Kam žmogui reikalingos atostogos? – Kad atsikvėptų! Mūsų vaikai taip pat pavargo per ilgą, tamsų ir šaltą metų periodą: jie gavo mažai saulės spindulių, nedaug vaikščiojo lauke. Nervų sistema taip pat išvargo – per mažai teigiamų emocijų, bet labai daug reikalavimų ir nuolatinės skubos. Pagaliau, nuvargo ir jų smegenys. Net ir labai stropūs gudročiai staiga ima nebesugebėti susikaupti ir gerai atlikti užduotis. Pedagogai pastebi: „Skraido padebesiais“, „Galėtų, bet nenori“ ir pan. O vaiko smegenims tiesiog ima trūkti energijos.

Energijos suteiktų pasivaikščiojimai gryname ore, kontrastinės vandens procedūros, ryškūs įspūdžiai. Kuo aktyvesnis vaikas, kuo įvairesnių pojūčių patiria – tuo geresnė jo smegenų veikla. Lygiai taip pat gydytojai pataria stiprinti imunitetą. Vaikui reikia vasarą pabėgioti basomis kojomis – pajusti smėlį, žolę, žemę, žvirgždą. Tai ir lengvas grūdinimas, ir refleksoterapija, atgaivinanti visą organizmą. Beje, vaikščiojimas basomis kojomis kiek apramina net ir hiperaktyvius vaikus, o lėtesnius – tonizuoja.

Visi kartu

Jei vaikui ne daugiau 11-12 metų, jam dar labai svarbus stabilumo, patikimų namų pojūtis, todėl pasistenkite, kad jo „vasaros gyvenamoji vieta“ nesikeistų pernelyg dažnai. Dažnos permainos verčia kaskart adaptuotis prie naujų sąlygų, o šio amžiaus vaikų adaptaciniai gebėjimai dar nėra labai gerai išvystyti. Pradinuko vasaros programai pakaktų ir vienos ar dviejų ryškesnių ir įsimintinesnių išvykų. O štai savaitė pas vieną močiutę, dvi  savaitės pas kitą, savaitė namuose, viena pamaina vasaros stovykloje, vėl atsotogos su tėvais – to jau per daug.
Be abejo, visos šeimos atostogos turi būti planuojamos. Psichologai tvirtina, kad dar nesulaukęs paauglystės amžiaus vaikas labiau vertina atostogas su savo šeima, nei su bendraamžiais. Iki pat 12-14 metų vaikui tai vis dar aktualu, tik paaugliai linkę giliai paslėpti savo jausmus tėvams ir nori atrodyti labai savarankiški.

Jei dabar ir negalite su visa šeima pailsėti užjūrio kurorte ar Lietuvos pajūry, bent 2 savaites pabūkite kartu kaime ar sode. Pažaiskite futbolą, tenisą, pažvejokite. Apgaubkite savo vaiką meile ir rūpesčiu – šito jam reikia ne mažiau nei saulės ir vaisių. Jei lankote savo atostogaujantį mažylį pas senelius savaitgaliais, nepamirškite domėtis, ką jis veikia, su kuo žaidžia, dėl ko liūdi ir t.t.

Planuodami šeimos atostogas nepamirškite, kad ir vaikas turi balso teisę! Ieškokite kompromiso tarp mažylio pageidavimų ir realių galimybių. Kartu sudarinėkite atostogų planą. Na, o jei vaikas kategoriškai atsisako jūsų pasiūlymų, ieškokite priežasčių, nenuleiskite to negirdomis.

Pažinimas ir nesimokant

Ar vasarą visai nereikia mokslų? Užsiiminėti su vaiku reikia, bet visai kitaip, nei mokyklose ir darželiuose. Reikia skaityti ir žaisti – visa tai lavina mąstymą, ruošia vaiką būsimiems mokslo metams. Mokantis žaisti įvairius žaidimus vaikas lengviau prisitaiko prie mokyklos taisyklių, mokytojų reikalavimų. Taisyklių žinojimas padeda jam išsiveržti į lyderius, o gebėjimas paaiškinti žaidimų taisykles savo bendraamžiams lavina jo kalbinius gebėjimus, loginį mąstymą. Svarbiausia, kad žaidimai turėtų aiškias taisykles, ir jokiu būdu neskatintų žiaurumo, nežemintų kitų dalyvių. Jei vaikas mėgsta draugiją ir labai noriai žaidžia su kitais vaikais – džiaukitės ir netrukdykite jiems. Šiuolaikinei darželinukų ir mokyklinukų kartai vasara yra bene vienintelė galimybė kompensuoti žaidimų ir įdomaus gyvenimo trūkumą.
 
Yra specialių žaidimų, kuriuos tam tikrų problemų turintiems vaikams rekomenduoja neuropsichologai. Pavyzdžiui, jei jūsų vaikas rašydamas dažnai praleidžia raides, vasarą dėliokite žodžius iš akmenėlių, rašykite pagaliuku ar pirštu smėlyje. Galima paimti gėlės žiedelį ir rašyti raides vienas kitam ant nugaros. Svarbiausia – niekada nepertraukti ir netrukdyti vaiko, kai jis labai užsiėmęs.

Patarimai:

•    Labai šaunu, jei visą vasarą vaikas galės maudytis kokiame nors vandens telkinyje, baseine. Sveikatai svarbiausia ne vandens telkinio ar baseino dydis, o pati procedūra ir temperatūrų kontrastas.

•    Nesivežkite į vasarnamį DVD grotuvų, kompiuterių ir pan. Apribokite ir televizoriaus žiūrėjimo laiką. Tegu technika irgi ilsisi.

Auginkite skaitytoją

Jei vaikas paėmė knygą į rankas ir susirado ramią vietelę paskaityti – nekvėpuokite! Kad neišgąsdintumėte skaitytojo, nes šiais laikais tai – retenybė. Jei mokyklinukas pats moka skaityti, bet paprašo jūsų paskaityt – neatsisakykite. Jei jis skaito prastai, arba nelabai noriai – juo labiau. Tik neverskite to daryti! Sugalvokite gudrybių, kurios galėtų pritraukti vaiką prie knygų.

Na, o jei vaikas gavo mokyklinių užduočių vasarai, prireiks gero nusiteikimo ir dar daugiau išradingumo. Galbūt jums pravers vienos sumanios mamos sėkminga patirtis: visą vasarą ji sūnui diktavo diktantus, parinkusi įdomų detektyvą. Vaikas nekantraudamas laukdavo kitos diktanto dalies!

Linkime šaunių atostogų ir pasimėgauti bendravimu vieniems su kitais!