Ruošiantis skrydžiui, dauguma tėvų susirūpina: ar pirmą kartą kartu keliaujantys mažyliai stipriai neišsigąs, kaip jie reaguos į slėgio pokyčius ir ar jiems nepasidarys bloga, taip pat kokių dokumentų vaikams reikia?

Skrydžių palydovai dėl mažųjų keliautojų savijautos gali nuraminti – retas mažylis patiria didesnių nepatogumų, o jei ir kas nors atsitinka, jie yra pasirengę pagelbėti.

 


Kartu pasiimti galima net kūdikį

Kaip tvirtina oro bendrovės „airBaltic“ skrydžių palydovų vadovė Laura Miečelienė, vaikai lėktuvu gali keliauti jau nuo pat gimimo, amžiaus ribojimo nėra. Tik yra taisyklės, su kuo jie gali keliauti ir nuo kada gali vykti vieni. Mažyliai iki penkerių metų privalo vykti kartu su giminėmis. Vaikams nuo penkerių iki dvylikos metų gali būti užsakoma palyda: tėvai ar giminės vaiką oro uoste patiki tam tikram asmeniui, kuris jį palydi iki pat lėktuvo ir perduoda stiuardesei. Skrydžio palydovė mažyliu rūpinasi visą laiką, o nusileidus kitame oro uoste jį atiduoda tiesiai į rankas jo pasitikti atėjusiam asmeniui, kuris atsakingas už vaiko perdavimą giminėms.

„Norint skristi lėktuvu, sveikatos apribojimų tiek vaikams, tiek suaugusiems taip pat nėra, išskyrus psichinę būklę, nes tai susiję su saugumu. Fizinė būklė yra paties keleivio reikalas – jis prieš skrydį turėtų pasidomėti poveikiu sveikatai, įsitikinti vaikų sveikatos gerove. Tiesą pasakius, vaikai kur kas mažiau bijo skraidyti, lengviau ištveria kelionę“, - pasakoja L. Miečelienė.

Daugiau dėmesio vaikų mitybai

Pasak skrydžių palydovų vadovės, specialiai vaikų skrydžiui ruošti nereikia. Dažniausiai tėvų daroma klaida yra ta, kad jie prieš skrydį vaikus palepina pyragaičiais, saldainiais, limonadais, juk vaikų skrandžiai yra jautresni, todėl skrendant jiems pasidaro bloga. Dėl šios priežasties vaikus būtina maitinti sveiku maistu, ne saldumynais, duoti gerti vandens.

Svarbu klausyti skrydžių palydovų nurodymų

Didžiausias stiuardesių ir stiuardų pageidavimas – kad tėvai klausytų ne savo atžalų įgeidžių lėktuve, o palydovų nurodymų: jei prašoma prisegti mažylį, vadinasi, reikia prisegti. „Žinoma, vaikai nenori sėdėti ramiai ir būti perjuosti diržu, verkia, muistosi, tačiau dėl to negalima nepaisyti saugumo reikalavimų. Iš tiesų, dauguma mažylių lėktuve būna pakankamai ramūs ir klusnūs“, - pastebi L. Miečelienė.

Kai vaikai būna išlepinti ir tėvams vadovauja jie, tada su saugumo reikalavimų vykdymu būna sunkiau. Tėvams ir mamoms tenka ilgai įrodinėti, kad mažylį reikia iš tikrųjų prisegti, kad tai ne skrydžių palydovų įgeidis, o būtinos priemonės saugiai kelionei. Taip pat jiems aiškinama, kad vaikai negali bėgioti po lėktuvą, nes gali būti oro duobių ir jie pargrius.

Dažniausiai skrydžiai vyksta sklandžiai, be didelių oro turbulencijų, tad vaikams lėktuve leidžiama pasivaikščioti, stiuardesės parodo virtuvę, pabendrauja su jais – mažylių dėmesys būna užimtas.


Į lėktuvą – be vaikiškų kėdučių

Kiekviena oro kompanija turi savas taisykles, kaip reikia skraidinti labai mažus vaikus. „airBaltic“ atstovės teigimu, jie į lėktuvą neima kėdučių, nes ne visos tinka prie lėktuvo kėdės. Vaikas iki dviejų metų, net ir naujagimis, yra prisegamas specialiu diržu prie mamos ar tėvo saugos diržo. Mažylis, būdamas arčiau tėvų, jaučiasi saugiau, būna ramesnis. Vyresni vaikai turi savo vietą, bet, jei jie yra smulkaus sudėjimo ir lėktuvo kėdės diržais jų negalima saugiai prisegti, kilimo ir nusileidimo metu skrydžių palydovė paprašys tėvų paimti vaikus ant kelių bei prisegs papildomu diržu. Jei kyla kokių nepatogumų, stiuardesės visuomet pasirengusios padėti.

Tvarkingi dokumentai – vienas pagrindinių saugumo garantų

Tėvai turėtų daug dėmesio skirti ir teisiniam aspektui. Keliaujant su vaikais svarbu susitvarkyti visus kelionei reikalingus dokumentus. Jei vyksta abu tėvai, jokių papildomų dokumentų, išskyrus vaiko pasą arba kelionės dokumentą, nereikia. Tačiau nereiktų nustebti, jei oro uoste pasieniečiai paprašytų pateikti vaiko gimimo liudijimą. Toks prašymas, anot advokatų kontoros „Devyžis ir partneriai WILL“ advokato Pauliaus Dockos, yra logiškas, nes gimimo liudijimas yra vienintelis dokumentas, kuriame nurodyti abu vaiko tėvai. „Tokiu būdu apsidraudžia pasienio tarnybos: pirmiausia jos įsitikina, kad yra tėvų sutikimas, antra – pažiūrėję į gimimo liudijimą, jie pamato, kad sutikimą davęs asmuo yra tėvas“, – aiškino advokatas.

Tėvų sutikime būtini kuo tikslesni duomenys

Kai mažylis keliauja su vienu iš tėvų, turėtų būti pasirūpinta kito tėvo notarišku sutikimu vaiką išvežti į užsienį. Be šio dokumento nebus leista kirsti sienos. Jei vaikas keliauja su giminėmis ar kitais asmenimis, tuomet reikalingas abiejų tėvų notariškas sutikimas. „Sutikime turėtų būti nurodomi vaiką lydinčių asmenų duomenys: vardas, pavardė, asmens kodas, paso serijos numeris, gyvenamoji vieta“, – teigia P. Docka. Sutikimas gali būti ir bevardis – juo leidžiama vaikui vykti į užsienį su bet kuriuo trečiuoju asmeniu. Tačiau advokatas rekomenduoja sutikime nurodyti konkrečių asmenų, kuriems patikimas vaikas, duomenis. Tokiu atveju vaikas bus saugesnis. „Pavyzdžiui, jei vaikas keliauja su seneliais – juos ir nurodyti, jei keliauja su būreliu – nurodyti būrelio vadovo asmens duomenis. Beasmeniai sutikimai turėtų būti rengiami kraštutiniu atveju, kai vaikas keliauja vienas, be palydos. Tada kelionės metu jį lydi lėktuvo įgula – stiuardesės arba kiti kartu keliaujantys asmenys“, – pasakoja advokatas.