmis ar rumbeliais rodo, jog organizmui trūksta cinko. Todėl į valgiaraštį reiktų įtraukti ankštines daržoves, pupeles, grybus, mieles, rupių miltų produktus. Jūsų nagai šaukštelio ar fleitos formos? Tai gali reikšti geležies ir/arba vitamino A trūkumą. Ne mažai vitamino A organizmas gali pasigaminti iš morkų sultyse esančio beta karotino. Situaciją taip pat galima pagerinti ir vartojant dagiau žalumynų, o geležies sukaupsite valgydamos raudoną mėsą.

Lūžinėjantys nagai – įrodymas, jog jums trūksta biotino, randamo mielėse, greipfrutuose, arbūzuose, bananuose ir braškėse. Taip pat tai gali reikšti, kad organizmui reikia daugiau geležies, kurios yra raudonoje mėsoje, žalumynuose ir morkose, arba kad trūksta cinko. Trapūs ir vertikaliai ar horizontaliai gruoblėti nagai rodo vitamino B trūkumą. Natūralios šio vitamino atsargos yra sukauptos morkose, špinatuose, ruduosiuose ryžiuose, melionuose ir graikiniuose riešutuose. Vitaminas B, esantis morkų sultyse taip pat padeda išlaikyti gerą nuotaiką ir didina atsparumą stresui – didžiausiam grožio priešui.


Šeimos gydytoja Aušra Gudaitytė
Šeimos gydytojų centras „Linkime sveikatos”