Vasarą su vaikais nemažai keliaujame: į pajūrį, sanatoriją, užmiestį, užsienį, kaimą ir t.t. Iki poilsiavietės kelias ilgas, o mažyliai nekantrūs, nes jie tiesiog nesugeba ilgą laiką ramiai nusėdėti vienoje vietoje.

Ką daryti, kad kelionė ilsėtis su vaikais nepavirstų keleto valandų košmaru, kaip iki minimumo sumažinti stresą ir nukreipti vaikų dėmesį nuo kaprizų, kuo sudominti?
O žaidimų yra daug, ir jie universalūs, tinka žaisti įvairiose transporto priemonėse.


Lėktuve

Vienas didžiausių keliavimo lėktuvu privalumų – neilga trukmė, tačiau net ir trumpi skrydžiai vaikams gali prailgti. O skrydžio laiko nesutrumpinsi ir pakeliui nesustosi... Be to, saugumo taisyklės apriboja laisvą judėjimą. Belieka sėdėti savo krėsle – tikras išbandymas nenuoramai. Ką daryti? - Maksimaliai užimti jo rankas ir galvą. Jūsų rankiniame bagaže turi atsirasti vietos naujai knygai („3 viename“), kurią galima būtų ne tik skaityti, bet ir paspausti grojančius mygtukus, lemputes, arba sudėlioti puslapį-dėlionę, ar suklijuoti lipdukus į reikiamas vietas, atversti langelius ir pan. Taip pat pasiimkite keletą nedidelių žaisliukų-siurprizų, kurie tam tikrą laiką vaiką domins ir išblaškys.

Vyresniam vaikui labai tinka elektroniniai rankiniai žaidimai.

Pačius mažiausius keliauninkus pralinksmina pirštukų žaidimai – masažai. Tai juos ramina, atpalaiduoja ir džiugina. Keletas paprasčiausių eilėraštukų deklamuojami masažuojant ir lankstant paeiliui visus rankyčių pirštukus.

Kad žaisti būtų linksmiau, ant pirštukų pagalvėlių galima nupiešti linksmus veidukus-šypsenėles. Tegu pirštukai šoka, pasibučiuoja, pasisveikina, eina į svečius vienas pas kitą, dainuoja daineles ir t.t.

„Capt!”

Iš savo delno padarykite “gaudyklę-nasrus" ir sakykite: “Kiškučiai, slėpkitės nuo vilko! – Capt!”, gaudydami mažylio pirštukus.

„Katinėlis“

Tegu vaikučio delniukas pavirsta minkštučiu kačiuku, gulinčiu ant suaugusiojo delno. Glostykite „kačiuką“, sakydami: „Katinėli, rainakėli, pūkų kamuolėli – Škac po šluota!” Mažylis turi suspėti patraukti delniuką - „kačiuką“, kol suaugusiojo „šeimininko“ ranka jo neuždengė.


Automobilyje

Pagrindinis keliavimo automobiliu privalumas – galimybė sustoti pailsėti, kad vaikas pabėgiotų ir pasimankštintų. Uždara erdvė automobilyje labai greit atsibosta, vaikui ima trūkti judėjimo ir įspūdžių. Sugalvoti pakankamai žaidimų pakeliui sunku, tad siūlome apgalvoti žaidimų programą iš anksto.

„Stebuklinga lentelė“

Skaityti važiuojant sudėtinga ir nenaudinga, o piešti – nepatogu. Padėtį išgelbės magnetinė lentelė, ant kurios galima dėti antspaudelius, piešti specialiu rašikliu ir visa tai lengvai nutrinti slankikliu. Tai puiki pramoga įvairaus amžiaus vaikams. Patys mažiausi mėgsta slankikliu nutrinti tai, ką nupiešia mama ar broliai, paaugę – patys piešti.
O patys vyriausi gali žaisti „rimtesnius“ žaidimus: spėlioti žodžius, "kryžiukus-rutuliukus" ir kt.


Ant lentelės galima pripiešti veidukų su įvairiomis mimikomis, kurias vaikas turi pakartoti.

Seni geri draugužiai

Į kelionę leiskite vaikui pasiimti mėgstamiausią minkštą žaisliuką ar lėlę, pagalvėlę. Jie padeda vaikui atsikratyti įtampos. Su jais galima pažaisti vaidmeninius žaidimus.


„Vairuotojas – dubleris“

Mažyliams turbūt labai patiktų kopijuoti vairuotoją ir patiems „pavairuoti“. Nupirkite žaislinį vairą su garso signalais. O kad suaugusiųjų, ypač vairuotojo, neerzintų itin šaižūs garsai, namuose vairą „patobulinkite“: praardykite, įdėkite vatos gabalėlį ten, iš kur sklinda garsas, užklijuokite pleistru ir vėl susukite. Taip garsas bus duslesnis. O vairavimo žaidimas bus puiki proga pasimokyti atskirti kairę ir dešinę puses.

Kuris pastabesnis?

Jei peizažas už lango vienodas ir nuobodus, pažaiskite su mažyliu „spalvas“. Pavyzdžiui, kuris bus akylesnis ir budresnis – greičiau pastebės atvažiuojančio automobilio spalvą; dar galima skaičiuoti vienos spalvos automobilius, pvz., pamačius raudoną – reikia pasakyti „kar kar“, o pamačius juodą – „zzzzzz“ ir t.t.
Šis paprastutis žaidimas „nušauna iškart du zuikius“: linksmina vaiką, pasikartojamos spalvos, lavinamas dėmesys, reakcijos greitis.

Galima paruošti keletą smulkių prizų, kuriuos vaikas gaus, jei pirmas pastebės sutartą objektą pakelėje – karvę, arklį, tiltą, upelį. Leiskite vaikui dažniau laimėti.

Puikus pagalbininkas kelyje – magnetola. Pasirūpinkite vaikiškais pasakų ir dainų CD.

Intelektualūs žaidimai

Jei vaikas jau moka skaičiuoti, galite paspėlioti skaičius. Vienas žaidėjas sugalvoja bet kokį skaičių o kitas stengiasi atspėti, remdamasis pasufleravimais „daugiau“ ar „mažiau“.

Mąstymą lavina matematiniai žaidimai: „Aš sugalvojau skaičių, kurį gausi, jei iš voro kojų skaičiaus atimsi drugelio sparnų skaičių“. Vaikai mėgsta, kai abstrakčius skaičius susiejame su daiktais.

“Keisti šokiai“

Būna, kad nepaisydami visų suaugusiųjų pastangų, vaikai vis tiek nerimauja ir rodo kaprizus. Pamėginkite „šokti kėdutėje“: įsijunkite garsesnę energingą muziką, arba dainuokite patys, ir - plokite delnais, spragsėkite pirštais, trepsėkite kojomis, pasukiokite galvą. Gali šokti net ir veidas – rodykite įvairias mimikas, tegu šoka žandai, liežuvis, antakiai!

Ekstra atveju:

Kartais kelyje iškyla sudėtingų situacijų, reikalaujančių maksimalios vairuotojo koncentracijos, o nuvargęs vaikas, nesuprasdamas situacijos rimtumo, reikalauja savo. Tai tik dar labiau apsunkina vairavimą ir kelia įtampą. Jokie raminantys žodžiai: „Pakentėk dar 5 minutes“ nepadės, nes vaikui tai nieko nereiškia. Tokiam atvejui turėkite smėlio laikroduką ir paprašykite mažylio palaukti, kol visas smėliukas išbėgs. Didesniam vaikui galima duoti savo laikrodį ar parodyti mobiliajame telefone esantį sekundometrą. Tegu žaidžia su laiku: skaičiuoja, kiek sekundžių gali išbūti nekvėpavęs, kiek laiko tęsiasi viena daina ir t.t.

Traukinyje

Keliauti traukiniu vaikui smagu, nes čia nebūtina ramiai sėdėti vietoje visą laiką. Čia jis išmoks daugybę naujų žodžių: vagonas, traukinio palydovas, garvežys, bėgiai, semaforas ir t.t. Čia galima ir pabėgioti, ir pažaisti įvairesnių žaidimų, ir patogiai pamiegoti. Ką daryti, kai jam viskas atsibosta? Pats tinkamiausias užsiėmimas būtų ne piešimas ar lipdymas, o lipdukų klijavimas. Parduotuvėse pilna specialių knygučių su lipdukais.


Paaugusiam mažyliui patiks spėlioti įvairius atstumus, pvz. kiek pėdų/pėdučių sudaro vagono ilgį, išmatuoti sprindžiais galima langą, suolą ir t.t. Laimi tas, kurio sugalvotas atsakymas yra arčiausiai tiesos.

Miegamojoje traukinio kupė galima padaryti vaikui namelį-palapinę iš paklodės ištemptos tarp viršutinio ir apatinio gultų.


Linkime smagių kelionių!